Dzisiaj kilka słów o konkursach w sieci – rzeczy tyle samo ciekawej i atrakcyjnej, co nastręczającej często te same problemy. Mało kto mówi o nich otwarcie, ale wątpię by jakikolwiek Klient czy agencja nie spotkał się z ludźmi, którzy wygrywanie konkursów traktują jako swoje dodatkowe źródło dochodów, często zwyczajnie psując misternie przygotowywaną akcję.
Tego typu zachowania mogliśmy już dawno obserwować w przypadku telewizyjnych teleturniejów, nie może więc dziwić, że z czasem przeniknęły one także do internetu. Oczywiście samo wygrywanie różnych konkursów nie jest niczym złym – problem pojawia się w momencie, gdy użytkownik chcąc wygrać nagrodę posuwa się do kroków mocno naginających lub jawnie łamiących regulamin konkursu. Niestety charakter Internetu, zapewniający użytkownikowi duże poczucie anonimowości, często zachęca do podejmowania takich działań.
Właśnie anonimowość jest chyba elementem najbardziej prowokującym użytkowników do zgadywania kodów czy zakładania fikcyjnych kont i głosowania przy ich użyciu np. na swoją pracę. Pierwszym krokiem do wyeliminowania nieuczciwych graczy jest więc identyfikacja użytkownika i tutaj warto zwrócić swoją uwagę na technologie mobilne.
Gdy oto w najprostszą formę weryfikacji użytkownika (adres e-mail na który wysyłamy link aktywujący) wpleciemy dodatkowo SMS (którym np. wyślemy hasło do serwisu), znacząco utrudnimy życie ewentualnym oszustom. O ile bowiem założenie setek lub nawet tysięcy kont mailowych i ich późniejsza sukcesywna aktywacja nie zmusza do ogromnego wysiłku, o tyle zdobycie wielu unikalnych numerów telefonów i odczytanie z każdego z nich hasła, takie proste już nie jest.
Wykorzystanie SMS-ów w konkursach internetowych sprawdza się zresztą w kilku wymiarach pozwalając na:
- identyfikację i weryfikację danych użytkownika – numer telefonu jest dużo bardziej wiarygodny i unikalny od adresu mailowego. Po wykorzystaniu przez użytkownika hasła z wysłanego numeru telefonu mamy większą pewność, że jest to realny kontakt. Ułatwia również weryfikację danych podanych przez użytkownika w przypadku wygranej,
- motywację do działania – w czasie trwania konkursu możemy wykorzystać SMSy w mechanizmach zachęcających użytkowników do aktywnego uczestnictwa (np. automatycznie przesyłając na podany numer telefonu informację o przesunięciu się w rankingu na pozycję nie gwarantującą zdobycia nagrody, czasie pozostałym do zakończenia konkursu itp.),
- budowę bazy kontaktów – którą możemy wykorzystać do późniejszych działań przesyłając informację o kolejnych konkursach i akcjach promocyjnych.
Pomysłowy i ciekawie zrealizowany konkurs to gwarancja dobrej zabawy dla internautów oraz satysfakcji Klienta i agencji. Należy pamiętać, że dobrze skonstruowane i sprawdzone mechanizmy pozwalają w całości wyeliminować zjawiska, które podczas trwania akcji mogłyby zepsuć nasze dobre samopoczucie.