Użytkownicy coraz częściej szukają ciekawych i wartościowych materiałów video w sieci i chcą za nie płacić. Najróżniejsze serwisy prześcigają się w tym, żeby taki, jakościowy content móc im dostarczać. Zapraszamy na przegląd tego, jak do tematu płatnego oglądania zabierają się internetowi giganci.
Netflix – największa nad Wisłą i bardzo prężna platforma VOD, która ma już ponad 180 mln subskrybentów, w tym około 890 tys. w Polsce. Kalifornijska firma zaczęła swoją działalność w 1997 roku i umożliwiała wypożyczanie płyt DVD za pomocą poczty. W 2007 rozszerzyła ofertę o media strumieniowe. Zaś w 2013 powstała pierwsza, całkowicie samodzielna produkcja – serial House of Cards.
HBO – firma, która na rynku istnieje od 1972 roku i jest najstarszą płatną telewizją w USA, nie ujawnia liczby subskrybentów. Wiemy jedynie, że serwis internetowy hbogo.pl w lipcu odwiedziło 1,44 mln realnych użytkowników. HBO GO jest czymś innym w stanach niż w Polsce – tam jest to tylko dodatek umożliwiający oglądanie online. W maju tego roku firma odpaliła kolejny serwis – HBO Max, który zawiera dużo bogatszą ofertę treści video dostępnych w Polsce np. u konkurencyjnego Netflixa. Nic jednak nie wskazuje, żeby HBO Max pojawiło się on u nas w niedalekiej przyszłości.
YouTube – gigant treści video z liczbą ponad 2 mld użytkowników miesięcznie. W 2014 roku postanowił umożliwić płatne korzystanie z serwisu. Początkowo nazywało się to Music Key, w latach 2015-18 funkcjonowało jako YouTube Red, w 2018 roku zmieniono ostatecznie nazwę na YouTube Premium, 15 maja 2019 zawitał zaś do Polski. Na całym świecie z usługi korzysta około 20 mln ludzi, którzy cieszą się filmami i muzyką bez reklam oraz oryginalnymi treściami produkowanymi przez serwis.
Facebook – największa „społecznościówka” świata uruchomiła niedawno płatne wydarzenia, które odbywają się na żywo. Od teraz zarządzający stroną na portalu będą mogli pobierać opłatę za uczestnictwo w organizowanych przez siebie transmisjach. Funkcja dla biznesu będzie dostępna w Facebook Live oraz w Messenger Rooms. Celem jest stworzenie twórcom możliwości organizowania płatnych, kameralnych wydarzeń zapewniających większą interakcję z odbiorcami. Do końca 2020 roku nie będą pobierane prowizje od przychodu z tego typu działalności.
Twitch – istniejąca od 2011, a kupiona w 2014 roku przez Amazona, pierwsza na świecie pod względem ilości użytkowników, platforma dedykowana głównie do transmitowania gamingu na żywo. Twórcy udostępniają tu swoje materiały, a fani subskrybują ich kanały i uiszczają za to oddzielne, miesięczne opłaty. Poza grami komputerowymi jest tu mocno obecny chociażby Poker. Znajdziemy również transmisje radiowe, muzyczne czy twórczość stricte artystyczną. Miesięcznie przez serwis przewija się około 140 mln użytkowników.