Rynek mieszkaniowy w Polsce przeszedł długą drogę – od PRL-owskich blokowisk po domki modułowe. W najnowszym odcinku podcastu Maria Filcek i Jacek Grzeszak (Mind&Roses) odsłaniają aktualne trendy w tym temacie. Przybliżają też zmieniające się potrzeby lokatorów oraz insighty, które mogą zainspirować nie tylko projektantów wnętrz czy urbanistów, ale także marketerów, takich jak nasi prowadzący, Marta Ulman i Kuba Kwaczyński.
- Link Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/mamy-na-to-slajd/id1493538985
- Link Spotify: https://open.spotify.com/episode/33vfsasdmhiq4gQXk9egdl?si=fa174d2e5dc944bd
- Link YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=WKrgJq8qV8s
Polski „styl hygge”?
Nasi rozmówcy dowodzą, że polskie mieszkania to połączenie sentymentu i pragmatyzmu. Wciąż są w nich obecne elementy charakterystyczne dla dawnych lat, jak wersalki czy magnesy na lodówkach. Budują one unikalną tożsamość polskich wnętrz. Jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają funkcjonalne, minimalistyczne rozwiązania, takie jak jasne fronty.
Mikroapartamenty – znak czasów
Pragmatyzm odbija się też w zmniejszeniu powierzchni naszych mieszkań. Wysokie ceny lokali i mniejsza liczba współmieszkańców przyczyniły się do popularności małych kawalerek (do 28 m2). Według Marii i Jacka kupujemy je zarówno jako własne lokum, ale też jako inwestycję – coraz częściej spotykamy oferty wynajmu takich “jednopokojowych apartamentów”.
Dom jako przestrzeń do odpoczynku
Mieszkania zawsze pełniły różne funkcje, ale obecnie przede wszystkim są miejscem, w którym można się odciąć od świata, zrelaksować i naładować baterie. A ich istotnym elementem jest łóżko, z którego korzystamy także w dzień. Ludzie “uwielbiają to łóżko, gdzie kładą się […] ze swoim telefonem po prostu i robią jakieś rzeczy” – wspomina Maria.
Jedną z takich rzeczy może być obejrzenie najnowszego odcinka “Mamy na to slajd” i poznanie całej prawdy o tym, jak mieszkają Polacy. Do czego serdecznie zachęcamy!
Polecamy też poprzedni odcinek