Dla strategów i marketerów praca nad relaunchem marki to jedno z najtrudniejszych, ale jednocześnie najciekawszych wyzwań zawodowych. Jak wygląda rozbudowany proces przebudowy marki krok po kroku? Jak sensownie zdefiniować cele, eksplorować możliwości rozwoju i wdrożyć konieczne zmiany? O wszystkich blaskach i cieniach tego typu projektów w ramach nowego podcastowego minicyklu #SlajdyMarketera Marta Ulman i Kuba Kwaczyński rozmawiają z Tobiaszem Jaskułą, brand managerem marki Przysnacki.
Zapraszamy do posłuchania najnowszego odcinka!
Zapraszamy również na:
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/mamy-na-to-slajd/id1493538985?uo=4
- Spotify: https://open.spotify.com/show/6ghSR6N4C5SzUWPtTq1y5k
- Google Podcasts: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDE4OTQ0Mi9lcGlzb2Rlcy9mZWVk
Kulisy projektu nominowanego w Effie Awards 2022
W najnowszym odcinku podcastu strategicznego „Mamy na to Slajd” słuchacze będą mogli zapoznać się z głównymi etapami przeprowadzania relaunchu i rebrandingu, na przykładzie marki Przysnacki kojarzonej przez wielu Polaków ze sklepowej półki chrupek oraz słonych przekąsek. Marka została nominowana w tegorocznej edycji konkursu Effie Awards w kategorii „Launch/ relaunch”. Projekt został wdrożony przez właściciela marki, firmę Intersnack Poland oraz agencje HiBrands, PZL, GoldenSubmarine i dom mediowy Zenith Polska, a o jego kulisach opowiedział nam Tobiasz Jaskuła, Brand Manager marki Przysnacki.
Dlaczego marki decydują się na tak dużą inwestycję jaką jest relaunch?
Według danych NielsenIQ1, każdego roku pojawia się na rynku 230 tysięcy nowych produktów, jednak blisko dwie trzecie premier oraz relaunchy kończy się rynkową porażką. Według ekspertów kluczowe w ograniczeniu ryzyka jest analiza możliwości i konsekwencja w egzekucji projektu. Gość najnowszego odcinka opowiedział nam o tym, jak pierwotnie została spozycjonowana marka Przysnacki na polskim rynku, jakie było źródło jej początkowych sukcesów, oraz kiedy i dlaczego podjęto decyzję o przebudowaniu brandu, tak by napędzić dalszy wzrost.
Badania, badania i jeszcze raz badania.
Zespoły pracujące nad relaunchem marki muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami, m.in., jeśli wiemy, że zmiana kierunku jest konieczna, to jaką drogę obrać? Historia marketingu pamięta rewolucyjne i nieuzasadnione zmiany, które kończyły się nierzadko odrzuceniem marki przez nowych konsumentów, ale co gorsza – także przez grupę lojalnych kupujących. Aby wyważyć konieczne zmiany w kierunku dotarcia poszerzenia targetu, bez dystansowania dotychczasowych konsumentów, marka Przysnacki przeprowadziła wiele różnych badań, w tym analizę semiotycznąh i portfelową, wynikami których podzielił się nasz gość. Szczególnie istotne było przyjrzenie się oczekiwaniom konsumenta, które się zmieniły na przestrzeni lat, trendów, na które nie jest obojętny, m.in. na bardziej naturalne produkty, z czystszą etykietą. Wyjątkowo interesujący okazał się wątek folku, kojarzonego z Przysnackami. Choć wcześniej był źródłem wzrostu dla marki, z czasem zaczął być dla niej obciążeniem – z badań wynikało, że moda na dosłowny, klasycznie rozumiany folk i etno w Polsce zaczęła stopniowo przemijać.
Od celów do efektów
Jesteście głodni tego, jak wyglądała realizacja całego procesu? Posłuchajcie całego odcinka podcastu „Mamy na to slajd” w najpopularniejszych serwisach streamingowych i na YouTube! Jeżeli chcielibyście przypomnieć sobie jak w efekcie omawianych prac zmieniła się marka Przysnacki, zachęcamy do pobrania tytułowego slajdu – w nim także Tobiasz podzielił się z nami kilkoma złotymi zasadami relaunchu marki. Bo ważne, żeby relaunch był nie tylko efektowny, ale przede wszystkim – efektywny!
Zapraszamy też do wysłuchania poprzedniego odcinka: