Na prośbę NowyMarketing.pl mijający rok w strategii podsumowuje Jakub Kwaczyński – head of strategy.
3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce
- Stop kobietobójstwu, czyli kampania przygotowana dla Centrum Praw Kobiet.
Często mam wrażenie, że w branży nadużywa się słowa „insight”, które staje się parasolem dla wielu często sprzecznych pojęć i istotność pojęcia jako takiego spada. Słyszymy o nim tak często, że przestajemy wyłapywać jak prawdziwy insight może wpływać na perswazyjność przekazu. Kampania dla CPK w sposób podręcznikowy bazuje na silnym insighcie i długo jeszcze będzie wzorem dla innych agencji i fundacji. Sporo mówiło się o tej kampanii przy okazji wszystkich większych konkursów reklamowych, gdzie w pełni zasłużenie zgarniała najważniejsze trofea.
- „W środowisku Pracuj.pl” – nowa platforma komunikacji lidera portali rekrutacyjnych.
Co za powiew świeżości w kategorii platform ogłoszeniowych! Sprytne wykorzystanie animowanych postaci inspirowanych bohaterami kreskówek, tak chętnie oglądanych nie tylko przez dzieciaki, ale też przez rodziców, wyłapujących w dialogach żarty puszczające oczko do starszej widowni. Pracuj wzniosło tą konwencję na poziom pojemnej idei platformowej, która w kolejnych odsłonach zręcznie balansuje między komunikatami dla kardy kierowniczej, ale i pracowników fizycznych. Koniec ze stockowymi ujęciami uśmiechniętych panów hydraulików i garniturków, mamy kunszt copywriterski i grę słów, która nawet najbardziej kategorialne cechy platformy przedstawia w sposób zabawny, wiarygodny i zapamiętywalny. Oczywiście, portale z wysoką znajomością marki mogą inaczej zarządzić komunikatem i być bardziej emocjonalni niż ich konkurenci, mozolnie przebijający się do świadomości. Mimo tego Pracuj.pl podjęło ryzyko i mam nadzieję, że wyniki platformy udowadniają, że to była dobra decyzja.
- Tymbark „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Sanah, Artur Rojek, Vito Bambino, Kwiat Jabłoni
A może zróbmy teledysk? – co najmniej raz na kwartał pojawia się w wielu agencjach brief, kiedy brany jest pod uwagę pomysł na kampanię oparty o współpracę z artystą i nagranie utworu, przekazującej kluczowe wartości wyznawane przez markę. W efekcie co chwila pojawiają się kolejne współprace, featuringi i kollaby które coraz częściej przepada w clutterze, lub co gorsza – są zauważalne, ale przekaz marki (sponsora całości!) ginie w blasku artystów zaangażowanym w projekt. Na szczęście Case Tymbarka jest tego przeciwieństwem – trudno o coś bardziej „tymbarkowego” niż utwór „Wszystko mi mówi…”. Mamy wziętych artystów z Sanah na czele, ale i ciekawy koncept teledysku umożliwiającego dowolne miksowanie jednej z czterech aranżacji, możliwość „wystąpienia” w nim poprzez uzupełnienie formularza na stronie akcji. Niby wszystkie elementy można było zobaczyć w innych kampaniach na polskim rynku, ale zgrabna egzekucja łączy wszystkie klocki w całość, cieszy oko i na pewno wzmacnia wizerunek marki.
3 największe wyzwania strategiczne w 2022 roku (Z jakimi problemami i zagadnieniami branża marketingu będzie musiała się zmierzyć się w 2022 roku?)
Przygotowanie wiarygodnych strategii długoterminowych w rzeczywistości, którą trudno przewidzieć z dużym wyprzedzeniem.
Marketerzy i agencje stoją przed wyzwaniem planowania działań reklamowych w niepewnej sytuacji biznesowej i społecznej – zupełne przejście na planowanie krótkoterminowe nie jest możliwe, więc ważna jest praca na różnych scenariuszach oraz elastyczne podejście do planowania kampanii – od planów „minimum” do wariantów maksimum, realizowanych w sprzyjających okolicznościach.
Wyzwanie 2: Jak marki mają angażować się w tematy społeczne
Napięcie w społeczeństwie jest duże. Wewnętrzna polaryzacja oraz kryzysy w wielu obszarach życia od gospodarki przez klimat po kwestie społeczne wywołują do odpowiedzi marki, które pośrednio mogą być powiązane z tematyką. Balansowanie pomiędzy brakiem reakcji, działaniem prowizorycznym np. greenwashingowym, a realnym, choć czasem mało widowiskowym wsparciem będzie spędzać sen z powiek wielu marketerów.
Wyzwanie 3. Komunikacja marek mainstreamowych w czasach wysokiej inflacji i zwiększonej wrażliwości konsumentów na cenę
Wzrost inflacji oraz niepewność wpływa na to, jak ostrożnie Polacy zaczynają podchodzić do konsumpcji –estymacje wydatków Polaków na tegoroczne święta bożonarodzeniowe pokazują, że wydamy o połowę mniej niż przed pandemią. Ta ostrożność najpewniej będzie zachowana także w ciągu roku, w efekcie Polacy mogą być mniej skłonni kupować produkty marek mainstreamowych a jeszcze chętniej niż do tej pory będą decydować się na marki własne lub z segmentu economy. Dla sporej części rynku reklamowego (topowi gracze to także topowe budżety mediowe w swoich kategoriach) konieczna będzie redefinicja i portfolio ofertowego, ale także komunikacji głównych produktów, tak by jeszcze skuteczniej podkreślić ich unikalność i benefity emocjonalne, trudne do odnalezienia w tańszych copycatach.
Nowinki technologiczne a strategia (Jakie nowinki technologiczne, trendy będą miały istotny wpływ na marketing w Polsce w 2022 roku?)
Wykres Google Trends to jedno, ale liczba artykułów i newsów dopiero zwiastuje gorączkę, która wybuchnie w 2022 roku i będzie dotyczyć NFT. Zjawisko w skali marketingu masowego przez wiele miesięcy będzie jeszcze uznawane za niszę, ale marki powinny dynamiczny śledzić rozwój trendu i szacować czy jest perspektywa na to, żeby aktywnie tworzyć lub wspierać tokeny lub ich twórców. Dzisiaj nisza a jutro… codzienność?