Z tego artykułu dowiesz się…
- Jaki jest obecnie najpopularniejszy format publikacji i jaką powinien przyjąć formę w nadchodzących kampaniach
- Jaki sposób komunikacji rośnie w siłę
- Który trend sprzedażowy należy wykluczyć ze strategii na kolejny rok
- Jakie nowe platformy i umiejscowienia reklam warto będzie rozważyć w 2023
Wideo nadal numerem jeden – ale w coraz krótszej formie
Wideo już teraz bez wątpienia dominuje nie tylko w social media, ale w całym świecie digital. Aż 86,4% polskich użytkowników wieku 16 – 64 wykorzystuje Internet właśnie do oglądania materiałów wideo. () Format ten jednak przyjmuje coraz krótszą formę – taką, która szybko angażuje, jest dynamiczna i na temat. Przyczyną tego zjawiska jest nie tylko ciągła popularność TikToka, który jest najpopularniejszą i najbardziej dochodową aplikacją (stan na Q1 2022), ale także kierunek rozwoju Instagrama, Facebooka czy YouTube’a.
Obie platformy z ekosystemu Meta wciąż udoskonalają format Reels, który zaczyna przodować szczególnie na tej pierwszej z nich. Zresztą sam szef Instagrama już w czerwcu 2021 roku zapowiadał, iż aplikacja, dla której kiedyś kluczowym elementem było dzielenie się zdjęciami, teraz stawia na możliwość tworzenia i publikowania krótkich form wideo, co będzie mocno ulepszane w przyszłości.
I tak też się stało, bo jak wynika z raportu HypeAuditor, Rolki generują obecnie największy zasięg na Instagramie w porównaniu do pozostałych formatów, a także największą ilość reakcji. Jest to więc obecnie najlepszy wariant publikacji na maksymalizację zasięgu oraz zaangażowania w postaci polubień. Nie więc dziwi też fakt, że od niedawna każde wideo dodane na Instagram automatycznie staje się Reelsem.
Rozwijane są ich kolejne funkcjonalności, które bazują już nie tylko na TikToku, tak jak sam koncept Rolek, ale także na nowej, zdobywającej popularność aplikacji społecznościowej BeReal – mowa tutaj o funkcji Dual, która umożliwia nagrywanie za pomocą przedniej i tylnej kamery jednocześnie. W ostatnim czasie pojawiły się także gotowe szablony, z których można korzystać przy tworzeniu własnych treści.
Co więcej, Facebook wyłączył ostatnio możliwość organizowania live shopping, czyli sprzedażowych transmisji na żywo. Co ciekawe, w predykcjach na rok 2022 były one mocnym i rozwijającym się trendem. Firma tłumaczy swoją decyzję faktem, iż zmieniają się zachowania konsumentów, gdzie obserwowane jest właśnie rosnące zainteresowanie krótkimi formami wideo. Stąd tym samym chcą bardziej zachęcać użytkowników do tworzenia własnych Rolek i zabawy ich funkcjonalnościami nie tylko na Instagramie, ale także na Facebooku.
Najnowsze i najciekawsze trendy, które pojawiają się na Instagramie oraz TikToku, którymi można zainspirować się do tworzenia własnych kreacji znajdziesz na blogu Later.com pod tymi linkami: https://later.com/blog/instagram-reels-trends/ oraz https://later.com/blog/tiktok-trends/.
Kilkunasto- czy kilkudziesięco-sekundowe wideo wychodzi na prowadzenie także na YouTube. Serwis ten ulepsza format Shorts, dodając w ostatnim czasie wiele nowych funkcjonalności, które także mocno czerpią z TikToka lub są ich bezpośrednią kopią. Oprócz tego firma włącza Shorts do swojego programu partnerskiego, co będzie umożliwiało twórcom krótkich wideo zarabianie na swoich treściach.
Zasady tworzenia formatów reklamowych wideo
Jak widać nie tylko Meta Platforms kładzie duży nacisk na wideo przystosowane do wyświetlania na urządzeniu mobilnym. Krótkie wideo to format, który bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę w planowaniu kampanii w 2023 roku. Na czym warto się skupić tworząc taki content? Oto kilka zasad, o których należy pamiętać:
- Długość do 15 sekund: Optymalny czas trwania filmu powinien wynosić do 15 sekund, bo właśnie takie wideo, według badań przeprowadzonych przez Meta, są najchętniej oglądane do końca. Co więcej długość ta umożliwia jednoczesne dodanie większej liczby umiejscowień reklamy, jak Rolki i Stories.
