Oto najciekawsze informacje z ostatnich tygodni, dotyczące mediów społecznościowych. Podane w pigułce, z linkami do źródeł umożliwiających pogłębienie wiedzy.
Gorąco wokół Facebooka
Wiele istotnych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim miesiącu, dotyczy Facebooka. Po pierwsze, Mark Zuckerberg zeznawał przed Kongresem USA, tłumacząc związki największego na świecie portalu społecznościowego z Cambridge Analytica. Ale był też przez polityków pytany o naturę social mediów, pozycję Facebooka na rynku i prawa internautów. Każdy pokrzywdzony przez Cambrigde Analytica, zostanie o tym poinformowany. A skala zjawiska była, jak wiemy, potężna. Facebook mówi o 87, Cambridge Analytica przyznaje się do 30 milionów użytkowników fb. Wśród nich może być blisko 4 mln obywateli Unii Europejskiej. Niewykluczone, że Cambridge Analytica miało też dostęp do treści rozmów na Messengerze.
Po wielotygodniowych spekulacjach dotyczących przyszłości platformy Zuckerberga, dziś już wiadomo: kryzys wizerunkowy i i straty na giełdzie nie przełożyły się na spadek liczby użytkowników i ich aktywność. Pojawiły się za to informacje o bankructwie Cambridge Analytica.
Wszystko dla dobra klientów
W tym samym czasie najwięksi gracze na rynku ograniczali dostęp nieautoryzowanych aplikacji do ich platform. Dotąd prowadzili liberalną politykę w tym zakresie, teraz wykazują znaczną ostrożność. Instagram z dnia na dzień ograniczył wielu podmiotom dostęp do swego API, a Facebook wyłącza dostęp do aplikacji, jeśli użytkownik nie logował się do nich przez ostatnie 3 miesiące. Intencją wprowadzanych zmian ma być bezpieczeństwo użytkowników i dbałość o ich prawa.
Facebook opublikował też Q&A dotyczące zakresu informacji, które pozyskuje o swoich użytkownikach, a także o regułach dostępu do tej wiedzy ze strony stron trzecich (reklamodawców). Ciekawa lektura.
Nowe możliwości reklamowe
YouTube wprowadza kolejny format reklamy. TrueView for Reach to krótkie reklamy, których szczególną cechą jest maksymalizowanie zasięgu (w modelu płatności CPM). Za to Pinterest – na razie na pięciu rynkach – uruchomił opcję „Promuj”, do tej pory dostępną wyłącznie w USA.
Zmiany wprowadza LinkedIn – serwis pozycjonujący się jako „zawodowy”. Wprowadził nowy layout, a w komunikatorze emotikony.
Netflix – symbol dynamicznych zmian i innowacji
Netflix, bezdyskusyjny lider wśród platform VoD (i coraz ważniejszy producent filmowy!) ma już 125 mln użytkowników, z czego ponad połowa mieszka w USA. Potęgę tej marki dostrzegają inni, także europejscy wydawcy, i próbują nadążać za technologicznym oraz lifestylowym postępem Netfliksa. Z perspektywy reklamowej – platformy VoD mogą wkrótce okazać się ważnym kanałem komunikacji. Wystarczy że np. zróżnicują dostęp do treści i wprowadzą własne formaty reklamowe.