Instagram, chcąc upodobnić się do wciąż zyskującego na popularności Tik Toka, już jakiś czas temu wdrożył nowy format – Reels, potocznie zwany “rolkami”. Co to oznacza dla marek, których aplikacja jest częścią komunikacji marketingowej?
Na oficjalnej stronie Instagrama czytamy, że: “Rolki to atrakcyjne, wciągające filmy, w których możesz w sposób kreatywny opowiedzieć historię swojej marki, przygotowywać treści edukacyjne dla odbiorców oraz dać się odkryć osobom, które zachwycą się Twoją firmą”. Jednak przygotowanie materiału wideo wraz z montażem wymaga więcej czasu niż statyczny post. Czy zatem warto korzystać z nowej opcji w popularnej aplikacji?
Algorytm Instagrama pozycjonujący publikacje, w mniejszym lub większym stopniu, zmienia się nieustannie. Ale na ten moment, rolki to najbardziej skuteczny sposób na organiczne dotarcie do nowych odbiorców. Mogą oglądać je osoby, które nie obserwują danego profilu. Co więcej, istnieje też możliwość współtworzenia materiału z drugim kontem, co dodatkowo zwiększy zasięg.
Twórcy aplikacji uważają, że “użytkownicy wybierają Reels, aby uczestniczyć w trendach kulturowych, współpracować ze społecznością i odkrywać nowe pomysły. Dzięki narzędziom kreatywnym, takim jak efekty, muzyka i naklejki, Twoja firma może tworzyć atrakcyjne filmy, które zainspirują odbiorców.”
Reelsy to bez wątpienia atrakcyjny format reklamowy, który otwiera przed nami nowe możliwości. Oto 5 pomysłów, jak w prosty i szybki sposób stworzyć rolkę.
- Pokaz slajdów – wystarczy zestawić ze sobą kilka ujęć produktu w rytm muzyki.
- Przekształcenie InstaStories w Reels – po opublikowaniu relacji, w jej prawym dolnym rogu pojawia się ikona: “…”. Po kliknięciu w nią, z rozwijanego menu należy wybrać opcję “Przekształć w rolkę”. Instagram automatycznie przekonwertuje dodane materiały do nowego formatu.
- Nagranie ekranu w trakcie wykorzystywania narzędzi InstaStories, np. rysowania.
- Użycie szablonów z rolek innych twórców. Przeglądając Reelsy, na niektórych z nich możemy zauważyć ikonę “Użyj szablonu”. Korzystając z tej opcji wystarczy załadować swoje materiały pod narzucony czas trwania klipów czy przejścia między nimi.
- Podłożenie głosu z poziomu Instagrama. Narzędzie do tworzenia rolek pozwala na bezpośrednie dogranie dźwięku już w trakcie montażu. W ten sposób możemy np. opowiedzieć tutorial czy dubbingować produkt.