Konkurs rozstrzygnięty! Do artystycznego stołu dosiada się utalentowana Amelia Rakowska ze zwycięską pracą „The Bear”. Gratulujemy!
O rany, kiedy to minęło? To już 3 (tak tak!) edycja konkursu młodych talentów, jaki organizujemy z Collegium Da Vinci. Jak co roku, studenckie talenciaki podesłały nam masę pięknych, kreatywnych ilustracji. I jak co roku, jury, składające się z ekipy GoldenSubmarine oraz przedstawicieli samej uczelni miało ciężki wybór. Ale nie narzekamy!
Zwycięska praca Amelii Rakowskiej zainspirowana została serialem „The Bear”. W filmowym skrócie – opowiada on o codziennej pracy Carmy’ego, jednego z topowych kucharzy Chicago, który na skutek zawirowań życiowych, trafia do małego baru z kanapkami. Odcinek po odcinku oglądamy jak mierzy się z codziennymi problemami, głodnymi klientami, rodzinnymi traumami, nieokrzesaną ekipą i… uciekającym ciągle czasem.
„Serial wybrałam ze względu na poruszanie konfliktu między pasją, zaangażowaniem i ambicją a trudnościami życia codziennego, które następnie odzwierciedlają się w naszej twórczości – w tym przypadku kulinarnej. Wszystko, co przeżywają bohaterowie, widać na talerzu” – opowiada Amelia Rakowska.
Na ilustracyjnym stole, który stawia przed naszymi oczami autorka, widzimy wielki, gastronomiczny rozgardiasz – armię sztućców, naczyń, rozpacz rozbitych jajek i rozlanej kawy. Młoda artystka przy użyciu symetrycznej kompozycji, łączy chaos i ascezę. Tworzy obraz pełen napięcia i sprzecznych emocji.
„Peryferie ilustracji opowiadają widzowi historię zwieńczoną minimalistycznym, pięknym daniem, perfekcyjnie podanym na środku stołu. Nad nim widzimy bezlitosne odliczanie zegara. W tym pozornym nieładzie widz łatwo wyczuwa, że każdy element ilustracji jest intencjonalny, a opowieść w niej zawarta świetnie oddaje sedno serialu” – wyjaśnia swój wybór Bogumiła Pepasińska, przedstawicielka jury z pokładu GoldenSubmarine.
W równie pochlebnych słowach o zwycięskiej pracy wypowiada się Grzegorz Myćka, grafik, ilustrator i wykładowca Collegium Da Vinci. Uwagę jurora przykuły detale, w tym mocno wybijający się napis „Every second counts”.
“W tym wypadku aż chce się powiedzieć, że „liczy się każdy szczegół”, bo to właśnie dzięki nim ta praca tak dobrze oddaje charakter i atmosferę produkcji „The Bear”. Wyważona i jednocześnie niemonotonna kompozycja, umiejętnie dopasowana paleta barw, staranność wykonania, a zwłaszcza sprawnie zilustrowane i przemyślane elementy wykorzystane w projekcie powodują, że ta realizacja nie tylko wzbudza silne emocje, ale przede wszystkim intryguje widza i zaprasza do zanurzenia się głębiej w przedstawionej rzeczywistości.” – dodaje Grzegorz Myćka.
Undecimber w ZłotymKalendarzu 2025 mógł być tylko jeden. Trochę szkoda, bo w tegorocznym konkursie pojawiło się dużo projektów na wysokim poziomie technicznym i świetnie oddających klimat ulubionych seriali. Do finału i serc przedstawicieli Złotej Załogi dotarły również następujące prace i autorzy:
Lalita Marozava – Władca Pierścieni: pierścienie mocy
Emilia Węglarz – The Witcher
Weronika Okleja – Wojna o przyszłość
Veronika Soshynska – Supernatural
Grzegorz Myćka, przedstawiciel uczelni dodatkowo wyróżnił:
Natalia Parciak – Trójoka wrona
Bartosz Dumin – wielka wodaaaaa1111
Oraz wcześniej już wspomniane prace:
- Weronika Okleja – Wojna o przyszłość
- Lalita Marozava – Władca Pierścieni: pierścienie mocy
„Wszystkie cechują się wysokim poziomem technicznym, dbałością o wykonanie oraz wyjątkowo dobrze oddaną atmosferą panującą w danym serialu. Dla wszystkich laureatek i laureatów szczere gratulacje!” – dodaje przedstawiciel uczelni.
A my przyłączamy się do tych gratulacji. Dziękujemy wszystkim autorom wyróżnionych prac. Byliście świetni. SERYJNIE!
PS 1: Przypominamy oczywiście, że ta i pozostałe 12 ilustracji możecie zawiesić już wkrótce na Waszych ścianach biurowych i w domach. Wbijajcie na zakupy do http://sklep.goldensubmarine.com Cały przychód ze sprzedaży trafi do fundacji wspierającej zdrowie psychiczne dzieciaków i młodzieży.
PS 2: Serial „The Bear” wkrótce powróci. I to nie tylko na ekrany… ale ćśśś ;)