Przełom roku to czas podsumowań i prognozy na 2017. W grudniu oraz w styczniu eksperci GoldenSubmarine oceniali rok 2016 w branży reklamowej oraz przewidywali, jakie trendy rozwiną się w marketingu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Opinie naszych specjalistów można było przeczytać m.in. na www.nowymarketing.pl, www.wirtualnemedia.pl, www.socialpress.pl czy www.admonkey.pl.
Sławek Skowerski, nasz senior copywriter, na portalu wirtualnemedia.pl wskazuje jako wydarzenie roku w Polsce start Netflixa.
„Długo wyczekiwany, wytęskniony start Netflixa. A wraz z tym dostęp do wizualnych smakołyków w postaci filmów i seriali. To zarazem świetny przykład, że w Polsce, (k)raju piratów internetowych, znaleźć można całkiem duże grono ludzi chętnych do płacenia za content na wartościowym poziomie.”
A jako rozczarowanie roku:
„Porażka, rozczarowanie Czarny Piątek po polsku, czyli klasyczne nabieranie konsumentów na zniżki poprzedzone podwyżkami cen. Prezesi firm i księgowi chyba powinni sprawdzić, na czym polega prawdziwe szaleństwo wyprzedaży w USA”
Jako prognozę na rok 2017 Sławek wskazuje: dalszy rozwój content marketingu oraz wideo. A także:
„Dodatkowo kolejne kroki w kierunku personalizacji i indywidualizacji przekazu reklamowego. A co za tym idzie – coraz mniej naszej prywatności. Kliknąłeś, że lubisz zdjęcie koleżanki wypoczywającej na plaży w Egipcie? Szykuj się na to, że za chwilę zobaczysz szereg reklam z ofertami last minute pod piramidy. Trochę strach.”
Cały tekst można przeczytać na www.wirtualnemedia.pl
Dla portalu Socialpress.pl wypowiadała się Magdalena Szulc – Social Media Manager w GoldenSubmarine.
Magda wskazała najlepsze kampanie w social mediach w minionym roku. Wśród światowych marek wyróżniła: Lego – za całokształt prowadzenia fanpage-a, a także markę IKEA – za działania real time oraz markę Knorr – za smakowita kampanię „miłość od pierwszego smaku”.
Wśród polskich firm znalazł się Dziki Sad, którego profil, wg Magdy, jest prowadzony nietuzinkowo i zabawnie.
„Działania na Facebooku wykorzystują zabawę słowem i przyjazne grafiki. Tworząc komunikację, połączono prostotę i kreatywność, będące kluczem do popularności treści w serwisach społecznościowych. Przyciągające wzrok rebusy złożone ze słów lub zdań, w które można wpisać wyraz „jeż” w postaci zdjęcia jeża, idealnie wpisały się w oczekiwania fanów.”
Na uwagę zasłużyły również kampanie: Tubular UnCover, którym był wielokanałowy webturniej z udziałem Maffashion, przeprowadzony w salonie Adidasa w Złotych Tarasach, a także – po raz kolejny – IKEA.
„Kolejną kampanią, o której chciałabym wspomnieć, jest współpraca IKEA z influencerami. Zasługuje na uwagę, ponieważ jest to pierwsza w Polsce kampania z influencerami na tak szeroką skalę. Oprócz gwiazd blogo i vlogosfery, takich jak choćby Red Lipstick Monster (która m.in. wykorzystała produkty IKEA w swojej najnowszej książce „Tajniki DIY”), w akcji wzięło udział także kilkudziesięciu innych blogerów i vlogerów. Z roku na rok kampanie IKEA z udziałem influencerów są coraz ciekawsze.”
Cały tekst Magdy można przeczytać na: www.socialpress.pl
Na łamach portalu admonkey.pl kolejny raz nasz senior copywriter – Sławomir Skowerski – podsumował rok 2016 w marketingu. Wskazał m.in.: najlepszą kampanię, największe rozczarowanie czy trend roku.
Jako najlepszą kampanię Sławek wskazuje „Nie chcę być strażakiem” Fundacji Integracja.
„Nieszablonowe podejście do tematu, świetna realizacja i mnóstwo dystansu do siebie. No i w efekcie zasłużony deszcz nagród. Co fajne, ta kampania pokazuje dobitnie, że dobry pomysł i autentyzm zawsze obronią się mimo niewysokiego budżetu i braku rozpoznawalnych twarzy.”
Z kolei porażką 2016 roku, była:
„Cała historia z Samsung Galaxy Note 7. To niebywałe, że korporacja o takiej pozycji na rynku i takim sztabie specjalistów, dopuściła do sytuacji, w której jeden z jej sztandarowych produktów jest na lotniskach uznawany za równie niebezpieczny przedmiot jak granat czy nóż. Kosztowna, wizerunkowa wpadka. A konkurencja nie śpi. Huawei już doszlusował do światowej czołówki.”
