Agencje reklamowe w Polsce i na świecie dzieli się przede wszystkim na agencje niezależne i sieciowe. Te drugie skupione są w konglomeratach skupiających nierzadko tysiące specjalistów branżowych, tzw. holdingach reklamowych. Tworzą podmioty, które poprzez spółki zależne zapewniają pełną obsługę procesu marketingowego klientów, łącząc proces kreatywny w agencji reklamowej z zakupem przestrzeni komercyjnej w domu mediowym. Od kilku lat obserwujemy trend, w którym holdingi, reagując na zmiany związane głównie z rozwojem Internetu. Przejmują one firmy wyspecjalizowane w działaniach interaktywnych. A także – poszukując nowych obszarów rozwoju – inwestują w startupy.
Mapa grup reklamowych
Żeby uchwycić dynamikę tych zmian i pokazać ich skalę jako niezależna agencja – zostaliśmy sponsorem Mapy grup reklamowych, publikacji cyklicznie tworzonej przez redakcję „Media & Marketing Polska”. Demonstruje ona w prosty i przejrzysty sposób, które agencje są ze sobą powiązane w ramach poszczególnych holdingów. Dzięki temu, każdy, nawet śladowo interesujący się marketingiem, może łatwo uświadomić sobie sieć zależności rozmaitych podmiotów na dynamicznie rozwijającym się i generującym coraz większe przychody rynku reklamy.
Z holdingami reklamowymi rywalizuje bardzo dużo agencji niezależnych. Ich wylistowanie jest szalenie trudne ze względu na dynamikę rozwoju – co chwilę powstają nowe agencje. Ponadto te działające są często wykupowane przez sieci reklamowe czy też po prostu nie wytrzymują konkurencji. Najpełniejsze spektrum agencji, włącznie z tymi niezależnymi, zawiera Almanach mediów i reklam. Znaleźć tam można praktycznie kontakty do wszystkich liczących się agencji w Polsce. Choć niezależne agencje śmiało rywalizują z większymi od siebie firmami, to jednak właśnie holdingi reklamowe nadają ton branży. Pokazują to choćby przepływające przez nie wydatki reklamowe czy też liczba nagród zdobywanych przez tego typu korporacje.
Opublikowany przez MMP plakat, stylizowany na schemat elektryczny – pozwala w prosty sposób je poznać i uchwycić łączące powiązania między rozmaitymi firmami.
Struktura powiązań między agencjami w Polsce skupia się wokół 7 holdingów łączących w sobie agencje i domy mediowe. Największym holdingiem od lat pozostaje WPP, do którego należy m.in. grupa agencji Young & Rubicam, Grey i Ogilvy.
Największe holdingi reklamowe w Polsce
- WPP
- HAVAS
- DENTSU AEGIS NETWORK
- PUBLICIS GROUPE
- OMNICOM
- INTERPUBLIC
- GROUP ONE
Mapa grup reklamowych jest drukowana i dystrybuowana wraz z czerwcowym numerem Media & Marketing Polska. Można ją również pobrać bezpłatnie ze strony wydawcy.
Mapa sieci miała swoją premierę podczas oficjalnej gali z okazji wręczenia tytułu agencji i domu mediowego roku, organizowanej przez M&MP. Jako niezależna agencja GoldenSubmarine jesteśmy oficjalnym sponsorem tej mapy.
Sieciowi agencyjni liderzy w Polsce
Z ogłoszonego właśnie rankingu REMCA wynika, że przychody największych obecnych w Polsce grup reklamowych wzrosły rok do roku o ponad 6 procent i sięgnęły 3,9 mld euro. Pierwsze miejsce na liście domów mediowych zajmuje Wavemaker (GroupM), powstały z fuzji dwóch podmiotów, MEC i Maxus. Przychody domu mediowego wyniosły 628 mln euro. Wavemaker zdetronizował lidera sprzed roku, Starcom (Publicis Media), który odnotował przychody na poziomie 550 mln euro. Ostatnie miejsce na podium należy do Mediacomu (GroupM) z 510 mln euro przychodów.
Według tego raportu, największą na polskim rynku grupę komunikacyjną tworzy GroupM (Wavemaker, Mediacom i Mindshare), notujący łączne przychody w wysokości 1,4 mld euro (w 2017 roku, wyższe o 5 proc. niż rok wcześniej). Drugie miejsce należy do Publicis Group, a trzecie do Omnicom Media Group (odpowiednio: 1,1 i 0,385 mld euro przychodów).
Polecamy również raport z wyszczególnieniem agencji reklamowych w Polsce z ich oceną dokonaną przez klientów.