Najważniejsze zjawiska i przewidywane trendy w komunikacji e-marketingowej. Opinie eksperckie Jakuba Kwaczyńskiego.
Head od Strategy w naszej agencji, Jakub Kwaczyński, dokonał wyboru najważniejszych wydarzeń, kampanii i zjawisk w e-marketingu 2018 roku oraz przewidywanych trendów w nowym roku.
3 najciekawsze polskie kampanie z 2018 roku
Rok 2018 nie obfitował moim zdaniem w spektakularne i przełamujące schematy kampanie. Takie, które mogłyby wywołać dyskusje trwalsze niż kilka postów w branżowych grupach społecznościowych czy portalach. Trudno o przykłady realizacji założeń strategicznych w godnych zapamiętania na długo pracach, choć można wskazać kilka kampanii, które rzuciły konkurentom w ramach swoich rynków reklamowe rękawice.
Promocja nowego albumu i Małomiasteczkowej trasy Dawida Podsiadło
Kampania ciekawa i redefiniująca podejście do promowania muzyków w sposób inny, niż tylko pompowanie singli na głównych antenach.
Spójne, wybijające się w socialu i na portalach visuale czerpiące pełnymi garściami ze komunikacji gminnych ośrodków kultury (sprzeczne z wielkomiejską łechatającą millenialsów estetyką) były bardziej ironiczne od niejednego hipsterskiego wystroju klubowkawiarni gdzieś na Pradze, a to już niemały wyczyn. Co więcej? Wykorzystywanie murali w sposób niestandardowy w formie wielkich krzyżówek (tak, a jednak da się namalować coś więcej na ścianach niż pseudoartystyczne wersje logo marek), ale także ambient z kioskiem udowadniają, że interesujące działanie offline może skutecznie przyczynić się do buzzu wokół projektu w internecie.
Łomża – Cwancyk
Jak to możliwe, że otwieranie butelki piwa gumowym kurczakiem jest bardziej realne od 90 proc. reklam piwa z pianą na dwa palce i leżakowaniem na trawie malowanej na zielono? A jednak.
Spot, choć chyba nie poniósł się wiralowo po sieci, zasługuje na uwagę, ze względu na świetny i prawdziwy insight – picie w plenerze bez otwieracza pod ręką skłania do umysłowej gimnastyki – w ruch idą oczodoły, zapalniczki i krawędzie ławek. I w zasadzie o tym jest ten spot – jak w sposób najbardziej odpałowy otworzyć butelkę Łomży. Przy użyciu tamagotchi, trzepaczki do dywanów, czy banknotem. Dobry bit w tle, aktorzy „charakterystyczni”, raczej bez szans na angaż do idyllicznych reklam Aflofarmu a jednocześnie nieco bardziej autentycznie niż inne marki które tymczasem flirtują z młodym targetem. W informacjach prasowych na temat Cwancyka brak informacji o zapowiedzi długofalowej komunikacji, której początkiem mógłby być ten spot a szkoda, bo wydaje się, że taka platforma mogłaby być przełomowa dla kategorii piwa.
HTC – uruchom swoją hipermoc
Tak, też się zastanawiałem kto to zaakceptował. Niemniej jednak nie obejrzałem wszystkich Legend Allegro, a wygłupy Grzesiaka i owszem, z oczami wybałuszonymi pochłaniając absurdalne sposoby opowiadania o funkcjach telefonu w kolejnych filmikach. Podobno istnieją całe hordy psychofanów kina klasy B, C, D uzależnionych od dreszczyku zażenowania. Może czas na podobny klub dla branży marketingowej?
3 największe wyzwania strategiczne 2019
Gdy klient zbyt wcześnie mówi „Sprawdzam”
Implementacja rozbudowanych rozwiązań w obliczu ograniczonej cierpliwości marketerów to spore wyzwanie dla branży. Wiele jest trendów w digital marketingu, które w ostatnich latach wyznaczają kierunek rozwoju, m.in. AI, machine learning czy personalizacja komunikacji z wykorzystaniem Big Data, które wymagają dużych inwestycji – poświęcenia czasu, zaangażowania i przede wszystkim finansów marki. Tymczasem integracja różnych podmiotów swoje trwa i korzyść z wdrożenia innowacji często majaczy gdzieś dopiero na horyzoncie co w czasach, gdy budżety marketingowe są planowane na rok, przekonanie „góry” o zabezpieczeniu kolejnych zasobów stanowi nie lada wyzwanie. Jak sobie z tym radzić? Istotna będzie rola wzajemnej edukacji na temat digital marketingu, co pozwoli na przyjęcie prawidłowych i realnych założeń już na początku projektu.
Nie bez znaczenia będzie także kwestia współpracy z influencerami – ich częsty udział w kampaniach stał się must-have propozycji agencji i to się pewnie nie zmieni w przyszłym roku. Wyzwaniem staje się wyróżnialność takich działań – wydaje się, że role twórców w kampanii, marki jakie promują i zakresy współpracy są tak do siebie podobne, że realny wpływ na markę/ produkt jest coraz mniejszy. Inna, równie ważna kwestia to mikro-influencerzy i ich wiarygodność. Dla wielu małych marek często to jest główny kanał komunikacji w social mediach, a w sytuacji utraty zaufania co do (kupowanych) zasięgów także i tutaj należy zastanowić się, jak branża sobie z tym fantem poradzi.
Nowinki technologiczne a strategia
Z ciekawszych, innowacyjnych rozwiązań, mogę wymienić dwie nowinki.
Po pierwsze, premiera Google Assistant w Polsce i wsparcie dla polskiego języka już na początku roku – może i niewiele zadzieje się na poziomie kampanii, ale na pewno dyskusja na temat możliwości marketingowych zdominuje rynek.
Po drugie, digital OOH – powiązanie z danymi. Trend który już i w tym roku pojawiał się w mediach branżowych, w 2019 roku powinien się jeszcze rozwinąć i nabrać masy.