Czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w Komisji Etyki Reklamy… Ten lekko zmieniony cytat filmowy (kto zgadnie skąd?) pasuje do Sławka, naszego Content&Copy Leada, bo właśnie zaczyna on już swoją 4 kadencję na fotelu arbitra KER. Nieprzerwanie zasiada w nim od 2016 roku i wciąż, jak sam podkreśla, ma poczucie, że przed nim masa pracy ku chwale polskiej reklamy.
Komisja to organ Rady Reklamy, organizacji pozarządowej non-profit. Powstała ona w 2006 roku z inicjatywy środowisk rynku reklamowego i marketingowego, tworząc i zarządzając systemem samoregulacji w świecie polskiej reklamy. W jej składzie znajdziemy Członków Stałych i Wspierających, grupy rozmaitych stowarzyszeń branżowych oraz firm prężnie działających nad Wisłą. Wśród pierwszych odnajdziemy takie organizacje jak SAR, IAB Polska, Lewiatan, Browary Polskie czy ZFPR. Na liście wspierających zobaczyć możemy takie firmy jak Ferrero, Coca Cola, Pepsico, Grupa Żywiec, P&G, CCC Group, Unilever, Biedronka czy TVN.
Misją Rady Reklamy jest przeciwdziałanie rozpowszechnianiu reklam wprowadzających konsumentów w błąd, nieetycznych, nieuczciwych i naruszających podstawowe wartości społeczne. Organem do tego powołanym jest właśnie Komisja Etyki Reklamy, składająca się z ekspertów branżowych, przedstawicieli trzech środowisk: środków przekazu, reklamodawców oraz promujących. Do tej trzeciej grupy należy właśnie nasz Słowny Facet z GoldenSubmarine, Sławek Skowerski.
Zadanie naszego arbitra jest od lat niezmienne. Na specjalnych posiedzeniach będzie rozpatrywał zaskarżone do Komisji przekazy i oznajmiał o jego zgodności lub nie z Kodeksem Etyki Reklamy – zbiorem przepisów, określających co jest dopuszczalne, a co nieetyczne w przekazie reklamowym.
Warto się z nim zapoznać przed przystąpieniem do realizacji jakiegokolwiek spotu TV, storiesa z promocją czy radiówki o weekendowej wyprzedaży. Kodeks jest nieustannie nowelizowany i rozszerzany o zapisy dotyczące reklamy – w tym roku przybyły mu nowe zapisy regulujące tzw. reklamę środowiskową, co jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiający się z przekazach reklamowych greenwashing. Powodzenia, Sławku!