Kreatywność, storytelling, idealne dopasowanie do medium – tak w skrócie można by podsumować najlepsze kampanie social media 2021 roku, które prezentują dla Was członkowie naszej załogi. Zapraszamy na inspirujący przegląd przygotowany przez ekipę z działu social media GoldenSubmarine!
1. Najlepsze kampanie social media 2021 – Polska
Joanna Bonna, Social Media Specialist
Najmłodszy Headhunter na świecie
Chyba nikogo nie dziwi, że projekt Fundacji K.I.D.S, czyli Klubu Innowatorów Dziecięcych Szpitali, otrzymał nominacje w wielu konkursach branżowych, m.in. w międzynarodowym CRESTA. Z pewnością tę kampanię wyróżniła genialna koncepcja. Szlachetny cel (zaproszenie ekspertów różnych dziedzin do wsparcia wdrażania innowacji w szpitalach dziecięcych) został dodatkowo poparty rozczulającą formą przekazu i zaproszeniem dzieci do wystąpienia w roli headhunterów. Bo kto, jak nie beneficjenci fundacji, może lepiej przekonać potencjalnych partnerów do pomocy szpitalom dziecięcym? Aby przekaz trafił do ekspertów, wykorzystano najlepszą do tego platformę, czyli LinkedIn. Co pozwoliło na dotarcie do przedstawicieli różnych branż i zachęcenie ich do podzielenia się swoim doświadczeniem oraz wiedzą merytoryczną.
Challenge na TikToku od Schwarzkopf
Prawdopodobnie wiele użytkowniczek i użytkowników TikToka kojarzy challenge prowadzony przez Schwarzkopf. W którym dzięki wykorzystaniu filtrów AR można było wirtualnie pofarbować swoje włosy odcieniami z palety kolorów. Dlaczego akcja stała się viralem? Marka doskonale wykorzystała potencjał platformy i zaangażowanie jej użytkowników. Dzięki łatwemu w użyciu filtrowi, zachęciła tiktokową społeczość do dołączenia do zabawy i udostępniania treści. Linia tych produktów jest skierowana przede wszystkim do osób młodych. Dlatego TikTok był strzałem w dziesiątkę pod względem dotarcia do grupy docelowej. Dodatkowo kampania prowadzona była podczas wakacji. Kiedy kwestie ubioru i stylizacji są znacznie luźniej traktowane i skłaniają do eksperymentowania z wyglądem. Towarzyszący akcji hashtag #matchmyhairchallenge już w czasie jej trwania zebrał prawie 200 tys. wyświetleń.
Rymowane oferty ogłoszeniowe w OtoMoto
Jak kreatywnie zachęcić użytkowników do kupienia używanego samochodu? OtoMoto postawiło na rymowane treści, zarówno w komunikacji social mediowej marki jak i na platformie sprzedażowej. Nowy styl komunikacji wyróżniła luźna forma, która załagodziła często poważne i konfliktogenne tematy poruszane przez użytkowników w komentarzach na Facebooku. Głównym elementem kampanii był konkurs, który zmobilizował użytkowników i zachęcił ich do tworzenia treści ogłoszeń. Również w formie rymowanej, dzięki czemu marka utrzymywała spójność komunikacji i angażowała fanów. Atrakcyjność konkursów wzmocniła ciekawa nagroda – najciekawsze rymowane ogłoszenia zostały opublikowane, a czytali je Krystyna Czubówna i Wojciech Mann.
2. Najlepsze kampanie social media 2021 – świat
Marcin Biziorek, Social Media Manager
Vienna Strips on OnlyFans
Wiedeńska Izba Turystyczna przeniosła materiały promujące miasto oraz sztukę na platformę… OnlyFans! Na taki ruch zdecydowano się ze względu na powtarzające się problemy z cenzurowaniem publikacji ukazujących słynne dzieła sztuki na TikToku oraz Instagramie, ponieważ łamały one zasady regulaminu portali odnośnie nagości. We współpracy z tamtejszymi muzeami stworzono więc kampanię zachęcającą turystów do lepszego poznania bogatej historii artystycznej kraju. Tym samym podnosząc świadomość na temat cenzury sztuki w mediach społecznościowych. Akcja składała się z krótkich materiałów wideo, na których widzimy fragmenty znanych obrazów czy rzeźb wraz z zaczepnymi, dwuznacznymi pytaniami. Jak przyznaje przedstawiciel Rady Turystyki Wiednia. „Dzięki inauguracji tej innowacyjnej idei we współpracy z OnlyFans, które wstrząsnęło światem social media, sztuka mogła w końcu znaleźć swoją wolność”. Jednocześnie przyznając, że to jedna z najlepszych kampanii marketingowych w historii organizacji.
