Osoba w spektrum autyzmu. Jeśli właśnie pojawił się w Twojej głowie obraz wycofanego chłopca – dobra wiadomość, wszystko z Tobą w porządku. W taki sposób wiele osób wyobraża sobie osobę autystyczną. Nie w porządku jest jednak to, że wyobrażenie to kreuje się na podstawie stereotypów, niewiedzy i niskiej świadomości społecznej na temat osób w spektrum.
Wiesz, że w Polsce na 3 zdiagnozowanych chłopców w spektrum autyzmu przypada tylko jedna dziewczynka? Nie wynika to bynajmniej w faktu, że kobiet w spektrum jest dużo mniej. Wiąże się to z niską diagnozowalnością wśród kobiet, które często nieświadomie i w doskonały sposób „maskują” objawy swojego autyzmu.
Fundacja JiM, zajmująca się wsparciem osób autystycznych, wie o tym doskonale. Dlatego postanowiła ruszyć z kampanią, mającą na celu nagłośnienie tego problemu.
.
Wyzwanie
Najlepszym argumentem w każdej dyskusji, niezależnie od tematu, są dane podparte badaniami. Dlatego Fundacja JiM przygotowała raport „Autyzm kobiet w Polsce”, którego celem było wskazanie luki diagnostycznej wśród kobiet w Polsce i udowodnienie, że powinny mieć one prawo do takiej samej ochrony zdrowia jak mężczyźni.
Naszym zadaniem było przygotowanie kampanii uświadamiającej społeczeństwu, że jest to problem, który należy rozwiązać, ułatwiając kobietom dostęp do diagnozy.
Na początek: autentyczność
Bez niej kampania nie miałaby sensu. Mówimy o autentycznym problemie, więc potrzebujemy autentycznych rozwiązań. Właśnie dlatego do udziału w kampanii zaprosiliśmy 3 kobiety w spektrum autyzmu – Idę, Klaudię i Dorotę, które opowiedziały nam o trudnościach, z jakimi mierzyły się przed diagnozą i o tym, co diagnoza zmieniła w ich życiu.
I tak zrodziła się kampania „Spektrum Kobiet. Chcemy być autentyczne!”, której celem było zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród kobiet w Polsce i zapewnienie im dostępu do diagnozy.
Rezultat? Autentycznie mocny
Przygotowaliśmy 4 spoty w prostej, ale symbolicznej formie. W czarno-białych kadrach, pozbawionych zbędnych aranżacji, każda z kobiet opowiedziała o swoich doświadczeniach i znaczeniu, jakie miała w ich życiu diagnoza. W spocie łączącym wszystkie historie pojawia się kolor, który symbolizuje autentyczność, na jaką można sobie pozwolić dzięki diagnozie.
Fragmenty spotów hulały w digitalu, przekierowując na stronę kampanii, na której udostępniliśmy najmocniejsze wypowiedzi dziewczyn, ich sylwetki oraz cały raport na temat autyzmu wśród kobiet w Polsce. Nie zabrakło też miejsca, w którym można podpisać apel o równy dostęp do diagnozy dla kobiet i mężczyzn. Każda z osób, które zdecydowały się wesprzeć Fundację JiM finansowo otrzymywała pamiątkowy PIN z hasłem „#SpektrumKobiet”.
Odpowiadaliśmy za realizację spotów, landing page kampanii oraz działania promujące akcję w social mediach.
Z całego spektrum projektów, jakie mamy okazję realizować, te społeczne wiążą się z jednymi z najtrudniejszych, a jednocześnie najpiękniejszych emocji. Nie inaczej było w tym przypadku! Mamy nadzieję, że Ciebie też złapaliśmy za serducho.