Jak wynika z badań opublikowanych przez NetTrack (za okres wrzesień – listopad 2008), przeprowadzonych przez MillwardBrown SMG/KRC, prawie połowa Polaków (47,1 proc.) posiada dostęp do internetu. W styczniu 2009 r. odsetek Polaków korzystających z internetu wzrósł do 56 procent, o ponad 2 procent więcej niż w grudniu 2008 r. Obecnie w Polsce mamy 16,7 mln internautów w wieku 15 – 75 lat – wynika z badania GfK Net Index. Z roku na rok rośnie długość czasu, jaki spędzają użytkownicy w sieci – zgodnie z raportem IAB(1), na początku 2007 roku wyniósł on 30 godzin miesięcznie.
Internet jako medium
Według raportu GfK Net Index, 82 proc. osób mających dostęp do internetu korzysta z niego codziennie lub kilka razy w tygodniu. Ci, którzy logują się do sieci rzadziej, niż raz w tygodniu, stanowią zaledwie 8 procent.
Połowa ankietowanych korzysta z internetu w swoim miejscu zamieszkania, niemal co trzecia osoba – również w pracy, w szkole lub na uczelni (28 procent), a 13 procent – w innych miejscach, takich jak np. kawiarenki internetowe.
Ponad połowę badanej populacji (57 proc.) stanowią osoby w wieku 15-45 lat. W tej grupie prawie 80 proc. deklaruje korzystanie z sieci. Spośród nich, aż 84 proc. robi to przynajmniej kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, prawie 70 proc. ankietowanych używa internetu do wyszukiwania informacji potrzebnych do pracy.
Według badań firmy Gemius(2), internet jest medium cieszącym się największą popularnością wśród respondentów (badania marzec 2008). 71 proc. internautów poproszonych o wskazanie czynności wykonywanej w przeddzień badania, wybrało przeglądanie zawartości stron internetowych, a 70 proc. sprawdziło pocztę elektroniczną. Na kolejnych miejscach znalazły się: oglądanie telewizji (63 proc.) oraz słuchanie radia (52 proc.).
Od początku swojego istnienia, internet z roku na rok staje się coraz ważniejszym miejscem pozyskiwania informacji. Rośnie też zaufanie do internetu jako źródła informacji. Według badań Pew Research Center, pod względem zaufania do mediów, internet jako źródło informacji wyprzedził już prasę codzienną. Bardziej wiarygodnym medium, w ocenie ankietowanych, jest tylko telewizja.
Internet stał się jednym z ważniejszych kanałów reklamowych. W 2008 roku firmy wydały około miliarda PLN na reklamę w polskim internecie. Więcej wydaje się tylko na reklamę w telewizji.
Najbardziej niezwykłe w tym wszystkim jest to, że internet w Polsce ma dopiero 18 lat(3).
1) http://www.iabpolska.pl/ – raport na temat polskiego internetu
2) http://www.gemius.pl/
3) http://kalendarium.icm.edu.pl/