Wydana w 2019 roku książka Grzegorza Krzemienia pt. Własna firma krok po kroku doczekała się suplementu w postaci e-booka. Jest to zbiór wskazówek, co robić, a czego nie robić, żeby po kryzysie wrócić na właściwy tor i odnaleźć się biznesowo w rzeczywistości po pandemii.
Dodatek pt. Własna firma krok po kroku. Uwaga kryzys!, mówi o tym, jak zarządzać firmą w dobie koronawirusa, gdy sytuacja biznesowa jest niepewna i będzie ewoluować w nieznanym jeszcze kierunku.
Świadomy lider w czasie kryzysu może dokonać skoku w rozwoju firmy
W tym niepewnym świecie pewni możemy być jednego – kryzysy będą powracać. Czy to duże, kładące się cieniem na całą gospodarkę, jak ten spowodowany COVID-19, czy mniejsze, mające wpływ tylko na wybrane branże. Pocieszający jest fakt, że każdy kryzys, z punktu widzenia działań prowadzonych przez firmę, wygląda podobnie. Co więcej, wbrew pozorom, może on stworzyć niespodziewane szanse dla rozwoju firmy.
Gdy wszyscy, dla których jest to pierwsze doświadczenie, wyostrzają zmysły na to, co robić, by przetrwać, doświadczony lider jest w stanie przeprowadzić długo odkładane zmiany lub rozwiązać nierozwiązywalne w normalnych czasach sprawy. Co więcej, kryzys zwykle przebudowuje część rynku. Choć to trudny czas, to jednak niesie ze sobą liczne możliwości, bo duzi gracze zajęci są rozwiązywaniem własnych problemów i minie chwila, zanim zauważą, że np. wyrosła im konkurencja. Wprowadzając odpowiednie działania już teraz (takie jak otwarcie e-sklepu, automatyzacja, dostosowana komunikacja marketingowa), można wygrać bój o klienta pokoronawirusowego.
Przed właścicielami i liderami firm wiele trudnych decyzji do podjęcia
Kryzys minie, wirus zostanie, ale nadejdą nowe czasy. I na nie trzeba przygotowywać firmę już teraz. Po dość długim okresie względnego spokoju przyjdzie czas, w którym jak nigdy dotąd będzie liczyć się elastyczność firmy. Grzegorz Krzemień, prezes GoldenSubmarine, wskazuje obszary, na które warto zwrócić uwagę, by przyszłe zawirowania dotykały firmy rzadziej i z mniejszym natężeniem. Poniżej przykładowe tematy, z którymi każdy lider przedsiębiorstwa będzie musiał się zmierzyć:
- Ty – bieżące „łatanie dziur” a planowanie strategiczne, zarządzanie zmianą, lęki i emocje pracowników i kooperantów.
- Organizacja – rentowność i płynność finansowa, eliminacja słabych punktów firmy, ewentualna zmiana profilu działalności, dywersyfikacja dostawców, zasoby w chmurze.
- Pracownicy – elastyczne procedury, zaufanie, delegowanie zdań, praca zdalna, komunikacja oparta na dialogu, trudne zwolnienia.
- Klienci – kontakt i słuchanie klienta, elastyczne reagowanie, nowe kanały dystrybucji, digitalizacja.
- Marketing –zamrażanie budżetu, zmiana narzędzi dostosowana do nowych postaw zakupowych.
- Branża – współpraca, konsolidacje, przejęcia.
Firma na nowe czasy
Mówiąc metaforycznie – należy odstawić sterydy na masę i nie walczyć o jak największy kawałek tortu rynkowego – teraz czas na rzeźbę! Czyli poprawienie efektywności organizacji. Umiejętność szybkiego reagowania i adaptowania się do zmieniających warunków rynkowych, zgrany zespół dążący do wspólnego celu – obronienia pozycji firmy czy po prostu jej przetrwania – to fundamenty pozwalające łagodzić wstrząsy rynkowe.
Zanim wkroczymy w nową rzeczywistość – nową normalność gospodarczą, minie wiele miesięcy. To będzie czas niezwykle wymagający dla zarządzających firmami, realny test na dojrzałość zarządczą.