- Pionowa orientacja: Wideo w proporcji 9:16 zajmuje maksymalną ilość miejsca na ekranie i jest najlepiej przystosowane do odtwarzania na urządzeniach mobilnych. Z analizy Meta wynika, iż kampanie z użyciem wertykalnego wideo są dwa razy bardziej efektywne w przypadku zwiększania rozpoznawalności marki niż te, które nie są mobile-friendly.
- Najważniejszy przekaz w pierwszych 3-sekundach: Kluczowa myśl kampanii powinna przyciągną uwagę użytkownika w ciągu pierwszych trzech sekund filmu. Co więcej w tym czasie najlepiej pokazać także produkt z widocznym logo lub nazwę, tak aby wzrosła zapamiętywalność marki.
- Dołączone napisy: Mimo, iż warstwa audio jest bardzo ważna, to większość osób przegląda treści z wyciszonym dźwiękiem. Warto więc wzmocnić przekaz filmu, dodając do niego napisy lub tekst.
źródło: https://www.facebook.com/business/m/mobile-friendly-video-ads
Siła user-generated content
Jeśli działania reklamowe oraz kampanie Twojej marki są silnie nastawione na współpracę z influencerami, w nadchodzącym roku warto rozważyć także inne podejście do tworzenia treści przy udziale internetowych twórców. W siłę rośnie user-generated content, który znany i wykorzystywany jest od lat, jednak dopiero teraz staje się bardziej popularny. To dlatego, że konsumenci coraz częściej cenią sobie wiarygodność, a tego typu materiały przygotowywane są właśnie przez fanów marki lub mniej zasięgowych twórców. Jak mówią statystyki, 90% konsumentów twierdzi, że autentyczność jest ważna przy podejmowaniu decyzji, które marki lubią i wspierają.
Można się więc spodziewać, że zaufanie do brandu w 2023 roku będzie rosnąć wraz z publikacją treści tworzonych przez “naturalnych” twórców. Już teraz 79% osób twierdzi, że UGC ma duży wpływ na ich decyzje zakupowe.
Co więcej, user-generated content to także promowanie zaangażowania użytkowników, które oprócz standardowego komentowania, pisania recenzji czy udostępniania treści może przyjąć bardziej partycypacyjną formę w komunikacji marki – właśnie poprzez tworzenie niewymuszonego contentu. Co dla pozostałych konsumentów z pewnością będzie bardziej wiarygodną “recenzją” oferty czy produktu niż standardowe działania reklamowe, czy współpraca ze znanymi i rozpoznawalnymi influencerami.
Czy to koniec live commerce?
Wiele wskazywało na to, że transmisje zakupowe na żywo, których popularność mocno wzrosła w 2022 roku, będą przodować także w kolejnym. Jak mówi badanie Inquiry, aż 71% Polaków słyszało o live commerce, z którym najczęściej mieli do czynienia na Facebooku, a ponad połowa z nich oglądała tego typu transmisje.
Jednak trend, który wydawał się rosnąć w siłę, nie powinien raczej znaleźć się w strategii komunikacji marki na 2023 rok. Jak wspomniałem wcześniej, wraz z początkiem października 2022 roku Facebook zrezygnował z funkcji live shopping, usuwając możliwość organizowania i planowania streamingu sprzedażowego. Mimo, iż funkcja ta nadal dostępna jest na Instagramie, platforma nie wydaje się zachęcać do tworzenia zakupowych live’ów.
Nadzieja pozostawała w przypadku TikToka, który rozpoczął zresztą testowanie nowego formatu reklamowego powiązanego z taką formą sprzedaży. Live Shopping Ads, czyli reklama promująca wydarzenie na żywo, miałaby ułatwić cały proces poprzez wyświetlenie na ekranie wybranych produktów, które można byłoby kupić na stronie bezpośrednio podczas transmisji.
