Bazując na Almanachu mediów i reklamy oraz naszej wiedzy branżowej zrobiliśmy zestawienie agencji zajmujących się marketingiem w Internecie. Uwzględniliśmy różne rodzaje firm: agencje interaktywne, SEO/SEM, buzz marketingowe, email marketingowe tworząc infografikę Marketing internetowy w Polsce obejmująca branżę interaktywną.
Z zestawienia wyłonił się obraz Polski scentralizowanej – z Warszawą jako głównym ośrodkiem w kraju – gdzie siedzibę ma 47% firm z branży. Dominująca rola Warszawy potwierdziła się również w ilości nagród zdobytych przez agencje z tego rejonu – ponad połowa (55%). Mamy w Polsce również 4 silne ośrodki: Kraków, Poznań, metropolię śląską oraz Wrocław.
Symptomatyczne jest to, że prawie każda większa agencja mająca siedzibę poza Warszawą ma oddział w Warszawie. Ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że firmy spoza Warszawy decydując się na założenie kolejnego, po warszawskim, oddziału częściej robią to poza granicami Polski niż w innym województwie. Można to pośrednio tłumaczyć centralizacją rynku – jeżeli opłaca się inwestować w kolejne biuro, to w Warszawie albo gdzieś na świecie.
Podjęliśmy również próbę oszacowania przychodów branży i liczby pracowników. Porównanie dwóch raportów IAB CreativeAd oraz Almanachu mediów i reklamy – pozwala na podanie przychodu branży bazując na liczbie zatrudnionych w poszczególnych firmach i stwierdzeniu, że przy tak silnej konkurencji żadna firma nie ma znaczącej przewagi jeżeli chodzi o rentowność. W wyniku tych szacunków wychodzi, że jako branża zarobiliśmy 390 mln na działalności podstawowej a dodatkowy przychód w wysokości 90 mln zapewnia nam zakup mediów. Nie jest to wielkość porywająca, należy jednak pamiętać, że nasz rynek powstał zaledwie kilkanaście lat temu, a 50% agencji które trafiły do zestawienia nie miało jeszcze 5 lat!
Analizując marketing internetowy w Polsce, zbudowaliśmy model średniej agencji. Z naszych szacunków wynika, że taka firma zatrudnia 20 etatowych pracowników i współpracuje z 9-cioma pracownikami zewnętrznymi. Taka firma jest w stanie przynieść 2,8 mln zł dochodu – przy czym 0,5 mln zł zostanie przeznaczonych na media. Rozkład przedziałowy firm pod względem liczby pracowników etatowych potwierdza, że na rynku dominują podmioty właśnie około 20 osobowe – firm powyżej 51 pracowników jest na rynku około 5%!
Sprawdziliśmy też jak wybrane agencje komunikują się z otoczeniem – według idei 360interactive – przy wykorzystaniu mediów interaktywnych.
Nie jest źle, co nie dziwi zważywszy na branżę :). Wszystkie, co oczywiste, mają serwis www, intensywnie działają w mediach społecznościowych. Ich serwisy są dobrze pozycjonowane, jednym ich minusem jest praktyczny brak wersji mobilnej – posiada ją tylko jedna na 14 analizowanych agencji. 9 na 14 agencji prowadzi bloga, połowa przygotowała narzędzia dedykowane dla dziennikarzy. Co ważne, 10 z nich działa w organizacjach branżowych – IAB Polska (9) i SAR (2).
Według nas marketing internetowy w Polsce ma się dobrze jak na branżę o stosunkowo krótkim rodowodzie. A przyszłość komunikacji reklamowej będzie do niego należeć.