Zapraszamy na ostatni odcinek specjalnego cyklu „Slajdów na miarę Effie” naszego podcastu Mamy na to slajd. Razem z Martą Krasowską, Creative Excellence Team Manager z firmy Ipsos Poland przyglądamy się trendom z raportu o zgłoszeniach do konkursu Effie.
Last but not least
Po czterech odcinkach cyklu „Slajdy na miarę Effie” czas na wielki finał. Do tej pory rozmawialiśmy o zasadach tworzenia efektywnych kampanii. Teraz Jakub Kwaczyński i Marta Ulman wraz z gościnią sprawdzili, jak te wszystkie zasady znalazły odzwierciedlenie w case’ach zgłoszonych do konkursu Effie 2024.
Cel na miarę Effie!
Na pierwszy ogień poszły podstawy. Jaki cel wybrać, żeby zgarnąć Effie? Marta Krasowska podeszła do tematu szeroko i podkreśliła, że w najlepszych projektach cele tworzą logiczną całość. Liczy się spójność, gdzie każdy mniejszy cel wspiera większy, nadrzędny cel biznesowy – i wcale nie jest to wzrost sprzedaży.
W tej części podcastu nie mogło oczywiście zabraknąć legendarnego wykresu IPA. Czy się potwierdza? Czy efektywność równa się emocje, a nie rozum, a może prawda leży pośrodku?
Target – wąsko czy szeroko?
Tutaj małe zaskoczenie. Jakub i Marta zwrócili uwagę, że coraz częściej Effie wygrywają kampanie z budżetem do 500 tys., a znaczenie digitalu rośnie, ponieważ pozwala on w tańszy sposób precyzyjniej trafiać w konkretnego konsumenta. Marta Krasowska pomogła wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i co może zyskać na tym marka.
Nie zabrakło również tematu młodej grupy celowej, która najczęściej rządzi w briefach. Dlaczego? W piątym odcinku „Slajdów na miarę Effie” poznaliśmy odpowiedź.
Media, kreacja i strategia – trio decydujące o sukcesie
Temat realizacji kampanii godnej Effie rozpoczął się od pytania, które elektryzuje zarówno marketerów, jak i agencje. Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zrobić efektywną kampanię i wygrać Effie? Jak już wspomnieliśmy – wcale nie tak dużo. Często wystarczy budżet do 500 tys. Jednak i prowadzący, i ich gościni podkreślili, że wśród zwycięskich kampanii króluje wielokanałowość przekazu, ale jego fundament jest zawsze ten sam – telewizja.
Ciekawa dyskusja rozgorzała również na temat social mediów (TikTok i LinkedIn), roli PR w „dowożeniu” wyników kampanii, a także coraz poważniejszego podejścia do efektywności strategii jako ważnego elementu sukcesu każdej kampanii – również tej nagrodzonej Effie.
Po więcej szczegółów, informacji i wskazówek, jak powinno wyglądać zwycięskie zgłoszenie Effie, zapraszamy do piątego odcinka „Slajdy na miarę Effie”!