Tworząc swój kanał, powinieneś wiedzieć, jak zaangażować i zatrzymać widzów na dłużej. Google poleca publikację trzech rodzajów filmów – Hygiene, Home i Hero content[1].
Hygiene content
to pomoc dla osób szukających konkretnego rozwiązania w krótkich filmach z cyklu „How to…”. Pomyśl, jakie problemy trapią Twoich potencjalnych klientów i zaproponuj serię porad. Unilever, na swoim kanale Przepisy.pl, publikuje minutowe tipy szefa kuchni (http://bit.ly/1LMVTQ9).
Home content
to stosunkowo niskobudżetowe, regularne serie spójnych filmów dotyczącym pewnej części osób z Twojej grupy docelowej. Przykładem może być NIVEA LIVE TV – seria paneli dyskusyjnych z vlogerkami i dermatologiem NIVEA na temat pielęgnacji ciała (http://bit.ly/1D0Zs3N).
Hero content
jest opcją dla dojrzałych kanałów. Jest to okazjonalne wizerunkowe wideo, którego zadaniem jest „narobić szumu” i przyciągnąć masową widownię. Zrobił to np. Jean Claude Van Damme w viralowej reklamie Volvo (http://bit.ly/1ho4kAR).
Obecność na YouTube pozwala dotrzeć do odpowiednich konsumentów w odpowiednim czasie i może stanowić istotną część obecności marki w Internecie. Nie rezygnuj z tego kanału dotarcia, jeśli obawiasz się o koszty produkcji filmów – trafny pomysł na komunikację zawsze będzie najważniejszy, a produkcja nadal jest możliwa z ograniczonym budżetem.
Decydując się na pomijalny format In-Stream, kolosalne znaczenie ma początkowe 5 sekund. Dlatego w tym czasie, przekaż najistotniejsze według Ciebie informacje lub po prostu zaintryguj widza. Dobrym przykładem jest reklama napoju Tiger, gdzie od pierwszych sekund zaskakująco nawiązywano kontekstem do następującego za chwilę filmu – reklama była zapowiedzią rapowego teledysku, czy śmiesznych filmów (http://bit.ly/1MsbQvK).
Tworzysz relamę na YouTube? Zapamiętaj!
- Zdefiniuj grupę docelową konsumentów, do których chcesz trafić z komunikatem.
- Tworząc reklamę pomijalną, przywiązuj uwagę do pierwszych sekund spotu.
- Korzystaj z remarketingu i kieruj powtórny komunikat do widzów już znających markę.
- Regularnie sprawdzaj efektywność kampanii – w razie niezadowalających statystyk, możesz zawsze poprawić kreację lub targetowanie reklamy.
- Własny kanał to nie tylko reklamy, ale także platforma content marketingowa – pomyśl o tutorialach lub poradnikach dla potencjalnych klientów.
- Niezależnie od budżetu, dbaj o jakość kreacji – ma to spory wpływ na jednostkowy koszt dotarcia do widza.
Przeczytaj więcej o formatach reklamowych dostępnych na YouTube.
Źródła:
[1]Źródło: https://www.thinkwithgoogle.com/playbooks/build-a-content-plan.html