Magdalena Korol to adwokatka, która na co dzień razem ze swoim zespołem z kancelarii Creativa Legal wspiera kreatywnych ludzi biznesu. Ponieważ pracuje m.in. z agencjami reklamowymi, nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności porozmawiania z nią o współpracy na linii: agencja – prawnicy. Całej rozmowy możecie odsłuchać w najnowszym odcinku podcastu „Mamy na to slajd”.
Zapraszamy do posłuchania najnowszego odcinka!
Zapraszamy również na:
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/mamy-na-to-slajd/id1493538985?uo=4
- Spotify: https://open.spotify.com/show/6ghSR6N4C5SzUWPtTq1y5k
- Google Podcasts: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDE4OTQ0Mi9lcGlzb2Rlcy9mZWVk
- YouTube: https://youtu.be/y3oyOpCcm-4
Marta Ulman już na początku rozmowy zauważa, że zderzenie działu strategii z działem prawnym spotyka się często z konstatacją „będą problemy”. Misją gościni podcastu jest natomiast odczarowanie tego strachu przed problemami na rzecz myślenia o współpracy, pomocy, wspólnych celach – jak choćby ochrona przed możliwymi błędami. Jej propozycją jest partnerstwo i właśnie to partnerstwo stało się motywem przewodnim całej rozmowy.
Bo jak inaczej traktować sytuacje, kiedy agencja podejmuje współpracę z klientem, którego marka działa w kategorii, na którą nałożona jest cała masa ograniczeń (jak choćby infant formula czy alkohol)? Albo gdy kreacja planuje sięgnąć po reklamę porównawczą, odnosząc się w sposób pośredni lub bezpośredni do konkurencji? Z podcastu dowiecie się nie tylko, jak wygląda perspektywa prawniczki na takie kwestie, ale też – jak wyjść z takich sytuacji obronną ręką.
Wśród poruszanych tematów pojawia się również ten dotyczący praw autorskich w kontekście strategii. Autorzy podcastu sprawdzili ponadto, jakie ograniczenia spadają na markę, której częścią strategii jest dialog z kontekstami kultury – jak memy, osoby publiczne czy wydarzenia społeczne. Jako przykład pojawia fanpage na jednej z platform społecznościowych miasta Łodzi, które od miesięcy wykorzystuje tego typu konteksty. Innym przykładem jest komunikacja Muzeum Narodowego, które również bawi się kontekstem kulturowym, ale korzysta z własnych zbiorów, a dodatkowo obrazy używane w kreacjach namalowane zostały przez autorów, którzy już nie żyją. Nie ma więc mowy o naruszeniu praw autorskich.
Temat współpracy strategii i prawników z pewnością budzi wiele emocji i nie jest łatwy. Tym bardziej polecamy zapoznanie się z rozmową, która odczarowuje wiele kwestii związanych z tematem i pokazuje, że wymiana wiedzy oraz doświadczeń działa na korzyść wszystkich zainteresowanych.
Magdalena Korol – adwokatka z ponad 10-letnim doświadczeniem, wspólniczka w kancelarii Creativa Legal i prezeska fundacji Creativa KREATIVA Education. Na co dzień wspiera kreatywnych ludzi biznesu – pracuje m.in. z przedsiębiorcami z branży odzieżowej, fashion & design, agencjami marketingowymi, reklamowymi i kreatywnymi.
Strona Creativa Legal: https://creativa.legal/
Blog, na którym znajdziesz wiele przydatnych informacji z zakresu prawa, czy prawa autorskiego, także w marketingu: https://blog.creativa.legal/