Żyjemy w czasach coraz bardziej świadomych konsumentów. Takich którzy wiedzą, jakie zagrożenia klimatyczne czyhają na nas za rogiem oraz jakie plusy ma stosowanie odnawialnych źródeł energii. Ludzie oczekują od marek bycia bardziej EKO, bo jest to po prostu ważny element ich życia.
Poniżej kilka przykładów tego, jak marki odpowiadają na tę potrzebę.
Papierowe butelki
Coca Cola, Johnnie Walker, Carlsberg i pewnie jeszcze kilka innych marek wraz z takimi firmami, jak Paboco pracują obecnie nad tego typu rozwiązaniem. Do zgarnięcia jest uznanie wśród konsumentów i możliwość zapisania się na kartach historii jako marka, która do masowej produkcji wdrożyła papierowe butelki.
Kompostowalne opakowania
Całkiem niedawno Bacardi, dzięki współpracy z firmą biotechnologiczną Danimer Scientific, wprowadziło do sprzedaży pierwszą biodegradowalną butelkę z kompostowalnego biopolimeru, dedykowaną wysokoprocentowym alkoholom. Materiał rozkłada się w ciągu zaledwie 18 miesięcy.
Zamiast plastiku, sklej puszki
Czteropak piwa nieodłącznie kojarzy się z folią, która trzyma go w całości. Ten obrazek może niedługo przejść do historii dzięki takim rozwiązaniom, jak Snap Pack Carlsberga. Marka postanowiła skleić puszki i oszczędzić całkiem sporo plastiku. Nie chcesz używać kleju? Skręć puszki ze sobą i otrzymasz Corona Fit Packs.
Używaj wiele razy
Być może już niedługo w takich miejscach jak Burger King będziemy używać opakowań wielokrotnego użytku. Marka zapowiada, że od 2021 roku rusza z testowaniem tego typu rozwiązania w wybranych punktach na całym świecie. Sieć fast foodów będzie korzystać z technologii opracowanych przez firmę Loop, specjalizującą się wytwarzaniu nowoczesnych opakowań wielokrotnego użytku.
Grzyby nie tylko do bigosu
Ikea wprowadza do swojej oferty opakowania z grzybów. Całkowicie biodegradowalny materiał zwany MycoComposite rośnie kilka dni, aż osiągnie pożądany kształt.
Używajmy tego, co jest… czyli recykling
KEVIN.MURPHY stał się pierwszą marką kosmetyczną, która zaczęła tworzyć swoje opakowania w 100% z plastiku wydobywanego z oceanów. Adidas obiecuje, że dzięki współpracy z Parley for the Oceans w roku 2024 będzie produkował buty tylko z plastiku poddanego recyklingowi.
Można pewnie wymienić jeszcze wiele ciekawych i nietypowych EKO rozwiązań. Jedne z nich staną się codziennością, a inne zostaną zapomniane. Jedno jest pewne – ten trend to przyszłość, która nadchodzi wielkimi krokami.