Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska zaprezentował raport Internet Rzeczy w Polsce. Zjawisko to, nazywane także Internet of Things, staje się coraz popularniejsze i dzięki dynamicznemu rozwojowi urządzeń może stać się jednym z kluczowych motorów rozwojowych światowej gospodarki przyszłości. Raport zawiera wyniki pierwszego przeprowadzonego w Polsce oficjalnego badania w całości poświęconego Internetowi Rzeczy oraz artykuły ekspertów dotyczące m.in. wyzwań i korzyści, jakie płyną z IoT oraz zastosowania zjawiska w marketingu internetowym.
Internet Rzeczy to ekosystem, w którym różnego rodzaju urządzenia – np. rzeczy osobiste, AGD, urządzenia oświetleniowe czy grzewcze – komunikują się ze sobą korzystając ze standardów przesyłania danych. Jak podaje raport IAB Polska, już dziś 77% badanych korzysta z domowego WiFi, a 86% jego użytkowników wykorzystuje bezprzewodowe łącze do obsługiwania więcej niż jednego urządzenia. – Internauci są bardzo dobrze przygotowani na adaptację Internetu Rzeczy, a jego potencjał jest ogromny, zwłaszcza w segmencie rozwiązań dla inteligentnego domu, takich jak sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy też zużyciem energii elektrycznej – ocenia Paweł Kolenda, dyrektor ds. badań IAB Polska. – Obecnie 40% badanych deklaruje, że posiada już produkty działające w systemie IoT, a 50% deklaruje, że w przyszłości weszłoby w posiadanie takich urządzeń.
Internet Rzeczy można wykorzystać nie tylko w systemach inteligentnego domu czy w motoryzacji, ale również w kulturze (muzea, kina) czy w miejscach skupiających konsumentów (hotele, lotniska, galerie handlowe). Jak podaje raport Internet Rzeczy w Polsce, 49% badanych chętnie otrzymywałoby na telefon informacje i ciekawostki na temat oglądanych w muzeum wystaw, a 41% będąc w sklepie chętnie otrzymywałoby informacje dotyczące oglądanych produktów, rabatów czy promocji.
Raport Internet Rzeczy w Polsceo miał premierę podczas #13 IAB Expert Panelu. Towarzyszył jej panel dyskusyjny z udziałem ekspertów wyspecjalizowanych w tematyce Internetu Rzeczy z Dentsu Aegis Network Polska, GoldenSubmarine, Grupy Wirtualna Polska, Ifinity, Laboratorium Interaktywnych Technologii i SAS. Dyskusja dotyczyła szans oraz zagrożeń, jakie niesie za sobą Internet Rzeczy: barier rozwojowych, sposobu monetyzacji i wykorzystania IoT w marketingu, a także ochrony prywatności. Na kanale YouTube IAB Polska można obejrzeć retransmisję z panelu: https://www.youtube.com/watch?v=2q6ioN0gKNE.
Raport „Internet Rzeczy w Polsce” można pobrać klikając w link: http://iab.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/Raport-Internet-Rzeczy-w-Polsce.pdf
###
Pomysłodawcą badania dotyczącego IoT jest agencja marketingu interaktywnego GoldenSubmarine, a wśród partnerów projektu znajdują się wydawcy internetowi, którzy zapewnili przestrzeń reklamową do emisji ankiet (Ad!Vice, Grupa Wirtualna Polska, Interia, IPLA oraz Onet). Dane zebrała natomiast platforma badawcza online Webankieta.pl, a wsparcie naukowe zapewniło Laboratorium Interaktywnych Technologii w Ośrodku Przetwarzania Informacji (Państwowy Instytut Badawczy) i Uniwersytet SWPS w Warszawie.
W ramach badania zrealizowano 1121 wywiadów z polskimi internautami w wieku powyżej 14 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek oraz częstotliwość korzystania z sieci, a udział witryn biorących udział w badaniu zapewnił zasięg na poziomie przekraczającym 90% (za: Megapanel PBI/Gemius). Pomiar zrealizowano z wykorzystaniem metody CAWI w dniach 6-31 maja 2015 roku.