Jednak już teraz wiadomo, iż zakupy na żywo nie przyjęły się na tej platformie z tak optymistycznym odzewem w Europie, jak ma to miejsce w Chinach. Wstępne badania sugerują, iż zachodni użytkownicy są mniej ufni wobec takiej formy sprzedaży oraz… niekoniecznie postrzegają TikToka jako coś więcej, niż platformę rozrywkową.
Co więcej, z przytoczonego wcześniej badania Inquiry wynikało, iż już w 2020 roku ponad 10% całej sprzedaży internetowej w Chinach stanowiło live commerce, a predykcje na 2023 rok wskazywały wzrost do 24% udziałów.
Jak widać, na ten moment w Europie platformy podchodzą bardzo ostrożnie do tematu live commerce, a zainteresowanie takimi transmisjami raczej słabnie. Po pierwsze ze względu na ograniczanie dostępnych możliwości, po drugie rozwijanie innych funkcjonalności, a po trzecie ze względu na małe zaufanie i niepewność w stosunku do tego typu zakupów.
Nowe miejsca na reklamy
W 2023 roku silnie wzrosnąć może za to liczba miejsc, gdzie będzie można przeprowadzić kampanie i zareklamować swoją markę. Netflix potwierdził, że wystartuje z nowym, tańszym planem subskrypcyjnym, który będzie zawierać reklamy. Mają one być wyświetlane użytkownikom w ramach partnerstwa z firmą Microsoft, która posiada już rozbudowaną strukturę dostarczania treści sponsorowanych. Platforma Disney+, która niedawno zadebiutowała w Polsce, także zapowiedziała chęć wprowadzenia reklam.
W ślad za nimi pójdzie prawdopodobnie także HBO Max, które po połączeniu z Discovery+ ma przekształcić się w nową platformę i zaoferować możliwość bezpłatnego przeglądania materiałów, podczas których pojawią się treści reklamowe.
Poza tym do listy nowych umiejscowień dołącza także Apple. W ostatni czasie pojawiły się pogłoski, jakoby firma miała rozszerzyć możliwości dodawania treści sponsorowanych, które dostępne są teraz w AppStore, o kolejne aplikacje systemowe, takie jak Mapy, Książki czy Podcasty.
Pierwsze testy umieszczania reklam w Mapach zostały już zresztą przeprowadzone. Taka funkcja prawdopodobnie działałaby na takiej samej zasadzie, jak reklamy w wyszukiwarce AppStore. Na przykład, gdyby użytkownik wpisał hasło “sushi”, aby znaleźć najbliższą restaurację japońską, na szycie listy wyszukiwania mogłyby pojawić się najpierw oferty sponsorowane.
Na pewno warto przyglądać się możliwościom, które wkrótce pojawią się na rynku VOD i nowym umiejscowieniom w znanych już aplikacjach na urządzeniach mobilnych. A gdy będzie taka sposobność testować nowości reklamowe, tak aby zaistnieć w tych miejscach przed konkurencją, dotrzeć do nowych odbiorców i zwiększyć punkty styku konsumentów z marką.
Na co zwrócić uwagę planując kampanie na nadchodzący rok?
- W 2023 roku można spodziewać się jeszcze większej popularności i nacisku na krótkie formy wideo, przystosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
- Warto korzystać z coraz silniejszych reklamowo formatów, takich jak Reelsy na Facebooku oraz Instagramie czy Shortsy na YouTube’ie, a także nowych funkcjonalności, jakie pojawiają się na TikToku.
- Na prowadzenie wychodzi autentyczność i wiarygodność, co może okazać się silnym trendem w 2023.
- Warto przygotować więc kampanie oparte o bardziej naturalne kreacje oraz wypróbować działania z wykorzystaniem user-generated content.
- Treści powinny przyjąć formę bardziej rozrywkową, luźną i z dystansem – nie nastawioną ściśle na sprzedaż. Takie działania pozytywnie wpłyną na zaufanie do marki i decyzje zakupowe.
- Nowe możliwości reklamowe na platformach VOD czy w aplikacjach mobilnych to coś co warto obserwować. Dadzą one szansę na dotarcie do użytkowników za pomocą nowych środków wyrazu oraz nowych umiejscowień, pozwalając łapać ich uwagę w kolejnym medium.