Nie da się ukryć, że TikTok to aplikacja, która trafiła w gusta milionów użytkowników. Głównie za sprawą formatu dopasowanego do trendów w konsumpcji treści, czyli krótkich materiałów wideo, oraz niespotykanego wcześniej algorytmu. Swój udział ma w tym także pandemia, która przyciągnęła do aplikacji nieco starsze grupy odbiorców i pozwoliła TikTokowi pozbyć się łatki aplikacji dla nastolatków.
W Polsce najnowsze dane wskazują na przeszło 10,5 miliona[1] użytkowników platformy, co z marketingowego punktu widzenia stawia jej atrakcyjność na równi z Instagramem (10,7 milionów użytkowników[2]) i konkurencyjnie dla tracącego na dynamice Facebooka (17,8 miliona użytkowników[3]). To dlatego obecność na TikToku jest już w planie mediowym prawie każdej kampanii.
Atrakcyjność marketingowa platformy jest oczywista, poparta licznymi danymi i przykładami udanych kampanii. Co zrobić, żeby korzystać z niej naprawdę skutecznie?
Znajomość platformy ułatwi tworzenie treści wpisujących się w preferencje i oczekiwania użytkowników, jednak sam dobór narzędzi jest uzależniony od kilku kluczowych elementów:
- Grupa docelowa komunikacji – nastolatkowie, użytkownicy w wieku studenckim i ci koło 30 roku życia widzą na swoim TikToku zupełnie różne od siebie treści, do których dopasować należy formę i treść reklamy.
- Cel obecności marki na platformie – TikTok może realizować wszystkie etapy lejka marketingowego, szczególnie budowanie świadomości, niezbędna jest jednak odpowiednia optymalizacja i dobór formatu reklamy.
- Budżet i zasoby czasowe – te dwa czynniki są od siebie zależne. Na TikToku można działać dwojako. Długofalowo, inwestując więcej czasu w śledzenie i wykorzystywanie trendów lub szybko i efektywnie, wykorzystując dobrze wyeksponowane, szeroko zasięgowe reklamy.
Po ustaleniu szczegółów w kolejnych krokach można już podjąć decyzję, które narzędzia są możliwe do wdrożenia i najlepsze do realizacji założeń. Możliwości dzielą się na trzy główne kategorie, czyli konto własne marki, działania reklamowe i współpraca z twórcami. Zgodnie z rekomendacją samego TikToka najskuteczniejsze jest łączenie wszystkich trzech, bazując jednak na doświadczeniach nie jest to konieczne do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników.
Chcesz wiedzieć więcej? Całość artykułu przeczytasz w najnowszym wydaniu magazynu Marketing Online.
[1] TikTok Q1 2022
[2] Raport Digital 2022: Poland
[3] Raport Digital 2022: Poland