Konkurs dla studentów rozstrzygnięty. Zwyciężyły “Północne strachy” Wiktorii Szydłowskiej i to one ozdobią 13 kartę naszego ZłotegoKalendarza 2024! Tworząc UNDECIMBER autorka poprosiła o pomoc AI. To początek rewolucji?
Druga edycja konkursu, który przygotowaliśmy dla studentów Collegium Da Vinci w Poznaniu, obfitowała w wiele świetnych prac. Jury, w którego skład weszli członkowie załogi GoldenSubmarine i przedstawiciel uczelni, ostatecznie wybrało fantastyczną grafikę Wiktorii Szydłowskiej. Zgodnie z konwencją całego ZłotegoKalendarza 2024, jej ilustracja również nawiązuje do wybranego działa artystycznego z przeszłości. Wiktoria zreinterpretowała słynny obraz ,,Nighthawks” Edwarda Hoppera.
“Samotność, jakiej możemy się doszukiwać na jego obrazach, daje ogrom interpretacji dla odbiorcy, pozwala odnaleźć siebie w jego przedstawionym świecie”
– opowiada Wiktoria.
“Pozostajemy z zarysem pewnych osób, w dzisiejszym, postępowym świecie, w którym staramy się o równość i akceptację względem wszystkich, którzy chcą po prostu być sobą. A nie konkretnie określoną i skategoryzowaną osobą – to szczególnie ważne”
– dodaje młoda autorka.
To właśnie ta aura i specyficzny, hopperowski klimat, otwierający nam przestrzenie na interpretacje, urzekł konkursowych arbitrów.
“Zawarta jest w niej też charakterystyczna pozorna pustka i samotność, dająca przestrzeń bohaterom obrazu do pozostania sam na sam z sobą, ze swoimi myślami. I czas na złapanie dystansu od otaczającego nas świata”
– podkreśla jeden z jurorów, dyrektor kreatywny GoldenSubmarine Paweł Janas.
Ciekawostką jest fakt, że obraz stworzony został przy pomocy sztucznej inteligencji.
“Choć brzmi odpychająco na pierwszy moment, to proszę pozwolić mi skończyć. Bo myśli i wizja zawsze pozostaną ludzkie. Osobiście głęboko wierzę, że AI dobrze wykorzystane to kolejne narzędzie do tworzenia naszych, prawdziwych, ludzkich, wewnętrznych odczuć, wizji i myśli. Niczym pędzel.”
– wyjaśnia Wiktoria.
I z tą myślą Was zostawimy.
Ostatecznie do finału konkursu ZłotegoKalendarza 2024 trafiły jeszcze prace, które stworzyli:
- Daria Khiliyenko – Moje lata
- Veronika Soshynska – Girl before a magazine
- Viktoryia Khatsilouskaya – Przepływ czasu
- Emilia Węglarz – Marilyn Monroe, to nawet nie jest ona
Grzegorz Myćka, przedstawiciel CDV w jury, dodatkowo wyróżnił prace:
- Daria Khiliyenko – Moje lata
- Veronika Soshynska – Girl before a magazine
- Katarzyna Poterek – Hypercubus
Gratulujemy zwyciężczyni i wszystkim autorom wyróżnionych prac. Byliście świetni, dziękujemy!