Spotify Wrapped
Mimo, iż Spotify prezentowało swoją kampanię Wrapped już w poprzednich latach – z roku na rok angażuje swoich użytkowników coraz bardziej. W edycji 2021 oprócz standardowych slajdów z ulubionymi artystami czy najczęściej słuchanymi piosenkami lub podcastami, platforma zaprezentowała nowe funkcje. Użytkownicy mogli zobaczyć, jak ich ulubione utwory zostały wykorzystane w klasycznych scenach z filmu o nich samych, zagrać w interaktywną grę-zgadywankę. Oceniając, które stwierdzenie odnośnie słuchania muzyki przez danego użytkownika jest prawdziwe, czy sprawdzić swoją audio aurę. Spersonalizowane treści oraz grywalizacja to jedne z najlepszych sposobów na zaangażowanie społeczności. Nic więc dziwnego, że fala udostępnień rankingów Spotify po raz kolejny zalazła media społecznościowe.
#ThinkBeforeYouLike
#ThinkBeforeYouLike to hasztag stworzony na potrzeby kampanii National Geographic. Mającej na celu edukowanie społeczności na temat przemytu oraz nielegalnego handlu młodymi gepardami. Marka ostrzega użytkowników przez klikaniem „Lubię to” pod zdjęciami „udomowionych” gepardów, twierdząc, że nawet takie działania zachęcają do nielegalnego handlu, bowiem większość zwierząt to właśnie ofiary przemytu. Zdaniem National Geographic warto zastanowić się dwa razy, zanim użytkownicy wykażą swoją aktywność czy zaangażowanie nawet pod na pozór niewinnym zdjęciem. Należy podkreślić fakt, że to właśnie poprzez mediom społecznościowym oraz funkcje takie jak Marketplace handel ten mocno się rozwinął. Kampanii towarzyszył specjalny odcinek podcastu. Dyskutowano w nim o zorganizowanym przemycie młodych gepardów w celu sprzedaży bogatym osobom jako zwierzęta domowe.
3. Najlepsze kampanie social media społeczne 2021
Izabela Seliga, Social Media Specialist
Zespół kolorowych skarpetek
Świetną akcję linkującą ze swoimi produktami stworzyła marka skarpetek Many Mornings. Kampania “Zespół kolorowych skarpetek”, której celem było zwrócenie uwagi na wykluczenie osób z zespołem Downa. Pokazuje, że chromosom nie do pary, podobnie jak skarpetki nie do pary, nie muszą być czymś złym. W spocie towarzyszącym akcji osoby z zespołem Downa są ukazane jako pełnoprawni partnerzy w codziennych aktywnościach, którzy chcą dzielić się radością. W ramach kampanii użytkownicy byli zachęcani do udostępniania zdjęć w dwóch różnych skarpetkach jako wyraz wsparcia i akceptacji wobec tych, którym natura dała jeden chromosom więcej. Dodatkowo na dedykowanym landingu możemy przeczytać historie osób z zespołem Downa, które pomagają łamać stereotypy odnośnie tej choroby. Cała kampania bazuje więc na pozytywnym przekazie, a nie na wzbudzaniu współczucia. Myślę, że śmiało może stać się inspiracją dla firm, szukających CSR-owych rozwiązań.
