Jeszcze nie tak dawno temu, zanim padło hasło “Kamera… Akcja!”, potrzebny był ciężki sprzęt, potężna scenografia i masa ludzi do obsługi planu. Dziś wiele ułatwia nowoczesna technologia, dzięki której wszystko dzieje się o wiele szybciej i często… taniej. Zobaczcie, co mamy do dyspozycji!
Ekrany ledowe
Zimowa sceneria, gdy za oknem palące słońce? Nocne zdjęcia w ciągu dnia? Dzięki ekranom ledowym wszystko jest możliwe! Jak wygląda taki ekran? Może mieć dowolną długość i szerokość, a jego produkcja najczęściej odbywa się na zamówienie. Za jego pomocą wyświetla się wybraną scenerię – pustynny krajobraz, górskie szczyty, wnętrze mieszkania lub to, co podpowie nam wyobraźnia. Wirtualna produkcja umożliwia także nagranie ruchu samochodu czy innego środka lokomocji bez wychodzenia ze studia.
Zalety ekranów ledowych:
- Szybsza i łatwiejsza realizacja
- Nieograniczone możliwości kreacji
- Ograniczenie pracy postprodukcyjnej
- Zminimalizowanie scenografii, która po produkcji najczęściej trafiała do utylizacji
- Swobodne wprowadzanie zmian nawet na planie zdjęciowym
- Możliwość decydowania o pogodzie, porze dnia i roku niezależnie od warunków i lokalizacji
Przykładem ogromnej produkcji wykorzystującej ekrany ledowe jest drugi sezon serialu “Star Wars: The Mandalorian”, w którym ponad połowa ujęć powstała przy użyciu tej nowoczesnej technologii. Ekrany miały ponad 20 m szerokości i 6 m wysokości, a twórcy zrealizowali dzięki nim od 30 do 50% więcej ujęć niż w przypadku kręcenia metodą tradycyjną.
Innym przykładem z naszego goldenowego podwórka jest reklama Żywiec Zdrój Delikatnie Musujący. Wspaniała, górska sceneria… prosto z warszawskiego studia.
Deepfake
Odmłodzenie aktora o… 20, 30 lat? Aktor mówiący ten sam tekst w wielu językach? Postaw na deepfake! Dzięki sztucznej inteligencji można łączyć wiele obrazów w jeden, generować twarz i wprawiać postać w ruch – w całkowicie naturalny sposób, bez wrażenia sztuczności. Najpierw trzeba jednak uzyskać zgodę osoby, która ma wziąć udział w produkcji i użyczyć swojego wizerunku i/lub głosu.
Zalety deepfake:
- Łatwiejsze i tańsze nagrywanie filmów
- Przyspieszenie procesu produkcji
- Zminimalizowanie liczby osób pracujących przy produkcji
- Możliwość tworzenia nieskończonej ilości materiałów reklamowych
- Tworzenie reklam dla różnych grup odbiorców
- Możliwość pośmiertnego wykorzystania aktora w filmie lub reklamie
Technologię deepfake zastosowano m.in. w kampanii dla organizacji “Malaria No more”, w której dzięki specjalnemu algorytmowi David Beckham przemówił w 9 różnych językach, 9 różnymi głosami. W ten sposób w usta słynnego piłkarza włożono słowa osób, które przeszły malarię, a przekaz miał szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Drony
Coraz częściej widoczne na polskim niebie, ułatwiają filmowanie szerokich kadrów i realizację ujęć z lotu ptaka. Wcześniej podobne sceny wymagały wynajęcia śmigłowca z wykwalifikowanym pilotem i operatora kamery.
Zalety wykorzystania dronów:
- Niewielkie rozmiary umożliwiają szerokie zastosowanie
- Usprawnienie produkcji
- Znaczne obniżenie kosztów
Streaming ujęć
Klient na jednym końcu świata, a produkcja na drugim? Teraz to żaden problem! Dzięki streamingowi ujęć transmisja danych odbywa się w czasie rzeczywistym, ale do obsługi tej technologii potrzebny jest wykwalifikowany specjalista. Streaming polega na przesyłaniu obrazu z kamery na komputer, a później w dowolne miejsce na globie.
Zalety streamingu ujęć:
- Możliwość transmisji obrazu i dźwięku z planu zdjęciowego
- Ułatwienie komunikacji na linii ekipa produkcyjna–klient
- Zmniejszenie liczby poprawek na etapie postprodukcji