Branża digital to nieustanne zmiany napędzane przede wszystkim nowymi technologiami oraz zmiennym zachowaniem klientów. Jakie trendy mogą zdominować marketing? Oto kilka typów.
To oczywiście subiektywny wybór prezentujący kilka zjawisk, które dostrzec możemy już dziś. Ale najprawdopodobniej z większą siłą zaistnieją w świecie e-marketingu w nadchodzącym roku.
Trendy na 2020 rok
Spoglądając na sam początek ostatniej dekady, możemy zauważyć jak dynamicznie zmieniał się świat Internetu, social mediów, a co za tym idzie, również świat reklamy i rzeczywistości w jakiej funkcjonują dziś marki.
Jeszcze w 2010 roku nie każda firma w Polsce posiadała własną stronę internetową, nie mówiąc już o prowadzeniu kanałów w mediach społecznościowych. Początki ostatniej dekady to również czas, kiedy dopiero zaczęły pojawiać się aplikacje takie jak Instagram czy Snapchat, jednocześnie radykalnie zmieniając sposób komunikacji pomiędzy użytkownikami. Na przestrzeni ostatnich lat również nowe technologie, takie jak AR czy VR, stały się bardziej przystępne – a przez to są coraz chętniej wykorzystywane przez marki.
Co czeka nas w kolejnej dekadzie? Z pewnością trudno wybiegać myślami aż tak w przyszłość, poniżej przedstawiam jednak kilka trendów i zjawisk, które moim zdaniem będą niezwykle istotne w komunikacji budowanej przez marki w nadchodzącym roku.
Purpose driven brands
Marki coraz częściej i chętniej zabierają głos w
sprawach istotnych społecznie. Jak pokazują badania aż 69 proc. konsumentów
oczekuje od marek właśnie takiej postawy.
Istotą brand
purpose jest zatem umiejętne łączenie wartości komercyjnych i społecznych –
ważny jest nie tylko osobisty zysk, ale także poszanowanie otoczenia i misja
zmiany otaczającej nas rzeczywistości.
Ciekawym przykładem
takiej postawy może być marka Volvo, która zdecydowała się podzielić swoimi
wieloletnimi wynikami badań nad bezpieczeństwem z producentami pozostałych marek
samochodowych. W ten sposób marka Volvo pokazała, że zapewnienie bezpieczeństwa
na drogach jest dla niej nadrzędną wartością, ważniejszą niż sam zysk:
Czas na bycie eko
Mówiąc o purpose-driven brands i markach zaangażowanych społecznie należy też mocniej wspomnieć o trendzie na „bycie eko”. Coraz częściej możemy zauważyć, że marki chętnie angażują się w różnego rodzaju akcje i inicjatywy ekologiczne – a także wprowadzane są istotne zmiany w ramach samego funkcjonowania firm. Do tej pory często mówiliśmy o projektowaniu zgodnym z podejściem human-centered design, dziś możemy mówić już raczej o podejściu planet centered-design, które uwzględnia nie tylko konsumenta/użytkownika, ale także dobro planety.
Przykładem marki od dłuższego czasu zaangażowanej w ochronę środowiska jest ING, które w jednej ze swoich ostatnich akcji zamienia stare billboardy na eko gadżety, które rozdawane są między innymi w placówkach banku:
Dodatkowo marka stworzyła również manifest w którym wprost zachęca do zmiany dotychczasowych postaw i bycia bardziej eko:
Sonic brands
Wraz z rozwojem technologii i asystentów głosowych marki coraz częściej starają się wykorzystywać dźwięk – a odpowiedź na pytanie jak brzmi marka, staje się coraz ważniejszym elementem jej identyfikacji. Przykład?
Visa ogłosiła wprowadzenie identyfikacji sensorycznej, tak by doświadczeniu płatniczemu z kartą Visa towarzyszyły nie tylko wrażenia wizualne, ale także dźwiękowe – budujące poczucie bezpieczeństwa i zaufania:
Aplikacja ANNA idzie o krok dalej w wykorzystaniu dźwięku – swoją wyróżnialność tworzy poprzez pierwszą… miauczącą podczas płatności zbliżeniowych kartę:
Rosnąca rola podcastów
Dźwięk to także nowe możliwości w dotarciu do konsumentów. Jak pokazują badania Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków podcastów na świecie, a audytorium podcastów odnotowuje z miesiąca na miesiąc dynamiczne wzrosty. Kto słucha podcactów?
Ponad 50 proc. słuchaczy podcastów w Polsce ma mniej niż 30 lat. Według statystyk Spotify ponad 90 proc. czasu spędzanego z podcastami odbywa się za pośrednictwem smartfonów – co ciekawe najwięcej streamów notowanych jest nie rano czy wieczorem, a w ciągu dnia oraz popołudniami.
