Jesteśmy świadkami rewolucji w rozumieniu pojęcia „telefon”. Jeszcze dla każdego z nas kilkanaście lat temu była to słuchawka połączona na stałe kablem z gniazdkiem telefonicznym w ścianie. W ciągu ostatnich lat – telefon staje się urządzeniem, które coraz rzadziej służy tylko do rozmawiania! Wysyłanie wiadomości, korzystanie z Internetu, muzyka, gry, usługi geolokalizacyjne – to tylko niektóre funkcje dostępne w nowoczesnym telefonie.
Nową jakość do telefonów wprowadził internet. Samo posiadanie internetu w telefonie umożliwia rozmowę za pomocą VoIP bez korzystania z klasycznej usługi rozmowy telefonicznej zapewnianej przez operatora. Idąc dalej internet umożliwia wymianę informacji w czasie rzeczywistym ze znajomymi za pomocą mikroblogów – co eliminuje SMSy czy MMSy. Wprowadzenie Internetu do telefonu komórkowego zmienia model biznesu całej branży komunikacyjnej. Użytkownik płacąc za dostęp do Internetu może komunikować się za jego pomocą w dowolny sposób nie korzystając z tradycyjnych usług świadczonych przez telekomy. Okazuje się, że zadaniem operatora telekomunikacyjnego jest dostarczenie interesującej treści dla użytkownika i funkcjonalności ułatwiających sprawy codzienne.
My Europejczycy od kilku lat kojarzymy internet z komputerem stacjonarnym czy laptopem podłączonym do gniazdka sieciowego, ale mieszkańcy Afryki czy krajów arabskich kojarzą go właśnie z telefonem. To właśnie za jego pomocą mieli pierwszy kontakt z Internetem. My przez mobilny Internet jeszcze bardzo często rozumiemy możliwość oderwania się od biurka z laptopem za pomocą zdalnego dostępu zapewnionego przez siec WiFi albo operatora telekomunikacyjnego. A przecież nowoczesny telefon pozwala na korzystanie z Internetu identycznie jak w przypadku notebooka. Możemy przeglądać serwisy www, sprawdzić stan konta w banku czy odebrać najświeższe emaile. Jedyną niedogodnością pozostaje wielkość ekranu, ale z czasem można do tego przywyknąć, a jak dla mnie jest to niska cena za oderwanie się od gniazdka sieciowego.
O tym, że pojęcie mobilnego Internetu wkrótce będzie odnosiło się do telefonu utwierdza mnie przykład Japonii. W tym kraju bardzo dynamicznie rozwija się mobilny Internet. Japonia to najbardziej rozwinięty i zaawansowany rynek usług komórkowych. Japońscy operatorzy tworzą nowe funkcjonalności, z których w Europie jeszcze „długo” nie będziemy mogli skorzystać. Dla przykładu w kraju kwitnącej wiśni można płacić telefonem za przejazd metrem, bilety do kina czy inne usługi i produkty – i co ważne taką możliwość ma 20% użytkowników komórek.