Podsumowanie tego co wydarzyło się w gamingu w 2020 roku i prognozy na kolejny dla NowyMarketing.pl przygotowała Karolina Bąkowska – specjalistka ds. gamingu w GoldenSubmarine.
3 najciekawsze akcje/kampanie marek w e-sporcie i gamingu w 2020 roku w Polsce
Mój osobisty faworyt to mocne i przemyślane wejście Alior Banku w świat League of Legends. Karta z realnym profitem dla gracza, dedykowane kanały w social mediach, długofalowy potencjał i co najważniejsze – całość skutecznie trafia do najbardziej wymagającej grupy hard userów. Wzorcowy przepis na trwałe zapisanie się w świadomości graczy, oby został równie dobrze wykorzystany w dalszych działaniach.
Na uwagę zasługuje też kolejna edycja Wedel Up! wykorzystująca niesłabnący trend gier mobilnych oraz kampania Pracuj.pl Decode-IT podchodząca do tematu gamingu z nieco innej niż zazwyczaj strony.
3 wydarzenia z 2020 roku najmocniej wpływające na e-sport i gaming
Na pierwszym miejscu bez zaskoczenia – ogólnoświatowa pandemia. Wydarzenie, a raczej seria wydarzeń, definiujące mijający 2020 rok zweryfikowało także branżę gamingową, która z sytuacji, ponownie bez zaskoczenia, wyszła obronną ręką. Po początkowym zamrożeniu wynikającym z odwołanych imprez, wstrzymanych budżetów marketingowych i ogólnego szoku przyszedł lockdown i zupełna zmiana zachowań konsumenta. Discord, Twitch i inne najpopularniejsze wśród graczy miejsca w sieci przeżywały notoryczne przeciążenia serwerów i rekordy liczby osób online w jednym czasie.
Odwołane wydarzenia kulturalne, ograniczone możliwości spotkań towarzyskich i ogólna tendencja do pozostania w domu wpłynęły na sukcesy wielu tytułów, które swoje premiery miały właśnie podczas locdownu. Marcowa premiera Animal Crossing: New Horizons na Nintendo Switch wywindowała popularność i tak dobrze już radzącej sobie konsoli ponad wszelkie przewidywania. W kwietniu i maju tytuł był najlepiej sprzedającą się grą w sieci sklepów MediaMarkt. Dlaczego? Umożliwiała oderwanie się od trudnej do zniesienia sytuacji na rzecz pozytywnego, kolorowego świata uroczych zwierzątek, w którym dodatkowo czas mogliśmy spędzać z przyjaciółmi.
Odpowiedzią na wyzwania lockdownu był też koncert gigantycznego Travisa Scotta w Fortnite, podczas którego muzyk zadebiutował z nowym utworem. Takie myślenie o potencjale gamingu zwiastuje zupełnie nowe podejście do wejścia w jego świat z marką czy produktem i może zaowocować wieloma niekonwencjonalnymi realizacjami.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed e-sportem i gamingiem w 2021 roku. Z jakimi problemami i zagadnieniami będziemy musieli się zmierzyć w 2021 roku?
Jednym z większych wyzwań dla gamingu, choć skierowanym bardziej do marketerów, będzie zacieśniający się clutter komunikacyjny wciąż rosnącej liczby marek zainteresowanych inwestycjami w tym segmencie. Obecnie nawet casualowy gracz jest stosunkowo trudnym odbiorcą, który docenia sprawne działania i deklaruje ich wpływ na osobiste decyzje zakupowe, nie szczędząc jednocześnie gorzkich słów tym mniej trafionym kampaniom.
Następstwem dużego kapitału inwestowanego w gaming są duże pieniądze w esporcie, które skutecznie wykorzystać do zaistnienia na światowej arenie pozwoli jedynie jeszcze większa profesjonalizacja branży. Polska ile sił równa do zagranicznego poziomu, do którego jeszcze niestety sporo brakuje. Organizacje z zapleczem ekspertów, wyspecjalizowane agencje, miejsca treningowe, areny to już rzeczywistość, jednak biorąc pod uwagę tempo rozwoju rynku jest dopiero początkiem.
Jako socialmediowiec nie mogę przejść obojętnie obok bardzo słabo prowadzonych kanałów własnych zdecydowanej większości profesjonalnych graczy. W najlepszym przypadku są kalką komunikacji oficjalnego fanpage drużyny czy organizacji, a w najgorszym są po prostu martwe. Czas wziąć przykład z influencerów i kompleksowo budować grupę odbiorców nie tylko na Twitchu, bo mainstream zaczyna coraz intensywniej pukać w drzwi esportu i szkoda zmarnować taką okazję.
Jakie trendy będą miały istotny wpływ na e-sport i gaming w Polsce w 2021 roku?
Biorąc pod uwagę popularność takich tytułów jak Fortnite, Valorant czy Among Us oraz postpandemiczne upodobania graczy na pewno rozgrywka w multiplayerze jako sposób na spędzaniae wolnego czasu w większym gronie. Zarówno z wyraźnym zabarwieniem kompetytywnym jak i w formie stricte rozrywkowej.
Może niekoniecznie nowym, ale na pewno rosnącym na sile trendem, są gry z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Nowsza, bardziej przystępna i poręczna technologia sprzętu VR zachęca coraz szerszą grupę odbiorców do inwestycji, a twórców do wypuszczania interesujących gier z myślą o tej platformie. Następny krok to zupełna profesjonalizacja rozgrywek.
Na koniec coś, co wielu liczy znaleźć pod choinką – nowa generacja konsol. PlayStation 5 oraz nieco mniej popularny w Polsce Xbox Series X zadebiutowały w listopadzie i będą definiować wszystkie najbliższe premiery gier. Pierwsze nieśmiałe recenzje wskazują na liczne plusy wprowadzonych zmian i ulepszeń oraz jakość samego grania, ponownie dając konsolom pewną przewagę nad PC, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę dostępność cenową. Czy spełnią oczekiwania szerszej publiczności? Na ostateczny werdykt poczekamy jeszcze dobrych kilka miesięcy.