Reklama mobilna w Polsce w 2012 odnotowała największą dynamikę wzrostu. Ale na razie wydatki na nią stanowią 0,6 punktu procentowego reklamy on-line. Prognoza na 2013 rok przewiduje, że nadal będzie rosnąć, bo jest to obszar praktycznie niewykorzystany przez marketerów. Co ciekawsze bez pomysłu, a czasami i bez narzędzi, są również wydawcy. Ci, którzy mają już ofertę mobilną bardzo mocno będą ją promować.
Już teraz jest jedną z najczęściej użytkowanych funkcji smartfonów. Wykorzystanie tej funkcji widać zarówno po stronie aplikacji (np. z mapami, z miejscami), jak i po stronie wydawców. W październiku w Polsce zadebiutował Yelp.pl jeden z największych serwisów zajmujących się geolokalizacją oraz katalogowaniem lokalnego biznesu. Polskie serwisy również rozwijają swoją ofertę na bazie geolokalizacji.
Płatności mobilne i m-commerce
Technologia płatności mobilnych (NFC) zadebiutowała w Polsce pod koniec 2012 roku. Zmienia ona smartfon w urządzenie, którym możemy płacić za kupowane towary i usługi, tak jak kartą płatniczą. Potencjał rynku jest duży, w 2015 r. wartość polskich transakcji mobilnych, wg szacunków IE Market Research, ma wynieść 9,4 mld dolarów.
Stare media w mobilności
W 2012 na tabletach znalazły się wszystkie większe gazety i tygodniki. Również radio i telewizja odnajdują się w mobilnym świecie. Debiutują aplikacje pozwalające na słuchanie radia np. Polskie Radio, czy oglądanie wideo: TVN player, iTVP. Rok 2013 będzie rokiem zwiększania możliwości tych aplikacji i poszerzenia oferty reklamowej dostępnej za ich pośrednictwem.
Rzeczywistość rozszerzona
W 2013 pojawią się okulary Google Glass. Urządzenie, dzięki któremu rzeczywistość rozszerzona będzie miała sens.
Kto będzie światowym liderem w sprzedaży telefonów i tabletów? Jak będzie wyglądać konkurencja Apple kontra Samsung i co dalej z Nokią, HTC oraz Motorolą?
Dla przeciętnego użytkownika smartfona wojna patentowa jest mało ciekawa. Podejrzewam, że nawet nie wie, iż ona trwa. Za wyjątkiem stosunkowo małej grupy entuzjastów, również nie ma znaczenia marka telefonu. Jaki smartfon będzie schowany w przyszłości najczęściej w kieszeni Polaków, to kwestia tego, jak dana marka porozumie się z operatorem i których smartfonów będzie więcej za „złotówkę”.
W 2013 najwięcej urządzeń w Polsce będzie sprzedawał Samsung, a najpopularniejszym systemem będzie Android. Warto też patrzeć, jak radzi sobie Nokia z Windows Phone. Przy dobrej cenie i marketingu może przegonić w Polsce sprzedaż iPhonów. Nadal wielu klientów darzy tę markę sympatią.
Co dalej z reklamą mobile na polskim rynku?
Reklama mobilna w 2012 odnotowała największą dynamikę wzrostu. Ale na razie wydatki na nią stanowią 0,6 punktu procentowego reklamy on-line. W 2013 roku nadal będzie rosnąć, bo jest to obszar praktycznie niewykorzystany przez marketerów. Co ciekawsze bez pomysłu, a czasami i bez narzędzi, są również wydawcy. Ci, którzy mają już ofertę mobilną bardzo mocno będą ją promować.
Całość wypowiedzi do przeczytania na interaktywnie.com
Autor: Grzegorz Krzemień