Wartość wydatków na reklamę jest trudna do dokładnego oszacowania – i dzieje się tak nie tylko w Polsce! Dlaczego? Poświęć nam chwilę, a na pewno się dowiesz ;) Każdy z pomiarów – a właściwie każda z firm, która ich dokonuje, podaje zupełnie inny wynik. Wymieniane liczby potrafią różnić się o bagatela 1,5 miliarda PLN. Niestety rynek zakupów mediów to nie PKB, który liczony na wiele sposobów, zawsze powinien dać ten sam wynik. Dlatego wszelkie dane na ten temat należy traktować z rezerwą. Warto też pamiętać, żeby wartości z różnych lat porównywać w obrębie tego samego badania. Tylko tak otrzymasz wiarygodny obraz sytuacji na rynku reklamy.
Podane poniżej zestawienia wydatków, należy traktować jako informacje o ich poziomie.
Z czego więc biorą się różnice w wartościach wydatków na reklamę? W dużej mierze winne są temu trzy czynniki.
- Duże rabaty – wartość rynku można oszacować na podstawie tego, jak często i gdzie dane reklamy są wyświetlane. Bazując na oficjalnych cennikach, próbuje się wywnioskować, ile za emisję tej reklamy trzeba było zapłacić. To podejście ma jednak zasadniczą wadę – trudno określić, jak wysoki rabat otrzymał dany klient. A na rynku reklamowym rabaty te mogą być olbrzymie.
- Duża część rynku reklamy jest poza kontrolą – tak naprawdę nie wiemy, ile wydają na reklamę podmioty, zamawiające ją bezpośrednio u dużych zagranicznych firm, takich jak Google (adword, adsense, GDN, reklama na YouTube) czy Facebook. Nie wspominając już o możliwości bezpośredniego zakupu mediów – przez klientów korzystających z platform RTB.
- Uchwycenie wszystkich wydatków jest trudne – na rynku reklamy jest dużo podmiotów i każdy z nich ma możliwość kupowania reklamy w wielu formatach i miejscach. Ta uwaga szczególnie odnosi się do Internetu. Kolejnym problemem jest liczba podmiotów mogących brać udział w tym procesie. Przykładowo, w imieniu klienta media kupuje agencja, która zleca to domowi mediowemu, a on kupuje je np. u wydawcy. Istnieje więc możliwość, że ten zakup będzie policzony 3-krotnie. Znając proces zakupu reklam, trzeba uważnie liczyć wszystkie kwoty.
Wydatki na reklamę w Internecie
Informacje o tym, jakie są wydatki na reklamę w polskim internecie, cyklicznie od 2007 roku publikuje IAB Polska. Według badania AdEx – realizowanego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.
Najnowsze badanie za cały rok dotyczy 2016 roku – wtedy całościowe wydatki wyniosły 3,6 mld zł. Dynamika reklamy online w Polsce w 2016 roku, w stosunku rok do roku, osiągnęła wzrost na poziomie 14%. Pozostałe dane dostępne na stronie IAB.
Co cztery miesiące przedstawiana jest analiza za poprzedni kwartał. Dla porównania: w roku 2016 po trzech kwartałach ubiegłego roku wartość reklamy online w Polsce wzrosła o prawie 370 mln zł względem roku wcześniejszego i zanotowała 17% wzrostu.