Podsumowanie tego co wydarzyło się w branży UX w 2017 roku i prognozy na kolejny dla NowyMarketing.pl przygotował Rafał Niemczynowicz – UX Designer w GoldenSubmarine.
Najważniejszy sukces 2017
Wzrost popularności interfejsów konwersacyjnych.
„Chatbot” jest teraz jednym z najgorętszych terminów w naszej branży. Technologia ta zintegrowana z aplikacjami dla konsumentów pomaga odciążyć użytkownika podczas wykonywania ogólnych zadań, takich jak: zamawianie pizzy, kupowanie biletów, wybór produktów w sklepie i wiele innych.
Największa porażka 2017
Było ich kilka w tym roku – brak natomiast spektakularnych porażek kalibru samsunga note 7. Pod kątem doświadczeń użytkownika za porażkę można uznać aktualizacja IOS 11.
Liczne błędy oraz niedoróbki w najnowszej odsłonie systemu Apple mogą dać do myślenia. Czyżby wszechobecna opinia o niezawodności IOS była już tylko legendą? Nowa wersja systemu jest jedną z najbardziej niedopracowanych od lat. Mówiąc to, mam na myśli nie tylko kwestie designu i obsługi interfejsu, ale też same błędy systemu, które uniemożliwiają sprawne korzystanie z urządzenia, m.in. problem z literą „i”, który dorobił się mnóstwa memów, trudności z odbieraniem i wysyłaniem wiadomości, wysokie zużycie baterii, problem z lokalizacją i wiele innych przypadków, szeroko opisywanych przez użytkowników. Ze względu na skalę problemu (miliony osób) uważam to za największą porażkę w dziedzinie doświadczenia użytkowników.
Najważniejsza zmiana w 2017
Wiąże się bezpośrednio z największym sukcesem. To sposób, w jaki komunikujemy się z Klientem w internecie. Służy do tego już nie tylko strona internetowa i social media, ale też sztuczna inteligencja – chatboty oraz czaty online umieszczane na stronach internetowych. Daje to zupełnie nowe możliwości wchodzenia w interakcje z osobami odwiedzającymi strony. Dla samych użytkowników jest to dodatkowa możliwość komunikacji, która skutecznie może zastąpić telefon lub e-mail, w celu otrzymania dodatkowych informacji na temat produktu lub usługi.
Najważniejsze wydarzenie w 2017
W porównaniu z rokiem poprzednim (2016), nie wydarzyło się nic, co zasługiwałoby na szczególną uwagę. UX Awards 2017 zostało rozdane, ale w obszarach, które są w fazie ciągłego rozwoju (AI,VR, AR itp.). Rok 2017 upłynął raczej na obserwowaniu rozwoju trendów z poprzednich lat.
Najciekawsze trendy w 2017
Mają bezpośredni związek ze wcześniej wspomnianymi sukcesami, czyli wzrostem popularności interfejsów konwersacyjnych i zmianach w interakcji między serwisami internetowymi a ich użytkownikami. Na stronach masowo pojawiają się chatboty, a niektóre serwisy (alior, r.pl) stają się jednym wielkim interfejsem opartym na konwersacji i przekazywaniu przez użytkowników swoich intencji. Marki na całym świecie zwróciły uwagę na ogromny potencjał tych rozwiązań, także możemy przypuszczać, że trend ten będzie rozwijał się w kolejnych latach.
Najtrudniejsze wyzwania w 2017
Z punktu widzenia UX najtrudniejszym wyzwaniem 2017 roku i najprawdopodobniej również w 2018 roku jest i będzie edukacja Klientów w temacie projektowania doświadczeń użytkowników, które nie ograniczają się jedynie do prawidłowo zaprojektowanej strony lub aplikacji. Dążymy do tego, aby marki spojrzały szczerzej na całe zagadnienie i zwracały uwagę na to, że doświadczenie użytkownika to suma wszystkich doznań osoby mającej kontakt z produktem / usługą / marką. Dlatego właśnie cały proces projektowania doświadczeń powinien obejmować nie tylko pojedyncze elementy, ale też całe środowisko, w którym porusza się potencjalny odbiorca podczas kontaktu z marką.
