Przeważnie trwa pół minuty i ma na celu skutecznie przykuć uwagę widza… Spot wideo – w jaki sposób powstaje? Sprawdź, jak wygląda produkcja filmu reklamowego.
Film reklamowy stanowi nie tylko domenę komunikacji marketingowej w telewizji czy na ekranach kin. Wideo odgrywa coraz ważniejszą rolę także w internecie. Polak spędza na oglądaniu treści wideo w sieci średnio 49 minut dziennie. Globalnie ten sam wskaźnik przekracza godzinę i rośnie z roku na rok o około dziesięć minut. To wnioski płynące z raportu „Online Video Forecasts 2018” corocznie publikowanego przez Zenith.
Skąd fenomen filmu reklamowego?
Oczywiście, największy wpływ na ten trend ma popularyzacja smartfonów i sieci LTE, ale i coraz silniejsza pozycja młodych pokoleń internautów na rynku konsumentów. Digital natives (a więc urodzeni w czasach cyfrowego przełomu, kiedy dostęp do online’u był już powszechny) przede wszystkim oglądają, nie czytają. Są też bardzo wymagający, a możliwości wyboru są przecież ogromne. Przy czym utrzymać uwagę odbiorcy na dłużej niż kilka czy kilkanaście sekund to nie lada wyzwanie.
Także rozmach, z jakim rozwijają się platformy VoD i wszelkie serwisy z dostępem freemium, sprzyjają popytowi na reklamy wideo dedykowane komunikacji online. Podobnie jak niewiarygodny wręcz potencjał profesjonalizujących się produkcji influencerów.
Wreszcie – coraz mocniejszy trend w postaci ad blocków (rozwiązań służących blokowaniu reklam displayowych w przeglądarkach) powoduje, że agencje próbują obejść ten problem za pomocą spotów wideo właśnie (np. emitowanych na platformie YouTube).
Produkcja filmu reklamowego: 3 podmioty uczestniczące
Jak wygląda zatem proces produkcji filmu reklamowego? Z reguły w tę procedurę włączone są trzy podmioty:
- klient (podmiot, który zleca produkcję spotów)
- agencja reklamowa (odpowiedzialna za koncepcję kreatywną)
- dom produkcyjny (wykonawca, który organizuje i przeprowadza proces produkcji spotu reklamowego)
Punktem wyjścia w pracy nad filmem reklamowym jest brief, czyli dokument sporządzany przez klienta, który określa następujące założenia projektu:
- cele kampanii (biznesowe i marketingowe)
- opis grupy docelowej
- główny przekaz
- pola eksploatacji (media, w których spot będzie emitowany, czas eksploatacji i terytorium)
- budżet (warto podać choćby ramy finansowe, ponieważ pozwala to skonkretyzować możliwości produkcyjne oraz pokazać te rozwiązanie, które są możliwe do zrealizowania)
- terminy (realizacji oraz emisji gotowego materiału)
Współpraca agencji z domem produkcyjnym
Co dzieje się później? Brief trafia do agencji, a ta rozpoczyna prace nad ideą kreatywną, scenariuszem, storyboardem oraz briefem produkcyjnym. Te materiały wysyłane są do trzech domów produkcyjnych. Ostateczny wybór firmy, która zrealizuje spot, odbywa się na podstawie kilku kryteriów:
- rekomendowanego reżysera, którego doświadczenie odpowiada charakterowi scenariusza. Czasami angażowany jest rez-op, czyli operator, który jest równocześnie reżyserem. Jest to atrakcyjniejsze pod kątem budżetowym rozwiązanie – często praktykowane w przypadku produkcji spotów niskobudżetowych)
- treatmentu reżyserskiego (jest to autorska wizja realizacji spotu, która ujmuje klimat ujęć, pracę kamery, dynamikę, rodzaj muzyki, styl aktorów etc.)
- kosztorysu produkcji (największy wpływ na te koszty mają: liczba dni zdjęciowych, aktorzy, lokacje, reżyser, realizacja zdjęć w niedziele i w godzinach nocnych, scenografia, efekty specjalne, prawa do muzyki)
Po przeanalizowaniu ofert, agencja przedstawia swoją rekomendację. Decyzja o wyborze domu produkcyjnego podejmowana jest wspólnie z klientem, po czym agencja przystępuje do realizacji filmu.
Preprodukcja. Pierwszy z etapów pochłania najwięcej pracy i czasu, ale to od niego zależy powodzenie całego projektu; to dość skomplikowany logistycznie proces. Im dokładniej produkcja zostanie przygotowana, tym mniej niespodzianek pojawi się na planie. Na tym etapie dom produkcyjny kompletuje ekipę realizacyjną oraz środki techniczne, szuka lokacji, bądź buduje scenografię w wynajętej hali zdjęciowej. W zależności od potrzeb i charakteru danego filmu reklamowego, przeprowadza casting na aktorów (zgodnie z briefem castingowym przygotowanym przez agencję) oraz wybiera stylizacje.
3 etapy powstawania spotu
Ten moment rozpoczyna właściwą produkcję filmu, którą z kolei można podzielić na trzy etapy:
- preprodukcję
- produkcję
- postprodukcję
Wówczas też powstaje kilka ważnym dokumentów:
- harmonogram produkcji czyli plan pracy rozpisany na dni
- call sheet, czyli harmonogram godzinowy na planie zdjęciowym. Zawiera informację, gdzie zrealizujemy poszczególne sceny oraz o której godzinie planujemy je nakręcić, a także listę członków ekipy wraz z przypisanymi im funkcjami
- shooting board, czyli wizja realizacji spotu przez reżysera, uwzględnia się w niej kąt patrzenia kamery i jej ruch, a także ruch osób, czy przedmiotów. Shoot board to nie konieczność, ale jest pomocny i pozwala uporządkować prace na planie.
Preprodukcja kończy się wspólnym spotkaniem (PPM-em, ang. Pre-Production Meeting), na którym jeszcze raz prezentuje się wszystkie zaakceptowane wcześniej elementy produkcji i bardzo szczegółowo je omawia.
Produkcja.Ten etap pochłania najmniej czasu. Plany zdjęciowe to przeważnie 1-2 dni, z czego każdy dzień powinien zamknąć się w 11 godzinach pracy (z 1h przerwy). Dodatkowe godziny generują koszty, dlatego tak ważne jest sprawne działanie zgodne z ustalonym, precyzyjnym harmonogramem.
Postprodukcja. Na tym etapie w pierwszej kolejności montażysta we współpracy z reżyserem wybierają najlepsze ujęcia spośród nagranych na planie dubli i układają je w odpowiedniej kolejności. Tak powstaje tzw. montaż offline, czyli pierwsza wersja spotu z dograną muzyką i lektorem, jednak jeszcze bez finalnej kolorystyki, animacji i efektów specjalnych. Na podstawie montażu offline ocenia się czytelność historii. Po akceptacji tej wersji przez klienta następuje kolor korekcja, czyli jeden z ważniejszych procesów produkcji spotu reklamowego. Kolor korekcja pozwala ujednolicić kolorystycznie cały materiał, a tym samym znacząco podnieść jakość i estetykę filmu. Ostatnio etap pracy nad obrazem to montaż online, podczas którego dodaje się maski, animacje, efekty wizualne, etc. Pracuje się również nad finalnym dźwiękiem.
***
Tak zrealizowana produkcja filmu reklamowego podlega ocenie podczas kolaudacji z udziałem klienta i agencji, w siedzibie studia produkcyjnego. To również moment finalnej, ostatecznej akceptacji filmu.