Za nami kolejne spotkanie zorganizowane przez SAR dot. prac sektora nad samoregulacjami dot. raportowania i opracowywania strategii zrównoważonego rozwoju (ESG). W tzw. „okrągłym stole” wzięli udział przedstawiciele najważniejszych branżowych organizacji, którzy wspólnie pracują nad standardami funkcjonowania podmiotów na rynku reklamowym w najbliższych latach.
Na mocy unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainabiltiy Reporting Directive) wszystkie największe firmy działające w UE będą zobligowane do raportowania wymaganych informacji dot. kwestii wpływu na środowisko i otoczenie zgodnie ze szczegółowymi standardami tzw. ESRS-ami. Obowiązek ten w pierwszej kolejności dotknie największych firm działających na rynku, które raporty według nowych wytycznych będą musiały stworzyć już w 2025 roku (za rok 2024). W kolejnych latach obowiązkiem raportowania zostaną objęte także mniejsze przedsiębiorstwa nawet MŚP, które są notowane na giełdzie.
Co jest niezwykle istotne, to nawet jeżeli formalnie dana agencja, dom produkcyjny czy mediowy nie będzie miał obowiązku raportowania do organów państwa, to pośrednio, z racji bycia częścią tzw. „łańcucha dostaw”, będzie musiał dostarczać różnego rodzaje danych swoim Klientom, na których taki obowiązek będzie ciążył. To sprawia, że zdecydowana większość firm z branży marketingowej musi przygotować się na wyzwania związane z nową dyrektywą.
Zmiany są konieczne, bo jak donoszą naukowcy w ostatnim raporcie podsumowującym prace Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), wzrost temperatury Ziemi o 1,5°C na skutek emisji gazów cieplarnianych jest już praktycznie przesądzony. Cały świat, w tym oczywiście szeroko pojęty biznes musi wprowadzać zmiany w swoim funkcjonowaniu, by spowolnić i odwrócić ten negatywny dla naszej planety trend.
Temu ma służyć właśnie inicjatywa „GO ESG” prowadzona i animowana na rynku przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. W prace nad wypracowaniem nowych standardów dla rynku reklamowo-mediowego włączyły się wszystkie największe organizacje i stowarzyszenia branżowe: IAA Poland, POR, PSML, SPR i IAB.
W ramach cyklicznych spotkań, członkowie różnych grup roboczych zajmujących się obszarem „E”, czyli środowiskiem (environmental), „S”, czyli społeczności (social) i „G”, czyli ładem korporacyjnym (governance), pracują nad szczegółowymi wytycznym i narzędziami na rzecz transformacji ESG w branży z uwzględnieniem standardów raportowania (tzw. ESRS-ami), które już obowiązują lub będą obowiązywać reklamodawców i ich partnerów biznesowych.
Jako agencja czynnie angażujemy się w ten proces transformacji. Nasz lider zespołu do spraw ESG, Wincenty Kokot już od kilku miesięcy aktywnie uczestniczy w pracach grupy roboczej poświęconej literce „G”. – Tematyka zrównoważonego rozwoju już od czasów studiów jest mi bardzo bliska. Czuję dużą odpowiedzialność i wagę zmiany, która czeka nas wszystkich, w tym oczywiście także naszą branżę. – opowiada Wincenty. Zaangażowałem się w prace nad obszarem governance, gdyż wierzę, że od właściwej relacji między chociażby agencją a klientem, rozpoczyna się odpowiedzialny proces współpracy, który może być nie tylko korzystny dla obydwu stron, ale także dla środowiska. – dodaje.
Jako branża jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Przed nami dużo pracy i zmian, które czekają nas i naszych Klientów. Wraz z ich postępami, również na naszym blogu będziemy przedstawiać najważniejsze informacje dot. raportowania ESG. Już dziś serdecznie zapraszamy.