Większość firmy – w tym pewnie Twoja – zdaje sobie sprawę z konieczności współpracy z branżą internetową. Sytuacja komplikuje się, gdy chcesz wysłać konkretne zapytanie marketingowe i nie wiesz, do jakiej agencji wysłać brief. Twoja wątpliwość jest uzasadniona. Branża interaktywna jest bardzo rozbudowana, a kompetencje działających na nim firm, często się zazębiają. Żeby ułatwić Ci poruszanie po skomplikowanym świecie marketingu interaktywnego, prezentuje jakie podmioty są na tym rynku i czym się zajmują w procesie tworzenia komunikacji.
Mam nadzieję, że dzięki temu zestawieniu szybciej trafisz ze swoim briefem do odpowiedniej dla Twojego problemu marketingowego agencji.
Do jakiej agencji wysłać brief
Agencje interaktywne (reklamowe)
Agencje interaktywne w Polsce zaczynały kilkanaście lat temu od tworzenia serwisów www i kampanii banerowych dla klientów wierzących wtedy w potencjał internetu. Obecnie zajmują się również działaniami reklamowymi, które wychodzą poza świat wirtualny. Tworzą i realizują strategie komunikacji marketingowej, czyli doradzają klientom, które narzędzia internetowe powinni wybrać, aby zrealizować wyznaczone przez siebie cele. Duże agencje interaktywne są odpowiedzialne za integracje działań pozostałych podmiotów. Dzięki temu, współpraca klient-agencja jest znacznie ułatwiona.
Tutaj przeczytasz więcej na temat rankingu agencji reklamowych.
Domy mediowe, sieci reklamowe
W ich kompetencjach znajdują się powierzchnie reklamowe wydawców. Na bazie zgromadzonej wiedzy i z uwzględnieniem wyznaczonej grupy docelowej, dobierają odpowiednie serwisy, w których reklama będzie wyświetlana. Po przesłaniu briefu do takiej firmy, otrzymasz od niej media plan – czyli wskazanie, ile razy i gdzie będzie pojawi się Twoja reklama.
Agencje e-mail marketingowe
Posiadają narzędzie do masowej wysyłki e-maili. Realizują kampanie e-mailingowe, jak również działania z zakresu marketing automation. Praktycznie każda z nich posiada w ofercie samoobsługowe konta, za pomocą których da się organizować bazę adresów klientów i wysyłkę do nich. Płaci się za wielkość bazy danych adresów i/lub za liczbę wysłanych maili.
Agencje marketingu w wyszukiwarkach (SEO/SEM)
Poprzez optymalizację technologiczną, dbają o wysoką pozycję witryn (SEO) i treści serwisów www w wyszukiwarkach. Organizują też kampanie reklamowe (SEM) w oparciu o płatne linki . Z reguły rozliczenia z tymi podmiotami dokonywane są za osiągnięty efekt np. pozycje w wynikach wyszukiwania (SEO) czy koszt za kliknięcie w płatny link.
Agencje marketingu szeptanego (buzz marketingu)
Dbają o reputacje firm na forach i w mediach społecznościowych. W praktyce specjalizują się w tworzeniu komentarzy na rożnego rodzaju forach czy serwisach społecznościowych. Rozliczanie z tymi podmiotami odbywa się na podstawie liczby wpisów lub interakcji pod nimi.
Agencje marketingu społecznościowego (social media markerting)
Określają strategię marki w mediach społecznościowych. Tworzą i prowadzą komunikację z użytkownikami np. Facebooka czy Twittera, a także wykupują w tych serwisach powierzchnie reklamową.
Agencje marketingu mobilnego
Tworzą aplikacje mobilne i serwisy www dostosowane do urządzeń mobilnych.
Firmy monitorujące
Wyszukują i analizują informacje o marce w mediach, również społecznościowych. Na bazie tych danych tworzą raporty nt. tego, co o danej marcie pisze się w internecie.
Firmy badawcze
Badają i analizują zachowania internautów, a szerzej mówiąc konsumentów. Można u nich zamówić precyzyjne badania grup docelowych.
Firmy zajmujące się e-commerce
Doradzają w zakresie organizacji i obsługi sklepów internetowych.
Platformy RTB (Real-Time Bidding)
Firmy oferujące zakup mediów w modelu aukcyjnym. Dzięki tego typu rozwiązaniom, można realizować skuteczne np. kampanie remaketingowe.
Agencje performance
Podmioty zajmujące się dostarczaniem leadów. W imieniu marki pozyskują kontakty do klientów zainteresowanych danym produktem. Z takimi agencjami rozliczamy się najczęściej na podstawie liczby dostarczonych kontaktów.
Software house
Na bazie technologii cyfrowych tworzą dla firm rozwiązania IT, w których na pierwszy plan wysuwają się aspekty funkcjonalne. W ten sposób powstają systemy obiegu dokumentów, ekstranety czy intranety.
Agencje content marketingowe
Firmy zajmujące się tworzeniem treści. Można w nich zamówić artykuły i wykorzystać je na własny użytek np. na firmowej stronie www.
Wydawcy
Historycznie najstarsze firmy w Internecie. Tworzą i/lub zarządzają treścią. Za dostęp do tej treści pobierają opłatę w postaci abonamentu lub zarabiają na wyświetlaniu reklam. Wydawcy, rzadko kiedy posiadają własne biura zajmujące się sprzedażą powierzchni reklamowych. Zazwyczaj, przygotowane przestrzenie sprzedawane są hurtem do sieci reklamowych lub domów mediowych.
Adresy do wszystkich agencji w Polsce
Powyższa kategorie to cała branża interaktywna w Polsce.
Konkretne nazwy i adresy ww. firm można znaleźć na:
- infografice od IAB, poukładane w kategorie z nazwami firm i linkami do ich serwisów www.
- Almanachu mediów, wydawanym przez Media i Marketing Polska.
Więc już wiesz do jakiej agencji wysłać brief.