Nowoczesny i kreatywny outdoor
Jak stworzyć projekt, który wpadnie w oko odbiorców i przy okazji narobi trochę wizerunkowego hałasu? Może zrobić plakat albo intrygujący billboard… A może tak po prostu pobawić się ciekawą formą. Przygotowując kampanię dla Specjala wpadliśmy na pomysł, który spodoba się Wam na mur-beton! A było to nie lada wyzwanie, bo w końcu piwo to trudna kategoria i nie łatwo wymyślić w niej coś naprawdę nowego i świeżego. Co więc stworzyliśmy?
Mural z fantastyczną Legendą Północy!
I to nie jeden, ale aż 14! Wszystkie w eksponowanych miejscach kilkunastu głównych miast północnej Polski. Efekt? Przeszedł naszą wyobraźnię. Dobry odbiór kampanii „Legenda Północy” potwierdzają liczne komentarze odbiorców, ekspertów i dziennikarzy. Specjal wykonał ukłon w kierunku lokalnych mieszkańców, akcentując swoją bliskość z ich kulturą i historią.
Dzieło z pogranicza sztuki, popkultury i reklamy
Murale coraz częściej są elementem zintegrowanej kampanii reklamowej. Znakomicie łączą online z offlinem i angażują konsumenta w świat marki. Budzą zainteresowanie lub zaskoczenie. Budują wizerunek brandu i produktu, a ich często lokalny charakter pozwala na dotarcie do skonkretyzowanej grupy odbiorców. Bo wiadomo – każda reklama dobra, ale lepsza ta, na którą się miło patrzy.
Tak pokrótce można opisać mural – nietypową formę przekazu, która coraz częściej staje się ważnym elementem kampanii reklamowej. Kiedyś kojarzony głównie z młodzieżową subkulturą i aktami wandalizmu. Dziś współczesna forma sztuki, po którą coraz chętniej sięgają marki, miasta i regiony. Dobrze wykonany wpisuje się w miejską przestrzeń, nie naruszając jej estetyki, jak np. billboardy. A w porównaniu do innych nośników – jest o wiele częściej akceptowany przez mieszkańców.
Przekaz takiej reklamy powinien być skierowany do lokalnej społeczności. Dzięki temu firma będzie bliżej konsumenta, a w samym odbiorcy ukształtuje się poczucie przynależności.
Rzut okiem na murale w reklamie
W ciągu ostatnich lat mieliśmy przyjemność oglądania wielu barwnych kampanii, które zostały wymalowane na muralach. A kilka z nich wyróżniało się ciekawą formą i lokalnym charakterem. Jak wyglądały? Przekonajcie się sami!
Dulux – „Let’s Color Project”
Wielu ludzi ma negatywny stosunek do zalewających ulice bilbordów. Uznają je za brzydkie i psujące wizerunek miasta. Murale natomiast mogą upiększać krajobraz. I z takiego założenia wyszła marka Dulux. Głównym zadaniem CSR-owej kampanii „Let’s Color Project” jest rewitalizacja zniszczonych budynków i przywrócenie im blasku. Ten światowy projekt dotarł do Brazylii, Maroko, Turcji, Chin i Polski. Kolorowe murale cieszą teraz oczy mieszkańców i nadają barw ich szarej codzienności.
TNS – największa infografika świata
Przyznajcie szczerze – denerwują Was wszędobylskie billboardy? Czy może jesteście zwolennikami wielkich reklam w centrach miast? W 2013 roku TNS przygotował raport o reklamie w przestrzeni publicznej, a GoldenSubmarine wraz z Good Looking Studio przedstawiła go na najprawdopodobniej największej infografice świata. Nasze wspólne dzieło mogliście podziwiać przy ul. Solec 85 w Warszawie. A najlepiej było go widać z okien pociągu jadącego mostem średnicowym. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyjcie tutaj.
PGE – Zapora Solińska
Murale są nie tylko piękne i przyciągające uwagę. Mogą też pełnić rozmaite funkcje: wizerunkowe, angażujące czy wreszcie – edukacyjne. Taki właśnie jest powstały w 2015 roku wyjątkowy mural na ścianie Zapory Solińskiej. Obraz przedstawia charakterystyczną dla Bieszczad faunę i florę, dzięki czemu doskonale wpisuje się w klimat regionu.
Specjal – Legendy Północy
W GoldenSubmarine jesteśmy autorami pomysłu na kampanię „Legenda Północy”, w której Specjal opowiada o niezwykłych historiach z Mazur, Warmii, Kujaw i Pomorza. By lepiej wpaść oko odbiorcom stworzyliśmy zbiór legend nawiązujących do kultury lokalnej społeczności i przedstawiliśmy związanych z nią bohaterów, takich jak elbląski Piekarczyk czy Zawisza Czarny. Ale co najważniejsze, nie poprzestaliśmy na tradycyjnych nośnikach. Na potrzeby realizacji kampanii przygotowaliśmy murale, które zostały namalowane przez Good Looking Studio. Mieszkańcy kilkunastu miast mogli podziwiać na budynkach w swojej okolicy wyjątkowe komiksy, przedstawiające legendy z ich regionu. Tak nowoczesny i kreatywny outdoor przykuł uwagę mediów i lokalnej społeczności. A dzięki tym działaniom udało nam się uwypuklić wyznawane przez markę wartości i jej przywiązanie do zwyczajów i kultury Północy. Jak zareagowali na to odbiorcy? Byli po prostu zachwyceni!
Ale to nie wszystko. Bo prawdziwą muralową niespodziankę zachowaliśmy na koniec sierpnia, podczas toruńskiego eventu, Bella Skyway Festiwal. Raz w roku, przez kilka dni w zabytkowym centrum tego malowniczego miasta, można oglądać rozmaite instalacje świetlne, fantazyjne wizualizacje i mappingi wrzucane na najpiękniejsze budynki. Wykorzystaliśmy tę okazję i zaprezentowaliśmy coś, czego jeszcze nikt nie widział. Unikalną 5 minutową opowieść, w której widzowie mogli obejrzeć ognistą przygodę o toruńskim smoku. Czy to był jeszcze mural czy to już raczej animowany film? Co jest ważniejsze, treść czy forma? To już każdy musi sam sobie rozstrzygnąć w duchu. Grunt, że się wszystkim bardzo podobało!
Jak widać marki i agencje coraz częściej przekonują się, że murale mogą dużo więcej zdziałać niż wszędobylskie billboardy. Są skuteczne i doskonale budują zaangażowanie odbiorców. Wniosek z tego jeden… przyszłość reklamy zapowiada się naprawdę kolorowo.