Wykorzystanie gamingu w działaniach marketingowych nie jest już pomysłem na niszową aktywację do wąskiej grupy odbiorców o zbliżonym profilu, a raczej stałym elementem komunikacji większości dużych marek oferujących produkty czy usługi skierowane do konsumentów poniżej 35 roku życia.
Dlaczego? Zgodnie z raportem „The Game Industry of Poland 2021” i innymi, podobnymi badaniami, w Polsce gra już przeszło 20 milionów osób. Co więcej 80% z nich to osoby dorosłe, a cała grupa jest niemal równo podzielona na mężczyzn i kobiety. Tak duża reprezentacja daje ogromny potencjał angażujących działań, a z uwagi na interaktywny charakter, przewyższając nawet takie kategorie jak muzyka czy kino.
Ale od czego zacząć?
Działania gaming marketingowe to szeroki wachlarz narzędzi, a każde z nich warto wybierać w sposób ściśle dopasowany do target grupy, założonych celów i oczywiście możliwości. Ważne, aby pamiętać o celu obecności marki w gamingu i wartości dodanej jaką możemy zaoferować użytkownikom, którzy wyjątkowo sprawnie wychwytują nieszczere lub nietrafione intencje.
Mimo, że brzmi to jak szereg wyzwań badania wskazują, że naprawdę warto przyłożyć się do gamingowej kampanii – zgodnie z raportem „Czy marketing w gamingu działa?” gracze obecność marek np. na eventach czy streamch dostrzegają i doceniają, jednak najlepsze efekty można osiągać tylko w przypadku działań sprawnie wpisanych w ich świat.
Kim są odbiorcy gamingu?
To wyjątkowo zróżnicowana grupa, do której zaliczają się nie tylko bardzo zaangażowani gracze, ale np. gracze okazjonalni, gracze mobilni, gracze towarzyscy, entuzjaści gamingowego świata czy osoby oglądające gamingowe potyczki w postaci streamów czy turniejów. Co więcej, wszystkie te grupy mogą się ze sobą zazębiać i przeplatać, dlatego tak istotne jest dobre dopasowanie narzędzi do marki.
Jeśli zaś chodzi o statystyki najświeższy raport Polish Gamers Research wskazuje, że w Polsce gra 67% użytkowników Internetu między 15, a 65 rokiem życia. Bez zaskoczenia 47% graczy stanowią kobiety (w takich kategoriach jak gaming mobilny nawet dominują), 61% grających ma stałą pracę, a 40% wyższe wykształcenie.
Co jeszcze charakteryzuje graczy? Biorąc pod uwagę koszty jakie generuje gaming jako hobby to na pewno duży potencjał nabywczy, naturalnie rosnący wraz z grupą wiekową. Gracze wydają na swoją zajawkę więcej i chętniej niż fashioniści czy nawet kategoria beauty.
Jaki są możliwości działań w gamingu?
Gaming marketing oferuje szerokie spektrum narzędzi, które można skutecznie dopasowywać do marki, produktu i target grupy. Nie będzie dużym nadużyciem stwierdzenie, że właściwie każda marka znajdzie swoje miejsce w tej kategorii.
Głównym podziałem są działania skupione na profesjonalnej odsłonie gamingu, czyli esporcie oraz te docierające do użytkowników podchodzących do grania bardziej jak do rozrywki. Nie oznacza to jednak, że Ci drudzy będą mniej zaangażowani w ulubiony tytuł czy aktywacje.
Esport to głównie turnieje w różnym stopniu zaawansowania i zbudowane wokół nich wydarzenia, drużyny, rozwiązania technologiczne mające na celu optymalizację rozgrywki. Tytułów esportowych przybywa z każdym rokiem, w Polsce największą popularnością niezmiennie cieszy się Counter Strike: Global Offence oraz League of Legends.
Narzędzia niezwiązane z profesjonalnymi rozgrywkami są jeszcze bardziej różnorodne od rozwiązań reklamowych in-game oferowanych już nawet przez samych wydawców, aktywacje z wykorzystaniem elementów rozgrywki, influencerów gamingowych, którzy są najskuteczniejsi reklamowo ze wszystkich internetowych twórców czy szybko rozwijający się streaming transmisji na żywo.
O czym warto pamiętać to fakt, że zaangażowanych graczy można znaleźć na dedykowanych gamingowi platformach społecznościowych jak Twitch, Discord czy Steam i to z ich wykorzystaniem warto planować aktywacje.