Trendy na 2019 rok
Ok Google, czyli wyszukiwanie głosowe
Według prognoz ComScore, do 2020 roku wyszukiwania głosowe mają stanowić nawet 50 proc. wyszukiwania w sieci. W nadchodzącym roku przyczyni się do tego pewnie Googl; wprawdzie asystent głosowy w języku polskim jeszcze nie działa, ale jego testy trwają w najlepsze i kwestią czasu pozostaje, kiedy będzie dostępny dla szerszej publiczności. mówiąc o wyszukiwaniu głosowym, należy wspomnieć także o samej technologii, która dzięki ciągłym usprawnieniom, pozwala coraz swobodniej i komfortowo wyszukiwać informacje.
Największe platformy jak Facebook, Instagram, czy YouTube, stale testują i wprowadzają nowe formaty, oferując reklamodawcom nowe możliwości. Warto jednak na dłużej zatrzymać się przy tym, jakie treści będą wykorzystywane przez marki w nadchodzącym roku. Faktem jest, że użytkownicy coraz częściej sceptycznie podchodzą do wszelkich reklam i komunikatów, które wbrew swojej woli mogą zobaczyć na ekranach swoich urządzeń. Dlatego zamiast bezpośredniego promowania produktów czy usług, marki starają się zacierać granice pomiędzy reklamą a regularnym contentem wideo.
Wideo nadal w cenie
W zestawieniu trendów na kolejny rok nie może zabraknąć wideo. Badania przeprowadzone przez Zenith pokazują, że w Polsce, w stosunku do ubiegłego roku, budżet przeznaczony na reklamę wideo online wzrośnie o 9 procent.
Największe platformy jak Facebook, Instagram, czy YouTube, stale testują i wprowadzają nowe formaty, oferując reklamodawcom nowe możliwości. Warto jednak na dłużej zatrzymać się przy tym, jakie treści będą wykorzystywane przez marki w nadchodzącym roku. Faktem jest, że użytkownicy coraz częściej sceptycznie podchodzą do wszelkich reklam i komunikatów, które wbrew swojej woli mogą zobaczyć na ekranach swoich urządzeń. Dlatego zamiast bezpośredniego promowania produktów czy usług, marki starają się zacierać granice pomiędzy reklamą a regularnym contentem wideo.
Poza tym, wideo stało się ważnym antidotum na inny trend, z którym zmagają się marki i agencje: ad blockiem. Polska jest jednym z tych rynków, gdzie z rozwiązań blokujących reklamy w wyszukiwarkach korzysta się na najszerzej.
Precyzyjne dotarcie
Na znaczeniu zyskuje także coraz wyraźniejsze dopasowanie komunikacji do konsumentów. Dzięki analityce danych można coraz precyzyjniej targetować reklamę. A przecież nic tak nie irytuje konsumenta jak – obok nachalności – źle dopasowany przekaz.
Marki coraz częściej starają się dopasowywać swoje kampanie do rynku na którym działają, tworząc przy tym większą liczbę linii kreatywnych. Co ciekawe, nie tylko w branży reklamowej zaczyna prowadzić się działania o lokalnym charakterze – bo dobrze widać to na rynku VoD; największe platformy jak Netflix, inwestują w seriale osadzone w lokalnych realiach (np. „1983” dedykowany polskim widzom czy „Dark” – niemieckim).
Ciekawym eksperymentem, mającym na celu jeszcze lepsze dopasowanie się do swojej grupy docelowej może być posunięcie marki Calvin Klein, która wprowadzając nową strategię marketingową zorientowaną na konsumenta, zamierza zrezygnować z reklam w prasie na rzecz promowania się w internecie.
Zakupy teraz i tu
Wraz z rozwojem nowych technologii stajemy się coraz wygodniejszymi społeczeństwami; także w kontekście zakupowym. Chcemy, aby wszystko było dostępne „teraz i tu”, a przy tym nie wymagało od nas zbyt dużego wysiłku. To jeden z powodów rosnącej popularności e-commerce (dynamika wzrostu handlu w sieci w Polsce należy do najwyższych w Europie).
Każdy z nas zna chyba sytuację, kiedy podczas scrollowania newsfeeda na Facebooku, czy Instagramie pomyślał o tym, że chciałby dokonać zakupu tego, co właśnie widzi na zdjęciu.
Z pomocą przychodzą nam tu właśnie reklamy, które sprawiają, że kupowanie stało się prostsze niż kiedykolwiek. Być może robienie zakupów opartych na technologii rozpoznawania twarzy nie stanie się jeszcze powszechne w 2019 roku, ale marki coraz częściej będą pozwalać nam na zakupy bezpośrednio z poziomu reklamy– wykorzystując do tego QR kody, rozpoznawanie obrazu czy dedykowane formaty reklamowe (np. możliwość kupowania przez Insta Stories).
Rozszerzona rzeczywistość
Pozostając przy temacie zakupów, nie należy oczywiście zapominać o Augmented Reality (AR, rozszerzona rzeczywistość), która zgodnie z prognozami firmy Kantar, stanie się narzędziem kształtującym zarówno całą drogę konsumenta do zakupu, jak i doświadczenia klientów z produktami i usługami.