Od rana do wieczora siedzimy w internetach, ale to nie znaczy, że nie czytamy książek. Wręcz odwrotnie! Nasza firmowa półka co chwila zapełnia się nowościami z zakresu marketingu, komunikacji czy budowania wizerunku. Na naszym blogu będziemy regularnie zamieszczać teraz recenzje. Naczelnym recenzentem jest Grzegorz Krzemień. Na pierwszy ogień: E-commerce manager. Zostań profesjonalistą w ehandlu.
Polski handel online rośnie w szalonym tempie. Co roku zwiększa się o około 20% i wciąż nie łapie zadyszki. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, jak z sukcesem wejść w branżę e-commerce. A potem odkroić dla siebie kawałek tortu o, bagatela, wartości bliskiej 30 mld zł. Czy można się tego dowiedzieć na 500 stronach najnowszej polskiej książki E-commerce manager – profesjonalista w ehandlu?
40-osobowe guru
Już wstęp książki „E-commerce manager – profesjonalista w ehandlu” przyciąga uwagę. W pełni podzielam zdanie Adama Zygadlewicza, że „skończyły się czasy jednoosobowych guru i wiedza jest rozproszona”. I dlatego, chociaż miałem już okazję brać udział w tworzeniu kilku e-sklepów, liczyłem, że 40 autorów-specjalistów e-handlu zaoferuje mi pełen wgląd w aktualną sytuację branży.
e-commerce po polsku
Kim jest e-commerce manager?
Prosto, przystępnie i merytorycznie
Lektura rozwiała kilka moich wątpliwości na temat kierunku rozwoju polskiej branży e-commerce. Małym jej minusem jest fakt, że autorzy nie uzgodnili wspólnych źródeł danych. Przez co czasami, omawiając podobne zagadnienie, powołują się oni na różne badania przedstawiające różne wyniki. Na duży plus za to zasługuje mała ilość slangu branżowego (musiałem przywyknąć do „naziemnych” placówek) i wyważone wykorzystanie w treści zwrotów angielskojęzycznych. Dzięki temu książkę czyta się gładko.
Prawie zero reklamy, dużo praktyki
Przyznam, że sięgając po „Managera” bałem się reklamowego charakteru treści. Tymczasem udało się tego uniknąć z korzyścią dla merytoryki. W sytuacjach, gdzie autor powołuje się na konkretną firmę, jest to uzasadnione i nie razi.
„E-commerce manager” kończy się testem sprawdzającym wiedzę, który zawiera pytania z egzaminu certyfikacyjnego. Zaliczyłem go na solidne 88%. Muszę kiedyś sprawdzić, czy z takim wynikiem otrzymałbym certyfikat.
Prosty, ładny wygląd
Jak wygląda książka, na którą składa się praca tylu autorów? Ma prostą szatę graficzną, w której dobrze prezentują się różne style pisania. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie marginesów do wyróżnienia kluczowych myśli, czy miejsc, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat omawianego zagadnienia.
A jak wygląda książka w formie elektronicznej? W ogóle nie wygląda. Książka traktująca o branży „e” nie posiada bowiem takiej wersji. Ot, taka ciekawostka na koniec.
Kupować czy nie?
Książka E-commerce manager jest w zasadzie pierwszym tak przekrojowym podejściem do tematu e-handlu, dlatego zdecydowanie warto ją kupić. Ale w moim odczuciu nie jest to pozycja dla osób chcących dowiedzieć się od zera „czym jest e-handel”. Przed sięgnięciem po nią trzeba mieć już podstawowe pojęcie o funkcjonowaniu rynku e-commerce. Jeżeli już takie posiadasz, publikacja będzie dla Ciebie bardzo dobrym, praktycznym kompendium, systematyzującym to, co powinno się „wiedzieć i robić”. I dlatego warto ją mieć gdzieś pod ręką.
- Tytuł: E-commerce manager – profesjonalista w ehandlu
- Wydawca: Fundacja Polak 2.0, grudzień 2014
- Wiedza: 4/5
- Nowe idee: 3/5
- Biznesowa przydatność: 5/5
- Estetyka: 4/5