Najciekawsza kampania/akcja 2017
Najciekawszymi kampaniami w tym roku były kampanie IKEA – Virtual Reality Showroom oraz IKEA Where life happens. W pierwszym przypadku IKEA stworzyła wirtualny showroom, w którym dzięki wirtualnej rzeczywistości pokazuje swoje produkty. Ten nowy sposób eksploracji doskonale wpływa na Klientów i otwiera ich umysły na nowe możliwości. Drugi przypadek to stworzenie przez IKEA reklam niekonwencjonalnych. Zamiast utrzymywać uwagę widza, zachęca do tego, aby pominął reklamę, co wzbudza u odbiorcy znacznie większą ciekawość. Sama reklama przedstawia banalne scenki z życia codziennego: zmywanie naczyń, zawody w siłowaniu na rękę podczas męskiego wieczoru i chwilę prywatności pewnej pary.
Z naszego podwórka na uwagę zasługuje konkurs ŠKODA Auto Muzyka, w którym zastosowany został model Skip Ad Challange. Internauta oddawał głos poprzez obejrzenie do końca spotu nagranego przez artystów. Zwyciężał zespół z najniższym współczynnikiem odrzuceń, a nagrodą było nagranie profesjonalnego teledysku do najlepszego utworu.
Ocena obecnej kondycji branży
Z pewnością nie mamy się czego wstydzić. W Polsce tworzone są projekty, które podbijają zagraniczne rynki i doskonale sobie na nich radzą. Jakość oferowanych usług również stoi na wysokim poziomie. Oczywiście poziom prezentowany przez agencje jest bardzo zróżnicowany, ale ogólnie na arenie międzynarodowej wypadamy dość korzystnie.
Jakie zmiany czekają nas w 2018
Ciężko mówić o zmianach, raczej będzie to rozwój obecnie panujących trendów. Na pewno większą popularnością będą cieszyły się interfejsy konwersacyjne, VR i AI. Na tych mechanizmach budowane będą w większym stopniu nowe produkty i usługi. Oczywiście nie możemy zapominać o Big Data, które coraz większą rolę odgrywa przy projektowaniu coraz nowszych i skuteczniejszych rozwiązań.
Jakie wyzwania czekają nas w 2018
Poprawa bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Budowanie świadomości użytkowników i informowanie ich o zagrożeniach wynikających z lekkomyślnych działań w sieci.
Wejście w życie rozporządzenia RODO i dostosowanie się do nowych wytycznych będzie dużym wyzwaniem dla wielu firm.
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018
W Polsce na pewno dalej rozwijać skrzydła będą rozwiązania i sposoby projektowania wymieniane na listach trendów już od paru poprzednich lat. Wśród polskich klientów spotykamy dużo większą świadomość w temacie użyteczności i dbałość, w popartym badaniami, projektowaniu doświadczeń użytkownika, a terminy takie jak „mobile-first” nie wywołują już na twarzy klienta oznak paniki :) Wszystko wskazuje na to, że polska branża internetowa w przyszłym roku dalej będzie rozwijała tę edukację w dobrym kierunku.
Wśród rozwiązań, które prawdopodobnie najciekawiej wpłyną na branżę UX w 2018 roku są interfejsy konwersacyjne i interfejsy głosowe. Alexa, głosowy asystent Amazona, jest już w 4% amerykańskich domów, co pokazuje, że jest to technologia, która rzeczywiście znajduje zastosowanie u użytkowników i nie jest już taką niewiadomą, jak np. branża VR. Dynamiczny rozwój botów i sztucznej inteligencji sprawia, że użytkownicy mogą eksplorować treści i korzystać z aplikacji w zupełnie inny sposób. To z kolei tworzy dla nas zupełnie nowe wyzwania w projektowaniu doświadczenia użytkownika – w kontakcie z aplikacją czy wirtualnym asystentem.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018
Na pewno warto zwrócić uwagę na wzrost zainteresowania wykorzystaniem Big Data – zarówno w marketingu, jak i w projektowaniu interakcji. W najbliższych latach będzie miało to ogromny wpływ na powstające projekty i pomoże budować przewagę przedsiębiorstwa na tle konkurencji.