Jeszcze jakiś czas temu był nowością, dziś coraz częściej możemy go zobaczyć na stronach internetowych. Efekt Parallax na stronie WWW nieustannie przyciąga i angażuje internautów, którzy przewijają serwisy i obserwują coraz bardziej zaawansowane animacje.
Parallax Scrolling można przetłumaczyć jako efekt przewijania paralaksy. Albo inaczej – jako efekt płynnego przewijania strony, które tworzy wrażenie przestrzeni oraz „głębi”. Po użyciu scrolla myszy, wydaje nam się, że zawartość strony (tekst i grafiki) „płyną” po naszym ekranie. Przy przechodzeniu w dół, dolne tło „najeżdża” na górne.
Aby przygotować efekt parallaxy w serwisie, można posłużyć się rozwiązaniami opartymi o JavaScript (jQuery) lub CSS3. Najczęściej do stworzenia tego efektu wykorzystuje się absolutnie pozycjonowany kontener div, który następnie jest animowany w zależności od położenia myszki, ewentualnie scrollowania strony w przeglądarce. Dzięki nadawaniu różnym animacjom innych prędkości, jesteśmy w stanie uzyskać ciekawą perspektywę.
Jednym ze sposobów stworzenia serwisu z wykorzystaniem Parallax jest użycie aplikacji Adobe Muse CC. Pozwala ona na tworzenie animacji Parallax bezpośrednio w interfejsie graficznym, z pomocą intuicyjnego panelu.
http://one.htc.com/experienceit/index.html?view=BlinkFeed – inny sposób wykorzystania Parallaxy
Scrollowanie w serwisach tego typu pozwala użytkownikom mieć wpływ na to, co dzieje się z informacjami zawartymi na stronie – dzięki czemu jest to dodatkowo dla nich angażujące. Te rozwiązanie idealnie nadaje się więc do atrakcyjnego prezentowania produktów, wraz z korzyściami jakie ze sobą niosą i ich konkretnymi benefitami, różnego rodzaju danych liczbowych lub rozbudowanych ofert sprzedażowych.
Efekt Parallax na stronie WWW pozwala przedstawić produkt bezpośrednio za pomocą strony internetowej, jednocześnie stanowiąc jej integralną część. Odpowiednio przemyślana historia pozwala poprowadzić użytkownika przez historię marki lub produktu tak, aby ten ani na chwilę się nie nudził. Jak np. tutaj: http://www.bagigia.com/
Warto podkreślić, że podstrona z efektem parallaxy jest zazwyczaj tylko jednym z kilku elementów serwisu. Jednakże bardzo często się zdarza, że to właśnie on sprawia, że strona www przyciąga do siebie użytkownika.
Oczywiście nie możemy zapomnieć też o intuicyjnej nawigacji w tego typu serwisach lub landing page’ach. Odpowiednio zaprojektowana ścieżka użytkownika (ścieżka scrollowania) nie tylko odkrywa przed odbiorcą kolejne elementy historii, ale także pozwala przejść bezpośrednio do konkretnej sekcji bez konieczności przechodzenia przez wszystkie elementy. Dobrą praktyką jest również zapętlanie stron tego typu – tak, aby historia układała się w całość. Albo umieszczenie przycisku rozpoczęcia historii od nowa (np. start, play again, jeszcze raz itp.).
Sam wygląd nawigacji powinien być zaprojektowany w sposób spójny z wyglądem serwisu. Tak, by stanowił jego integralną część. Na tyle widoczną jednak, aby użytkownicy nie mieli problemu z identyfikacją narzędzia.
A tutaj więcej przykładów serwisów z efekt Parallax na stronie WWW:
http://www.giampierobodino.com/
http://urban-walks.com/#subscribe
http://www.superlime.fr/