Dla portalu nowymarketign.pl trzech naszych ekspertów przygotowało swoje opinie.
Jakub Kwaczyński – Senior Strategic Planner w GoldenSubmarine – oceniał kondycję reklamy internetowej w 2016 roku.
I tak, za największy sukces w tej dziedzinie, uznał ogólnie bardzo dobrą kondycję rynku reklamy.
„Według najnowszego raportu IAB rok 2016 jest pierwszym, w którym wartość rynku reklamy cyfrowej przekroczy połowę wartości rynku reklamy telewizyjnej (27% vs. 51%). Głównym czynnikiem poza innymi determinantami wpływającymi na tak dynamiczny wzrost jest rozwój technologiczny, wpływający na dostęp do szerokopasmowego internetu dla większej liczby osób, oraz konsumpcja internetu z różnych urządzeń. To jednoznacznie skłania reklamodawców do lokowania budżetów w reklamą digitalową.”
Jeśli zaś chodzi o największą zmianę w 2016 roku to wg Kuby była to większa częstotliwość współpracy marek z influencerami i wykorzystywanie ich w rolach ambasadorów brandów.
Kuba wskazuje również, na co zwrócić szczególną uwagę w roku 2017.
„Wirtualna rzeczywistość i wideo 360 to może nie są trendy, które z dnia na dzień wywrócą do góry nogami biznes reklamy internetowej, natomiast należy zwrócić uwagę na te stosunkowo nowe formy reklamy, aby wyróżnić się z komunikatem reklamodawcy.”
Całą opinię Kuby można przeczytać na www.nowymarketing.pl
Również dla portalu nowymarketing.pl, Katarzyna Adamkiewicz – Social Media Specialist w GoldenSubmarine – podsumowuje social-media w 2016 roku.
Jako największy sukces wskazuje, nieco przewrotnie, brak niektórych zdarzeń w social mediach.
„Wydarzenia z tego roku, a właściwie brak niektórych zdarzeń, świadczy o tym, że uczymy się na błędach i, co ważniejsze, staramy się ich nie powtarzać. Czy zauważyliście, że nie było w tym roku żadnych spektakularnych kryzysów? Zarówno agencje, jak klienci, nabrali większej świadomości mediów społecznościowych. Oczywiście nadal pojawiają się mniejsze lub większe „kwiatki” (styczeń i kryzysik „Tefal vs wegetarianie”), ale wydaje mi się, że w końcu social media stają się narzędziem do realizacji konkretnych celów, a nie po prostu do „zgłaszania swojej obecności”.
Z kolei jako porażkę wskazuje to, że w 2016 roku nastąpił ogromny rozwój dodatkowych funkcjonalności, za którymi nie nadążamy.
„Media społecznościowe oferują nam coraz więcej dróg komunikacji z użytkownikiem i dają możliwość dostarczania mu nowych doświadczeń. Jednak nasz horyzont patrzenia jest ciągle dość ograniczony i często nie wykracza poza Facebooka i posty z grafiką 800×800 px.”
A jak Katarzyna ocenia wyzwania nadchodzącego roku?
„Paradoksalnie rosnąca świadomość nie sprawi, że będzie łatwiej. Wzrośnie konkurencja i przybędzie marek w mediach społecznościowych. Użytkownicy, jako hard userzy, będą mieli wobec nas większe wymagania. Uczmy się od dużych kanałów społecznościowych i obserwujmy ich działania w zbliżającym się roku. Jeżeli one czują, że powinny zachodzić w nich ważne zmiany, to my również powinniśmy o tym pamiętać.”
Całą wypowiedź można przeczytać na www.nowymarketing.pl
Magdalena Szulc – social media manager w GoldenSubmarine – oceniała dla portalu nowymarketing.pl blogosferę.
Jako największy jej sukces wskazuje:
„Jessica Marcedes na liście 40 najbardziej wpływowych Polaków według „Wprost”. Obok polityków (Andrzej Duda, Beata Szydło, Donald Tusk), aktorów, biskupów i innych czołowych postaci, znalazła się blogerka modowa.”
A najciekawszym trendem wg Magdy jest:
„Już nie blogerzy czy vlogerzy, ale influencerzy. Trend ten był prognozowany już rok temu. Nie musisz mieć bloga czy kanału na YouTube, by zostać influencerem. Wystarczy np. konto na Instagramie czy Snapchacie. Ten model wybiera coraz więcej influencerów, którzy w ten sposób współpracują np. z indahash.”
A co nas czego w 2017 roku?
„Coraz więcej vlogerów, coraz mniej blogerów. Ludzie nie chcą czytać, ale chcą oglądać. Coraz więcej video widać we wszystkich social media, w tym także w blogosferze. Jeszcze więcej ciekawych, eksperymentalnych współprac reklamowych (oby!).”
Pełną wypowiedź Magdaleny Szulc można przeczytać na www.nowymarketing.pl