Nie ma polski bez LGBT+
Siłą kampanii Miłość Nie Wyklucza z Agorą “Nie ma polski bez LGBT+” jest symboliczny, a zarazem bardzo czytelny przekaz. Wyrazy pozbawione liter, podobnie jak polskie społeczeństwo, są niepełne bez społeczności LGBT+. W ten sposób bardzo obrazowo autorzy akcji pokazali, że w walce o równość chodzi o prawa nas wszystkich. Jednocześnie poruszyli inny ważny problem, czyli wykluczenie osób LGBT+ z wielu sfer życia. Specjalnie stworzony na potrzeby kampanii kreator pozwalał użytkownikom wygenerować grafikę z własnym hasłem. Dzięki temu każdy mógł wziąć udział w akcji, udostępniając utworzony obrazek na własnych profilach w mediach społecznościowych. W nagłośnieniu akcji pomogli influencerzy, którzy są sojusznikami równych praw. Świetnym zabiegiem wspierającym kampanię było usunięcie liter “L”, “G”, “B” i “T” z nagłówków artykułów w serwisach, należących do Agory. Takie akcje pomagają osobom nieheteronormatywnym poczuć wsparcie w trudnych dla walki o równość czasach.
Stop kobietobójstwu
Na wzmiankę zasługuje bardzo mocna i zapadająca w pamięć kampania Centrum Praw Kobiet “Stop kobietobójstwu”, która ukazała się jeszcze pod koniec 2020 roku. Kilkuminutowy film, wyreżyserowany przez Monikę Strzępek, przypomina deliryczny koszmar, z którym zmagają się ofiary przemocy domowej. W tak krótkiej formie twórcom udało się uchwycić esencję. Jak dochodzi do tego, że rocznie kilkaset kobiet w Polsce ginie z rąk swoich partnerów. Nagłaśnianie takich spraw jest szczególnie ważne, kiedy następne fale pandemii zamykają nas w domach, a tuż za drzwiami obok dochodzi do kolejnych tragedii. Drastyczny spot skutecznie zwraca uwagę na problem, jakim jest niski odsetek ofiar przemocy zgłaszających sprawę. Wydźwięk kampanii wzmocniły działania za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ramach których publikowany był content ukazujący kolejne kręgi piekła, przez które przechodzi tak wiele kobiet w Polsce i na świecie.
4. Najlepsze kampanie social media z udziałem influencerów w Polsce 2021
Aleksandra Pawlikowska, Social Media Specialist
Działania marek z Influencerami są nam wszystkim dobrze znanym tematem. W mijającym roku również nie zabrało współprac mających na celu zwiększenie świadomości dotyczącej produktów czy usług, a przede wszystkim tych, które miały za zadanie wsparcie sprzedaży.
Lody Ekipy
Zacznijmy od współpracy, która jest bardzo dobrze znana nie tylko marketerom, ale również rodzicom szukających z nadzieją lodów Ekipy w sklepowych zamrażarkach. Jak doszło do tego, że w sieci pojawiały się nagrania na których klienci niemal biją się o lody? Uważam, że marka Koral doskonale wykorzystała potencjał Friza i Ekipy, zapraszając ich do współpracy. To pokłosie dobrze określonej grupy docelowej, a także rzetelnie wykonanego reaserch’u w kontekście tego, kto jest obecnie na fali i wywoła mocną potrzebę zakupu produktu.
Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Młodzi odbiorcy oszaleli na punkcie lodów Ekipy do tego stopnia, że produkt w mig znikał ze sklepów. Bardzo dobrze zadziałała tu również reguła niedostępności. Sprawiła on, że produkt, który kosztował kilka złotych, urósł do rangi wręcz ekskluzywnego, nie dla wszystkich. Co więcej, papierki po lodach pojawiały się w serwisach aukcyjnych w horrendalnych cenach, co często spotykało się z dużym poruszeniem i stawało się powodem do dyskusji.
Maty z McDonald’s
Podobne kontrowersje wywołała kooperacja znanego głównie młodemu pokoleniu rapera Maty wraz z McDonald’s. To nie pierwsza taka współpraca na koncie fastfoodowej sieci na świecie, natomiast pierwszy raz spotykamy się z nią na polskim rynku. To właśnie Mata jako pierwszy polski artysta, został zaproszony do stworzenia własnego zestawu, w którym od 18 października znajdowały się: potrójny cheeseburger, waniliowa matcha latte, a także średnie frytki. Oprócz zestawu, Mata przygotował także limitowaną kolekcję ubrań które można było wygrać w ramach konkursu. Całość akcji została zwieńczona spotkaniem z fanami w jednej z warszawskich restauracji McDonald’s.
