Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...
Zabiegani? Rzucamy Wam comiesięczne koło ratunkowe – wszystko, o czym warto wiedzieć, a wydarzyło się w styczniu. Oto inspirujące newsy branży marketingowej.
- To kwestia kilku lat, kiedy Amazon stanie się trzecim globalnym graczem na rynku reklamy digitalowej – wynika z szacunków Pivotal Research. Firma ma w 2023 roku osiągnąć wpływy z tego tytułu na poziomie 23 mld dolarów. W styczniu Amazon zyskał też status najwartościowszej spółki świata.
- W przeglądarce Firefox pojawiły się reklamy. Mozilla jednak zapowiada, że zyski przeznaczy na rozwój przeglądarki, a dane użytkowników nie będą przedmiotem obrotu.
- Również WhatsApp szuka źródła przychodów. W należącym do Facebooka komunikatorze pojawią się reklamy.
- Big data sprzyja innowacyjnemu podejściu do marketingu. Amazon wdraża strategię wysyłki próbek produktów swoich reklamodawców. Trafią one do tych klientów, o których Amazon wie, że są nimi zainteresowani.
- Canal+ wycofuje się z reaktywacji PlayPlay, która miała być odpowiedzią na ekspansję Netfliksa. Wcześniej Parlament Europejski rozpoczął prace nad regulacjami nakazującymi zwiększenie przez Netflix europejskiej oferty (nawet do 30 proc. całego katalogu produkcji). W połowie ubiegłego roku nadawcy TV z Francji, Niemiec i Włoch powołali Alliance, projekt, którego celem są wspólne produkcje i oraz własna platforma VoD. Skandynawscy producenci łączą zaś siły pod marką Nordic 21 – celem jest produkcja własnych seriali.
- Facebook ogłosił program wsparcia dla lokalnego dziennikarstwa w USA. Podobne granty trafiają już na rynek europejski (w Polsce istnieje m.in. Facebook Journalism Project). Zbliżone działania prowadzi również Google. To próby ocieplenia wizerunku obu marek, których rosnące wpływy krytykują m.in. wydawcy prasowi.
- AT&T, drugi pod względem wielkości reklamodawca w USA, ogłosił powrót do komunikacji na YouTube. Ponad 2 lata trwał bojkot z powodu emisji reklam towarzyszących materiałom ekstremistycznym. Wówczas na odejście z YouTube’a zdecydowały się też inne marki, jak Audi czy L’Oréal.
- Siedmiominutowym spotem – tak Apple uczcił chiński nowy rok.
- Na koniec: vlogi poświęcone lifestyle’owi oraz gamingowi należą do najchętniej oglądanych w Polsce – tak wynika z raportu „Influencer Marketing na YouTube 2019”, obejmującego badaniem pierwsze półrocze minionego roku. Średni czas oglądania wideo w tych dwóch kategoriach to 7 minut. „Forbes” z kolei ogłosił 5 kluczowych trendów na 2019 rok w influencer marketingu.