Rok 2024 przyniósł wiele wyjątkowych kampanii content marketingowych, które zaskakiwały kreatywnością, technologicznymi innowacjami i doskonałym zrozumieniem odbiorców. Od eksperymentów z AI, przez nowatorskie formaty podcastów, po viralowe kampanie w mediach społecznościowych – marki pokazały, że storytelling i personalizacja to klucz do zaangażowania. Wśród nich szczególnie wyróżniły się trzy projekty, które nie tylko przyciągnęły uwagę, ale i wyznaczyły nowe kierunki w marketingu.
Jakie były 3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w content marketingu w mijającym roku 2024?
Saving The Voice Of The Ghetto – zdecydowanie jedna z najbardziej intrygujących kampanii 2024 roku, zrealizowana przez Muzeum POLIN. Dzięki zastosowaniu technologii AI odtworzono głos Stelli Fidelseid, świadkini powstania w getcie warszawskim, umożliwiając odwiedzającym wysłuchanie jej wspomnień. Kampania opierała się na technologii „synthetic voice”, pozwalającej na odtworzenie głosu oddającego emocje tamtych wydarzeń. Kampania miała na celu zachęcenie do odwiedzenia wystawy czasowej, co niewątpliwie się udało – była to jedna z najczęściej odwiedzanych wystaw w historii muzeum.
Podcast od ZERA – mogłoby się wydawać, że w świecie podcastów powiedziano już o wszystkim. Marce Pepsi udało się jednak stworzyć nowy i na tyle angażujący format, by przyciągnąć uwagę kolejnych słuchaczy. W podcaście zaproszeni goście opowiadali o podjętych przez siebie działaniach, wzlotach i upadkach, które wpłynęły na ich epicki sukces. Całość nagrywana była w windzie, wspinającej się piętro po piętrze – od poziomu zero, z którego goście kiedyś startowali, aż do momentu osiągnięcia wymarzonego celu.
Influencerzy (BA!) roku – jak skutecznie wypromować historyczny serial o polskiej szlachcie wśród młodszej widowni? Odpowiedź na to pytanie przynosi kampania promująca Netflixową produkcję „1670”, przedstawiająca XVII-wieczną rzeczywistość przez pryzmat mediów społecznościowych. Bohaterowie serialu, niczym prawdziwi influencerzy, zabrali odbiorców w wirtualną podróż po świecie polskiej szlachty i chłopstwa. W efekcie powstały takie perełki jak makijażowy tutorial rodem z innej epoki, świąteczny prezentownik czy układ taneczny na miarę najgorętszych trendów z TikToka. Na koniec nie zabrakło też memów, które błyskawicznie obiegły cały internet, zdobywając serca internautów. Czegóż chcieć więcej?
Jakie zmiany i trendy dominowały w content marketingu w mijającym roku 2024?
Personalizacja treści – im bardziej insiderski i spersonalizowany komunikat, tym większa szansa na przyciągnięcie uwagi odbiorcy. W 2024 roku nadal kładziono na to duży nacisk. Nierzadko wykorzystywano do tego narzędzia AI, tworząc skrojone na miarę interakcje i oferty mające zwiększyć lojalność klientów. Zrozumienie indywidualnych potrzeb konsumentów pozwalało markom budować głębsze relacje z odbiorcami – co niezmiennie pozostaje kluczowym elementem skutecznego marketingu.
Krótkie formy wideo, ale nie tylko – nie da się ukryć, że popularność krótkich formatów wideo na TikToku czy Instagramie w minionym roku dalej rosła. To one były kluczowym formatem angażującym użytkowników. I trudno się temu dziwić. Istnieją jednak pewne obszary, w których dłuższe formy też się sprawdzały, jak na przykład influencerskie vlogi i podcasty, tworzone we współpracy z markami. Jeżeli są one wystarczająco merytoryczne i angażujące, odbiorcy chętnie zatrzymują się przy nich na dłużej. Czy możemy doszukiwać się tu pierwszych oznak długofalowej zmiany? Chyba niekoniecznie, ale warto mieć tę kwestię na uwadze.
Jakie wyzwania i zmiany czekają content marketing w Polsce w nadchodzącym roku 2025?
Wdrażanie kolejnych rozwiązań opartych na AI – rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji staną się nieodzowną częścią content marketingu, otwierając drzwi do automatyzacji, analizy danych i personalizacji treści na dużo większą skalę. Kluczowym wyzwaniem będzie tu zachowanie standardów etycznych. Pytanie o to, jak korzystać z AI w sposób transparentny, aby budować zaufanie odbiorców, stanie się priorytetem.
Gamifikacja jako narzędzie budowania zaangażowania – trend gamifikacji nabierze jeszcze większego rozpędu, odpowiadając na rosnące potrzeby rynku w zakresie kreatywnych i angażujących formatów treści. Dzięki nowym narzędziom marki zyskają możliwość tworzenia immersyjnych doświadczeń, które wykraczają poza tradycyjne formy komunikacji. Coraz bardziej wymagający użytkownicy będą doceniać interaktywne elementy, które nie tylko przyciągną uwagę, ale także zbudują głębsze relacje.
Treści inkluzywne i personalizowane – marki będą musiały sprostać wyzwaniu łączenia globalnych standardów różnorodności z potrzebami i oczekiwaniami mniejszych, lokalnych społeczności. Personalizacja treści przy użyciu danych i narzędzi AI zyska na znaczeniu, ale to autentyczność i etyczne podejście do różnorodności będą istotne dla budowania lojalności. Coraz więcej świadomych odbiorców oczekuje działań spójnych z wartościami, co oznacza, że inkluzywność i autentyczność nie będą już dodatkiem, ale koniecznością w strategiach content marketingowych.
Jak oceniasz wpływ i wykorzystanie AI w content marketingu w mijającym roku 2024 i jak może się to zmienić w nadchodzącym roku 2025?
W minionym roku byliśmy świadkami zarówno sukcesów, jak i porażek związanych z wykorzystaniem AI. Trudno się temu dziwić. Jesteśmy dopiero na początku tej drogi, choć tempo wdrażania nowych rozwiązań jest zawrotne. W przyszłości kluczowe będzie szybkie wyciąganie wniosków oraz zrozumienie konsekwencji wynikających z rosnącej roli sztucznej inteligencji w kampaniach.
Dzięki AI treści będą coraz lepiej dopasowane do odbiorców na różnych poziomach. Zwiastunem tego trendu niech będzie eksperyment przeprowadzony w Lucernie, gdzie w jednym z konfesjonałów lokalnego kościoła umieszczono hologram Jezusa sterowany przez AI. Awatar potrafił komunikować się w 100 językach, umożliwiając wiernym wchodzenie z nim w swobodną interakcję. Pokazuje to, że AI nie tylko wspiera personalizację, ale także potrafi inicjować głębsze, emocjonalne, a nawet duchowe zaangażowanie użytkowników. W przyszłości podobne rozwiązania mogą prowadzić do tworzenia jeszcze bardziej interaktywnych kampanii, w których sztuczna inteligencja nie tylko generuje treści, ale też aktywnie uczestniczy w ich przekazywaniu. Czy ta wizja ziści się już w 2025 roku? Przekonamy się niebawem.