Marzysz o pracy w branży interaktywnej lub marketingu? Pamiętaj, że okazja pracy podczas studiów nie znajdzie ciebie, tylko ty sam/a musisz znaleźć tę okazję. Wybierz miejsce, w którym chcesz działać – zdobywać doświadczenie.
Praca w marketingu
Ustal, do kogo możesz się zwrócić, znajdź kontakty, wykorzystaj sieci społecznościowe, znajomych (Internet) i proponuj swój czas i wiedzę, w zamian za możliwość zdobywania doświadczeń.
Specyfika pracy w marketingu a tym bardziej w agencji sprawia, że człowiek nie tyle zaczyna zawsze od zera, ale w pierwszym dniu pierwszej pracy w agencji jego wartość dla branży wynosi „0”zł. Jeśli nie masz portfolio i wcześniejszych doświadczeń, bez sprawdzenia w warunkach bojowych (realizacji projektu, czy przetargu) nie poznają się na twojej wartości.
Ty jednak masz jakąś wartość: każdy twój wpis na blogu, czy forum – autorski profil, czy prowadzenie własnego bloga związanego z tematyką marketingową, każda przeczytana książka o marketingu, inicjatywa, dyskusja z kolegą na te tematy – to wszystko to twój wkład, który wykorzystasz podczas pierwszego projektu. Dopiero wtedy ocenią twoją prawdziwą wartość. Czy ją docenią, to inna sprawa ;)?
Zadziwiające jest jak wiele osób z agencji reklamowej, a jeszcze więcej pracowników marketingu marek nie ma lub nie korzysta na co dzień na przykład z Facebooka – twierdzi Arkadiusz Legoń. Ty też nie musisz być niewolnikiem social mediów. Oczywiście miło jest jeśli masz profil społecznościowy, ale wydaję się z drugiej strony, że to żaden wstyd, jeśli nie podasz tego profilu.
Obecność w Internecie, na forach, blogach, uczestnictwo w branżowych dyskusjach, pozwala jednak Tobie zaistnieć w tym świecie – jeśli jesteś na początku kariery i nie masz oporów, by oficjalnie się udzielać rób to, a potencjalny pracodawca nie potraktuje cię jako kolejnego kandydata, tylko gościa, który ma coś ciekawego do powiedzenia.
Anonimowa obecność w social mediach i zrozumienie zasad, jakimi się rządzą to obowiązek – jeśli masz całkowitą awersję, to trudno będzie ci się znaleźć w komunikacji marketingowej, w której SM odgrywają coraz większe znaczenie.