Dyrektor marketingu zdradził, że pierwszy tydzień kampanii był dla firmy w Polsce trzecim najlepszym tygodniem w historii, zarówno pod kątem transakcji jak i wartości sprzedaży. Odnotowano także wzrost sprzedaży o ponad 60% w stosunku do tego samego okresu sprzed roku. To kolejny dowód na to, że konsument jest tam, gdzie pojawia się jego idol. Mimo, że zestaw nie różnił się prawie niczym od innych dostępnych w ofercie, obecność znanej osoby podbiła jego stawkę, a sieć McDonald’s skorzystała na tym ze zdwojoną siłą.
Robert Makłowicza
Medal jednak wędruje do Roberta Makłowicza, który w 2021 roku wyskoczyłby nam prawie z lodówki i mógłby zgarnąć tytuł za największą ilość współprac. Pan Robert został między innymi ambasadorem marki Virgin Mobile. Krytyk kulinarny prezentował #GOODYZM, który był niczym innym jak propozycją dzielenia się dobrem mobilnie, poprzez nielimitowane rozmowy i SMS-y, a także mocą dobrobajtów – atrakcyjną paczką internetu. To doskonała analogia i umiejętne wykorzystanie wizerunku, który marka przełożyła na swoją kampanię. Robert Makłowicz kojarzy nam się z bardzo przyjazną i ciepłą osobą, więc można pomyśleć, że nie było lepszego kandydata do tego typu przekazu.
Jego aura sprawiła, że kampania miała szansę by wyróżnić się spośród innych. Skąd taki wniosek? Wyobraźmy sobie, że w rolę wciela się mało znana postać – brzmi jak każda inna kampania bez szczególnego wyróżnika, prawda? Zatem podsumowując, największą robotę robi tutaj kolejny raz świetnie zdefiniowana grupa, a także odpowiadająca na potrzeby tej grupy postać biorąca udział w kampanii. Śmiało można stwierdzi, że Robert Makłowicz był postacią, która w tym roku podbiła serca nie tylko pokolenia milenialsów, ale zyskała także dużą sympatię młodszych – zetek.
5. Najlepsze kampanie social media z udziałem influencerów na świecie 2021
Katarzyna Kałaniuk, Social Media Specialist
Jedną z najbardziej widowiskowych kampanii z wykorzystaniem influencer marketingu jest pokaz Savage x Fenty. Przejęcie „schedy” po cieszących się niegdyś ogromną popularnością transmitowanych na całym świecie pokazów Victoria’s Secret, pozwoliło Rihannie na podjęcie dyskusji dotyczącej przebudowywania istniejących kanonów urodowych. Z roku na rok pokaz zatacza coraz szersze kręgi. Oswajając na szeroką skalę różnorodność i wykluczane ze ścisłego mainstreamu narracje. Oprócz popularnych nazwisk biorących udział w przedsięwzięciu (jak choćby Cindy Crawford, Troye Sivan czy Gigi Hadid), na wybiegu zaprezentowano ponad 160 looków osób o różnych tożsamościach płciowych, kolorach skóry czy proporcjach ciała.
Ciężko wyróżnić SKIMS, czyli markę Kim Kardashian West za jedno konkretne działanie. Bowiem to swoisty celebrycko-socialmediowy fenomen na amerykańskim rynku, realizujący konsekwentną, wielomediową strategię, w której pierwsze skrzypce odgrywa Influencer Marketing. Po zaproszeniu do współpracy Kate Moss, czy Kendal i Kylie Jenner oraz idealnie wymierzonej w czasie sesji zdjęciowej Megan Fox i Kourtney Kardashian w setach marki, nadszedł czas na
kolaborację z marką Fendi i Kimem Jonesem. Minimalistyczna, lecz wciąż utrzymana w charakterystycznej wizualnej odsłonie kapsułowa kolekcja ubrań i bielizny z łączonym logo, szturmem zdobyła amerykańskie media społecznościowe i nie tylko. Kim Kardashian West, stawiająca coraz śmielsze kroki w przemyśle modowym, do promowania produktów angażuje całą swoją rodzinę. Na czele z kilkuletnią córką North, pokazując, że przyświecająca vitalowi idea wciąż ma się świetnie.
