Podsumowanie tego co wydarzyło się w blogosferze i vlogosferze w 2017 roku i prognozy na kolejny dla NowyMarketing.pl przygotował Marta Ulman – Strategic Planner w GoldenSubmarine.
Najważniejszy sukces 2017
- Self-publishing – po Michale Szafrańskim, który zdecydował się samodzielnie wydać swoją książkę przyszła pora na Radka Kotarskiego, który nie tylko sam wydał swoją nową pozycję, ale przy okazji założył także wydawnictwo, które wspiera niezależnych autorów. Co godne pochwały i podkreślenia, każda sprzedana książka z jego wydawnictwa. podobnie jak w przypadku „Finansowego Ninji” to jeden posiłek w akcji Pajacyk (dożywianie dzieci).
- Poważny biznes – to, co produkuje Grupa Abstra zbiera różne opinie, ale panom na pewno nie można odmówić pomysłu i wizji. W tym roku nie tylko zrezygnowali ze współpracy z siecią partnerską LifeTube i pozyskali inwestorów, którzy zainwestowali w Absta ok 2-4 mln zł, ale także ogłosili, że planują intensywną ekspansję zagraniczną.
Największa porażka 2017
- Dramaty blogerskie
- Mikroinfluencerzy – jakość produkowanych treści pozostawia wiele do życzenia, nawet przy współpracy z sieciami
- Fejkowe konta z kupowanymi fanami i boty lajkujące wszystko jak leci
Najważniejsza zmiana w 2017
- Przede wszystkim coraz trudniej mówić o branży youtuberów czy blogerów, a raczej powinno się mówić o Socially Important People (SIP), czyli VIP-ach naszych czasów. Nie musisz mieć vloga czy bloga, żeby być gwiazdą internetów.
Najważniejsze wydarzenie w 2017
Żeby była jasność: najważniejsze, nie oznacza, że najlepsze, ale ważne, bo mają wpływ na to, co się dzieje na rynku, wyznaczają nowe trendy
- Lokalnie: YouTube zlecił pierwsze w Polsce badanie dotyczące tzw. siły marek osobistych youtuberów
- Lokalnie: Dee poszukuję Wojtka, czyli fake news w natarciu
- Globalnie: Kendall Jenner – modelka, ale w pierwszej kolejności królowa social mediów zdetronizowała Gisele Bundchen i została najlepiej zarabiającą modelką na świecie. Z pewnością jej popularność na Instagramie ma z tym związek.
Najciekawsze trendy w 2017
- Wzrost znaczenia SIPów: do gry wchodzą influencerzy, którzy znani są z tego, że mają konto w danym kanale. W sieci coraz bardziej liczą się „ATLowi celebryci” czy osoby nie wywodzące się z internetu (niekwestionowaną gwiazdą social mediów jest Robert Lewandowski)
- Coraz większa profesjonalizacja branży (sama kibicuję twórcom – szczególnie piszącym – którzy chcą i są o czymś np. Styledigger, Dr Lifestyle, Michał Szafrański)
Najtrudniejsze wyzwania w 2017
- Stworzenie dobrej, jakościowej kampanii z social influencerami
- Ciekawe wykorzystanie influencerów w kanałach własnych marek
Najciekawsza kampania/akcja 2017
- Nie najciekawsza, a już na pewno nie najlepsza, ale chyba jedna z najgłośniejszych akcji tego roku to Łukasz Jakóbiak i jego wizualizacja level up
- Zazdroszczę konsekwencji i budżetów Playowi i Coca-coli. Koncept, któremu warto się przyglądać to Studio Tymbark.
- Duże brawa dla Wyborowej za akcję z Jimkiem 30/90
Ocena obecnej kondycji branży
- Zaskakująco dobra.
Jakie zmiany czekają nas w 2018
- Jeszcze więcej video i coraz bardziej zacięta walka o budżety digitalowe między youtuberami, blogerami, a innymi influencerami obecnymi w sieci.
- Życzeniowo: coraz większa jakość treści produkowanych przez influencerów dla marek
Jakie wyzwania czekają nas w 2018
- Co zrobić z blogami? Użytkownicy niż czytać długie teksty, wolą oglądać video lub zdjęcia z krótkimi opisami. Wydaje mi się, że w Polsce jest coraz mniej dużych, zasięgowych, poczytnych, ale jakościowych i o czymś blogów.
- Ogarnięcie (się) – mikroinfluencerów
- Połączenie nowych technologii i rozwiązań (np. AR) z influencer marketingiem
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018
- Coraz większe znaczenie influencerów w kampaniach marek (już teraz niektóre z nich całą swoją obecność w social mediach osadzają właśnie na współpracy z influencerami)
- Rozwój i stała ekspansja live streamingu
- Coraz większe rozwarstwienie blogo- i vlogosfery
- Coraz silniejsza pozycja i rozwój Instagrama i twórców tam obecnych
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018
- Instagram Stories, które już teraz miesięcznie używa ponad 200 milionów ludzi
- Generację Z
- Platformy komunikacyjne
- Snapchata i twórców obecnych na tym kanale