Video Wars to konferencja, którą obserwujemy i patronujemy ze szczególną uwagą, bo nie ma drugiego takiego wydarzenia w polskiej bańce marketingowej, które poświęcałoby tyle uwagi punktom styku opartym na wideo, a które pełnią dominującą rolę w każdej większej kampanii świadomościowej.
Świetny poziom merytoryczny gości, chęć do podważania branżowego status quo oraz skrzący się dowcip prowadzących i organizatorów to elementy wpisane w DNA tej imprezy. Z tak silnym USP, Video Wars jest nieodzownym punktem w kalendarzu marketingowych wydarzeń. Ekipa „Mamy na to Slajd” i GoldenSubmarine kolejny rok z rzędu będzie obecna na Video Wars, bo tutaj po prostu chce się wracać! Przed Wami subiektywny przegląd agendy i TOP 5 prelekcji, na które czekamy najbardziej.
1. 9:00 – Premiera trzeciej edycji badania rynku pracy w reklamie (Joanna Nowakowska, Wojtek Kowalczyk – ScreenLovers)
Choć wygląda to na klasyczną podlizuchę, bo na pierwszym miejscu wskazujemy gospodarzy wydarzenia, to prezentacje Asi i Wojtka (a także ich wyśmienity blog ScreenLovers) są połączeniem doświadczenia, bezpretensjonalności i konkretów. Tym razem duet zaprezentuje wyniki kolejnej fali swoistego bańkowego U&A, na które często powoływaliśmy się w naszym podcaście, gdy pojawiał się wątek satysfakcji z pracy. Poprzednie badanie znajdziecie tutaj. W świetle tegorocznych newsów i deklaracji wielu gigantów branżowych o powrocie do pełnego wymiaru pracy z biura, ciekawe są wyniki poprzedniej fali z 2022 roku, w której 1/3 badanych zadeklarowała zmianę zatrudnienia, gdyby zniesiono możliwość pracy zdalnej. Czy wątek przywiązania do Home Office powróci w tym roku? Dowiemy się już za tydzień.
2. 12:50 – Blagi kontra game changery, czyli jaki jest nasz faktyczny poziom wiary w wideonowinki?
Lubię Video Wars za próbę demontowania sztampy konferencyjnej i eksperymenty z formą przekazywania wiedzy ze sceny. Pamiętam agendę 2022, w której organizatorzy zaserwowali istne „Hunger Games”, gdy kolejno TikTok, YT i Meta bronili swoich definicji efektywności i uwagi użytkownika. Tym razem Damian Borowiec i Michał Bakalarczyk obiecują show z udziałem publiczności i ekspertów, moderując dyskusję o tym, ile warte są nowości w świecie wideo. Czyżby kolejna rozprawka o tym, że „short is the new king”? O dynamikę panelu nie musicie się obawiać, wszak Damian to konferencyjny wyga. Warto przypomnieć jego występ na Forum IAB, który można obejrzeć tutaj. Iwona Piwek z Google, uczestniczka panelu, była obecna na Video Wars rok temu, gdy opowiadała o efektywności reklam YouTube na ekranie domowych telewizorów (Connected TV). Najciekawsze wnioski z tamtej prezentacji znajdziecie w naszym podcaście tutaj.
3. 9:30 – Programowa rozgrzewka międzynarodowa: O wschodzących formatach ze świata ze wskazaniem na branded content (David Ciaramella / Boxed OFF)
Chociaż praca w agencji reklamowej nie ma nic wspólnego z programowaniem ramówki telewizyjnej, z niecierpliwością czekam na to jedno wystąpienie w agendzie Video Wars, w której prezentowane są trendy wśród formatów telewizyjnych. Nie tylko dlatego, że nadal liczę na zrządzenie losu, które pozwoli mi zastąpić Edwarda Miszczaka w roli dyrektora programowego, ale także ze względu na to, że to, co jest gorącym towarem na giełdzie formatów wideo, jest dobrym barometrem nastrojów społecznych i najbardziej nośnych narracji. Strategiczne tygrysy lubią to! W oczekiwaniu na prezentację Davida Ciaramelli polecamy wywiad z Luci Sannan z ubiegłorocznej konferencji, gdzie dowiedzieliśmy się, że bikini reality oraz programy podróżnicze jeszcze długo będą mieć pewne miejsce w telewizyjnych ramówkach. Zajrzyjcie tutaj.
4. 14:00 – Czy imperium wideo ostatecznie pokona sojusz display, a może wszystkich ogra nowa republika influencerów? Ewolucja media miksu oczami stratega (Rafał Klara)
Widzę słowo „strateg” w tytule, idę na prelekcję — proste jak drut. Szczególnie że temat dla mnie, stratega kreatywnego spoza świata mediowego, jest interesujący — czy w media miksach jest miejsce na odwagę i nieszablonowość? Mam nadzieję, że Rafał w swoim wywodzie będzie mieć na to slajdy. Swoją drogą, w TOP 5 najpopularniejszych wywiadów z ekspertami „Mamy na to Slajd” znajduje się rozmowa z Bartkiem Brennkiem, który omawia podstawy tworzenia strategii mediowej i media miksu. To pokazuje, że obszar planowania mediów dla wielu w branży jest fascynujący. Możecie posłuchać tutaj.
5. 16:05 – Why so serious? Raport o stanie humoru w reklamie wideo (Anna Kuropatwa, Beata Orkwiszewska / Havas Media)
Prezentacji na temat humoru w reklamie jest nieproporcjonalnie dużo w stosunku do zawartości humoru w blokach reklamowych – ale może właśnie to oddaje rzeczywistość reklamową i tęsknotę branży oraz konsumentów za entertainmentowym pierwiastkiem reklamy. Bardzo liczę na to, że poza przyznaniem, iż zrobiło się smutno, ekspercko i sterylnie, prelegentki zasieją w nas ziarenko nadziei i pokażą przykłady, że się da i opłaca z perspektywy zapamiętywalności i perswazyjności przekazu. Wierni słuchacze podcastu mogą kojarzyć Annę z nagrania przed Forum IAB, w którym wspólnie z Olgą Barańską opowiadały o ciekawym projekcie edukacyjnym dotyczącym cyberbezpieczeństwa „Misja Kapibara”. Zajrzyjcie tutaj.
Głodni inspiracji ze świata wideo? Bilety na konferencję, która odbędzie się już 7 listopada, złapiecie na Video Wars. Do zobaczenia!