Marka H&M zobowiązała się, że do 2030 roku skupi się na działaniu w duchu sustainbility. W ramach którego wszystkie materiały używane do produkcji ubrań będą pochodzić z recyklingu. Aby promować inicjatywę Looop, stworzono wirtualnego awatara znanej z „Gry o Tron” aktorki Maisie Williams. Następnie nawiązać współpracę z Animal Crossing, by również tam stale edukować użytkowników o nowych rozwiązaniach wynikających z długofalowej strategii. The Loop Machine oraz aktywistyczna działalność Williams tworzą wiarygodną narrację, mają na celu edukowanie oraz podkreślanie benefitów związanych z ekologią.
6. Najlepsze kampanie social media marek na TikToku 2021
Karolina Bąkowska, Social Media Specialist
Tymbark Crazy Fun
Kampania nowej linii produktów Tymbark Crazy Fun skierowana do młodych odbiorców wystartowała na TikToku w wakacje. I była chyba najładniejszym wideo w formacie reklamowym Top View jakie wydziałam w 2021 roku. Użytkownikom szczególnie do gustu przypadł dedykowany działaniom utwór stworzony przez Bladego Krisa , który dopełniał dynamiczne wideo mocno nastawione na ekspozycję produktu.
Obecność na platformie została dodatkowo wsparta product placementem na kanałach twórców natywnych dla platformy. Prezentowali oni napoje stosownie do swoich regularnych treści, a nie np. jako narzucony układ taneczny. To dobry wybór, bo treści najlepiej dopasowane do preferencji odbiorcy zawsze zbierają bardziej pozytywny feedback. Całość aktywacji wskazuje na świetne zrozumienie zarówno samego TikToka, jak i jego wymagających użytkowników.
https://www.tiktok.com/music/Tymbark-Crazy-Fun-6985046574137083906
Schwarzkopf LIVE i got2be #matchmyhairchallenge
Dzięki prostemu i wyjątkowo kreatywnemu wykorzystaniu filtra aktywacja Schwarzkopf LIVE i got2b stała się wiralem na TikToku. Dedykowany akcji hashtag ma aktualnie przeszło 230 milionów wyświetleń. Możliwość wirtualnej zmiany koloru włosów zaangażowała zarówno najmłodszych użytkowników platformy, jak i trudniejszych do aktywowania młodych dorosłych, którzy łącznie wygenerowali kilkaset filmików z użyciem efektu.
Zasięg akcji dobudowali oczywiście influencerzy, którzy na kanałach własnych opublikowali swoją interpretację wyzwania. Dzięki dobraniu tych najbardziej rozpoznawalnych udało się tą drogą wygenerować wielomilionowe wyniki wyświetleń. Przedstawicie marki w wypowiedziach
podkreślają, że efekt kampanii przerósł ich najśmielsze oczekiwania, co udowadnia gigantyczny potencjał działań na TikToku.
https://www.tiktok.com/music/Firecracker-Vocal-6901157105768613889
Chupa Chups Melody Pops
Z początkiem roku marka Chupa Chups w oparciu o claim „Forever Fun” promowała na TikToku swoje kultowe lizaki Melody Pops w kształcie gwizdka. Influencerzy wykonywali na lizakach nieskomplikowane, znane szerokiej publiczności utwory i zachęcali do nagrania duetu z własnym występem. Zaangażowano też twórców bliżej związanych z tworzeniem muzyki, którzy kreatywnie wykorzystali właściwości produktu.
Z mojej perspektywy aktywacja jest ciekawa głównie ze względu na sposób myślenia o produkcie, czyli z dużym dystansem, ważnym i naturalnie obecnym na platformie. Planując komunikację warto na pierwszym miejscu postawić angażującą treść i pomysł, które będą opowiadać o marce czy produkcie. Młodzi odbiorcy komunikacji na TikToku są przecież sprawnymi użytkownikami Internetu i szybko wyłapią zbyt nachalne reklamy niedopasowane do platformy.
https://www.tiktok.com/music/original-sound-6917960071804685061