Kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/TVGoldenSubmarine założyliśmy w marcu 2009. Zadebiutowaliśmy filmem z imprezy integracyjnej. Według Arka naszego dyrektora ds. strategii – imprezy integracyjne odpowiadają na bardzo pierwotny insight. Po pół roku obecności filmu w internecie możemy to potwierdzić :) przy użyciu narzędzi dostępnych na YouTube. Z analizy można wyciągnąć ciekawe wnioski, przydatne w tworzeniu reklam wideo i doboru grup docelowych. Dzielimy się wiedzą jak mierzyć jakość filmów na Youtube.
Jak mierzyć jakość filmów na Youtube
Film z imprezy integracyjnej z 2008 roku obejrzało 670 osób. I jest to film, który przyciągnął największą uwagę widzów z wszystkich opublikowanych przez nas filmów (blisko 100% – czerwony prostokąt na wykresie). Sądzę, że każdy nasz klient czy osoba z konkurencji będące na naszym profilu chciały zobaczyć – jak się bawi GoldenSubmarine w terenie. Według wykresu przez cały czas trwania filmu użytkownicy oceniają go jako przebój! A uwaga odbiorców jest maksymalna! Wręcz ideał jeżeli chodzi o film :)
A tutaj przykład filmu, który nie zyskał tak wysokiej oceny i ma stosunkowo płaską krzywa.
Zobacz film: http://www.youtube.com/watch?v=bnbATmQlCxA
Jest to wideo kartka wysyłana przez nas na święta wielkanocne 2009 do naszych klientów. Obejrzało ją ponad 2100 osób. I jak widać przyciągnęła uwagę odbiorców. Skąd taka płaska krzywa i takie średnie oceny? Po analizie statystyk okazało się, że film był obejrzany drogą viralową przez 500 odbiorców – byli to w głównej mierze nasi klienci i kontrahenci powiadamiani mailem. Ale 2/3 wszystkich odwiedzających stanowią użytkownicy serwisu joemonster.org na którym film został zamieszczony w formie ciekawostki. Ich wpływ widać wyraźnie na wykresie grupy wiekowej, gdzie mamy do czynienia z całym przekrojem wiekowym. Taki rozkład znacznie odbiega od rozkładów innych naszych filmów, gdzie praktycznie wszyscy ich odbiorcy znajdują się w przedziale 18 – 34.
I moim zdaniem to w głównej mierze odbiorcy spoza grupy docelowej zaważyli na tak niskiej ocenie filmu – ponieważ tak na prawdę nie byli oni nim zainteresowani i opuszczali go w marę szybko. Tak wiec krzywa powyżej jest wypadkową krzywej dużego zainteresowania naszych klientów i kontrahentów (bardzo dużo ciepłych słów na temat tego filmu trafiło do nas) i praktycznie braku zainteresowania ze strony pozostałych odbiorców.
Ale skąd takie chłodne przyjęcie początku naszego filmu promocyjnego – który był wysłany do klientów?
Zobacz film: http://www.youtube.com/watch?v=TcNt6mlRfmc
I znowu z pomocą przychodzą statystyki. Film obejrzało ponad 1000 osób w przeciągu tygodnia. Jest to niezły wynik. Okazało się, że nasz film został zamieszczony na blogu: http://zjadamyreklamy.blox.pl/2009/10/Inne-ale-podobne.html We wpisie autorka bloga zasugerowała, że nasz film i film konkurencji są do siebie podobne. Z tego źródła film obejrzało ponad 500 osób. A żeby wyrobić sobie zdanie wystarczyło obejrzeć tylko kilka sekund – wiec stąd tak duży odsetek osób, które szybko opuściły film – przez co uzyskał słabą ocenę początku.
Za pomocą funkcji Hot Spot (w wersji polskiej Ciekawe miejsca) udostępnionej w ramach statystyk można też zobaczyć co interesuje ludzi oglądających film. Poniżej wykres wideo case study przedstawiającego kampanie promocyjną stworzoną dla firmy Kotlin. Widać wyraźny wzrost zainteresowania w momencie kiedy podajemy efekty kampanii. Co oznacza, że w tym momencie oglądający przewijali film, żeby tą scenę zobaczyć jeszcze raz.
Zobacz film: http://www.youtube.com/watch?v=19-ugSsIiMk
Narzędzia udostępnione przez YouTube w prosty sposób pozwalają na badanie jakości filmu i podpowiadają jak mierzyć jakość filmów na Youtube. Sami usunęliśmy filmy zrobione ponad 3 lata temu, ponieważ były nisko oceniane. W którym momencie tracimy kontakt z użytkownikiem, co go interesuje to informacje, które pomagają robić filmy lepiej dostosowane do potrzeb internetu. Narzędzie to może również być przydatne przy badaniu reklam nie tylko telewizyjnych „puszczonych” na YouTube ale również wideo tworzonych specjalnie na potrzeby internetu.