Coraz więcej Klientów pyta nas, czy warto stworzyć „lżejszą” wersję serwisu na telefon komórkowy. Hmmm… oczywiście wszystko zależy od kontekstu marki, ale generalnie czas już realnie pomyśleć i planować w swoich budżetach na marketing interaktywny również taką formę obecności marki w środowisku online.
Zgodnie z szacunkami Ericsson Consumer Lab, 85% Polaków korzysta z telefonów komórkowych, podczas gdy telefony stacjonarne posiada jedynie 58% badanych respondentów. Wyniki te wskazują na wzrost znaczenia „mobilności”, co skutkuje rozwojem coraz bardziej zaawansowanej technologii, ułatwiającej i przyspieszającej komunikację.
Obecnie na rynku telefonii komórkowej odnotowuje się dynamiczny wzrost zainteresowania telefonami typu smartphone, które łączą w sobie funkcje poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, kamery video czy cyfrowego aparatu fotograficznego z podstawowymi funkcjami, dostępnymi w typowych telefonach komórkowych.
Zgodnie z wynikami badań przedstawionymi w raporcie Delloite Touche Tohmatsu, szacuje się, że w 2011 roku zostanie sprzedanych około 400 milionów smartphone’ów na świecie. To więcej niż zapowiadana na ten okres wielkość sprzedaży komputerów. Tendencję tę mają szansę wykorzystać reklamodawcy. Można się spodziewać, że przychody z reklam wyświetlanych w telefonach komórkowych zwiększą się z 1,2 do 7,2 milionów dolarów w 2012 roku.
Podobnie sytuacja będzie wyglądać w Polsce. W 2009 roku sprzedano 1,2 mln sztuk smartphone’ów, a w ciągu kilku najbliższych lat liczba ta ma znacznie wzrosnąć. Eksperci Ericsson szacują, że do 2014 roku liczba użytkowników smatphone’ów wyniesie 8 milionów. Podobne stanowisko zajmuje Plus – według przedstawiciela sieci, obecnie z Internetu w komórce co najmniej raz w miesiącu korzysta kilka milionów Polaków.
Rozwojowi Internetu mobilnego sprzyjają także warunki ekonomiczno-prawne. Polski podatnik korzystający w domu z Internetu w telefonie komórkowym może skorzystać z ulgi internetowej. Ponadto operatorzy telefonii komórkowej, walcząc o klienta proponują coraz korzystniejsze oferty cenowe. Wszystko to sprawia, że Internet mobilny ma bardzo dobre perspektywy na dalszą ekspansję.
Zgodnie z badaniem Ruder Finn, walory Internetu mobilnego doceniają użytkownicy, dla których ważna jest sprawność komunikacji oraz szybkość wymiany informacji. Internet w komórce to przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda.
Jest jednak pewien problem, otóż Internet w telefonach komórkowych wciąż nie dorównuje pod względem prędkości transmisji danych swoim standardowym odpowiednikom. Wiele stron internetowych nie nadaje się do przeglądania w telefonie komórkowym, a co za tym idzie, nie są one w stanie zaspokoić potrzeb użytkowników. Skutkuje to koniecznością tworzenia stron mobilnych, dopasowanych do możliwości urządzeń kieszonkowych. Dzięki zoptymalizowanym parametrom, mniejszej wadze oraz układzie dostosowanym do wielkości wyświetlaczy telefonów komórkowych, strona ładuje się szybciej, a nawigacja jest wygodna, prosta oraz intuicyjna i właśnie dlatego warto mieć obok standardowego, wersję „lajt” serwisu internetowego marki.