Marta Ulman i Jakub Kwaczyński to duet znany z agencyjnego podcastu „Mamy na to Slajd”. Podczas tegorocznego Insummit nasi headzi strategii zadebiutowali na konferencji organizowanej przez PTBRiO. Prelekcja, będąca częścią sekcji „Optymalizacja komunikacji”, została przyjęta bardzo pozytywnie – średnia ocen uczestników wyniosła 4,4. I jest to wynik znacznie powyżej średniej dla wszystkich wystąpień. Co warto zapamiętać z prezentacji?
Kup teraz czy KУПИТИ ЗАРАЗ?
Podjęty temat jest trudny, ale też bardzo aktualny. Podczas prelekcji przeanalizowano postawy polskich marketerów wobec komunikacji inkluzywnej, uwzględniającej potrzeby osób z Ukrainy, które przebywają w naszym kraju.
Wystąpienie Marty i Kuby opierało się na własnych wnioskach oraz tych zawartych w raportach, m.in. Wunderman+Tomson. Kluczowe były jednak wyniki badania przygotowanego wspólnie z agencją badawczą SW RFesearch, która była partnerem merytorycznym prezentacji.
Od wybuchu wojny witamy w naszym kraju gości z Ukrainy. Na początku pojawił się ogromny entuzjazm – również wśród marketerów, którzy zastanawiali się jak im pomóc. Dziś, po pół roku rosyjskiej inwazji, jesteśmy już na innym etapie i wydaje się, że nadeszła pora, by spojrzeć na Ukraińców przebywających w Polsce nie tylko jak na osoby potrzebując wsparcia, ale jak na… konsumentów.
Zauważenie tej nowej target grupy to bardzo ważny moment. Moment, który normalizuje ich obecność w naszym kraju i podprogowy przekaz “Widzimy Was”, “Dostrzegamy Wasze potrzeby”.
Czy marketerzy są gotowi na nową target grupę?
W sierpniu 2022, Marta i Kuba razem z SW Research, przeprowadzili wspólne badanie, którego celem było sprawdzenie, czy marketerzy są gotowi na nową grupę konsumentów i jakie wyzwania z nią identyfikują. Wynikami podzielili się podczas swojej prezentacji.
Okazało się, że tylko 3 na 10 marketerów tworzyło komunikację skierowaną do Ukraińców przebywających w Polsce. Co istotne, chodzi tu przede wszystkim o komunikację konsumencką, a nie pomocową. Jeśli temat był podejmowany, głównymi kanałami komunikacyjnymi były social media i punkty sprzedaży.
Dlaczego marketerzy decydowali się na komunikację skierowaną do Ukraińców? Liczyliśmy, że skłoniła ich chęć prowadzenia inkluzywnej komunikacji. Z odpowiedzi wynika jednak, że “za” tym rozwiązaniem przemawiał przede wszystkim potencjał biznesowy. Co jednak z tymi, którzy nie podjęli tematu? Tu znowu wygrała matematyka i kalkulacja. Wg ponad 34% marketerów nie ma sensu wprowadzać dodatkowej komunikacji, bo ukraińscy konsumenci i tak sięgną po ich produkty. Z kolei 20% badanych deklaruje, że ma budżetu na tego typu działania.
Na koniec prezentacji Marta i Kuba przedstawili najważniejsze trendy w komunikacji inkluzywnej w Polsce, które marketerzy powinni uwzględnić w reklamach włączających Ukraińców do grona swoich konsumentów. Wystąpienie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem, a przekazane informacje już wkrótce mogą zaprocentować. Kto wie, może marketerzy już myślą nad inkluzyjnymi kampaniami?
Szczegółowe wyniki badań, wnioski i trendy znajdziecie poniżej – w opublikowanej prezentacji. Pełna wersja prelekcji w formie audio już niedługo zostanie upubliczniona również w formie odcinka podcastu „Mamy na to Slajd”. Zachęcamy do obserwowana nas na Spotify, Apple Podcast i YouTube.