Na prośbę NowyMarketing.pl mijający rok w social mediach podsumowuje Izabela Seliga – social media specialist.
3 najciekawsze akcje/kampanie w social mediach z 2021 roku w Polsce
W 2021 roku zdecydowanie najciekawiej marki działały na TikToku. Na pewno zapamiętam kampanię Chupa Chups Melody Pops. Marka i twórcy zachęcali użytkowników do nagrywania duetów, w których grają na lizakach różne melodie. W efekcie powstało mnóstwo kreatywnego contentu z naturalnym lokowaniem produktu. Moim zdaniem wyróżniła się również kampania Allegro z okazji Back2School. W jej ramach powstał miniserial z udziałem influencerów. Na TikTokach widzimy z humorem przedstawione sytuacje charakterystyczne dla uczniów po powrocie do szkoły. Nie tylko na TikToku pojawiły się kampanie warte uwagi. Świetną kampanię ocieplającą wizerunek nietoperzy przeprowadził Fundusz Żubra. Do akcji edukacyjnej zaproszono m.in. Make Life Harder, 5 sposobów i Pauliną Górską. Wśród aktywacji pojawiło się nawet głosowanie na nietoperza roku na Stories MLH. Na uwagę zasługuje też akcja wokół kampanii “Z buntu najlepsze” marki Doctor Brew – daje dobry przykład, jak przemienić hejt w coś pożytecznego. Browar w odpowiedzi na falę komentarzy pod postem ukazującym parę homoseksualnych mężczyzn, wpłacił 10 zł za każdą wypowiedź na rzecz Kampanii Przeciw Homofobii. W ten sposób nawet krytyczne komentarze zasiliły szczytny cel.
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na social media
Z perspektywy social media marketera spore zamieszanie wywołały zmiany wymuszone na Facebooku przez aktualizację iOS 14. Wprowadzona przez Apple nowa polityka prywatności ogranicza możliwości remarketingu i dokładność mierzenia danych na urządzeniach z jabłuszkiem. Choć segment użytkowników iPhone’ów i iPad’ów stanowi w Polsce mniejszość, skutki i tak odczuwamy wszyscy, chociażby przez ograniczenie do 8 zdarzeń rejestrowanych przez piksel, zmniejszenie wielkości grup remarketingowych, zniknięcie Facebook Analytics czy zmiany w raportowaniu wyników kampanii.
Rok 2021 z pewnością należał do TikToka, który rozwija się najbardziej dynamicznie wśród social mediów. Szacuje się, że w 2022 roku z platformy będzie korzystało nawet 1,5 mld użytkowników. TikTok był jednym z ważniejszych kanałów w kampanii związanej z EURO 2020, a kolejne marki launchują hashtagchallenge z udziałem popularnych twórców lub serwują autorski content z użyciem funkcji natywnych platformy. Nic nie zapowiada, żeby algorytm rządzący na tejplatformie szybko znudził użytkowników.
Popularność TikToka sprawiła, że inne social media zaczęły przykładać większą uwagę do krótkich formatów wideo. W ten sposób mamy do dyspozycji YouTube Shorts czy Instagram Reels, nareszcie udostępnione dla polskich użytkowników. Czy nowe formaty na Instagramie i YouTube stworzą realną konkurencję dla TikToka? Na razie nic na to nie wskazuje.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed social media marketingiem w 2022 roku
Myślę, że w kolejnym roku jeszcze większe znaczenie będzie odgrywać transparentność. Świadomość konsumentów stale rośnie, a social media stwarzają podatny grunt do nagłaśniania wszelkich nieprawidłowości, które mają na sumieniu marki (wystarczy przypomnieć sobie głośne oskarżenia kilku polskich marek modowych o mobbing i łamanie praw pracowniczych masowo udostępniane w social mediach). Tym bardziej warto być ostrożnym z CSR-ową komunikacją i przyłożyć się do social listeningu, żeby wyłapać możliwe punkty zapalne, które mogą przerodzić się w kryzys.
W Polsce dużym wyzwaniem dla marek może okazać się dobór partnerów twórców w social mediach (i nie tylko). Burza wokół Frogshoposting, “Czarnego Piątku” z Jasiem Kapelą czy wypowiedzi Barbary Kurdej-Szatan i Samueli Górskiej dobrze pokazują, jak marki zostają wywołane na dywanik, aby odpowiedzieć za dobór osób, z którymi współpracują. W coraz bardziej spolaryzowanej światopoglądowo Polsce w 2022 roku będzie jeszcze trudniej o zachowanie neutralności w komunikacji. Myślę, że kolejny rok przyniesie dla social media managerów zanurzonych w Facebooku, Instagramie i YouTube konieczność spojrzenia szerzej na social media. Odpływ użytkowników w kierunku mniejszych platform staje się coraz wyraźniejszym trendem. Dlatego marki powinny szukać miejsca i sposobów promocji również na TikToku, Pinterest, OnlyFans, a także w grach mobilnych, które w pandemicznej rzeczywistości coraz częściej określane są jako nowe social media.
Nowinki technologiczne a social media marketing w 2022 roku
Zmiana nazwy Facebook na Meta rysuje przyszłość social mediów, czyli metaverse. Taka immersyjność zapewni użytkownikom zupełnie nowy wymiar doświadczeń, a marketerom nowe możliwości ich projektowania. Już teraz trwają testy reklam w świecie VR na Facebooku, dzięki którym użytkownik będzie mógł wejść w interakcję z produktem. Rozwijanie metawersum jest kosztownym projektem, więc dostęp do nowych formatów reklamowych może być bliższy, niż nam się wydaje.
Rozwój opcji sprzedażowych i transmisji live w social mediach sprawia, że jeszcze łatwiej będzie rozwijać się social commerce, które już teraz na rynku azjatyckim bije megarekordy. Potencjał live shoppingu jeszcze w 2021 pokazał “król szminek” z Chin, który zarobił 1,9 mld dol. w ciągu zaledwie 12h.
Mimo krótkiej popularności aplikacji Clubhouse, to nie koniec audio social. Facebook i Twitter szybko dostrzegły potencjał rozwiązań audio, który ujawnił się w trakcie pandemii. Na ile angażujące okażą się Soundbites czy Live Audio Rooms? Wszystko okaże się prawdopodobnie w 2022 roku.