Podsumowanie tego co wydarzyło się w ecommerce w 2020 roku i prognozy na kolejny dla NowyMarketing.pl przygotował Rafał Niemczynowicz – Head of UX w GoldenSubmarine.
3 najciekawsze akcje/kampanie e-sklepów z 2020 roku w Polsce
Przychodzą mi do głowy dwie. Pierwsze to Wypożyczalnia choinek Volvo. W tym roku rusza już IV edycja, ale wydaje się, że akcja wciąż nie traci na świeżości. Świetnie wpisuje się w trend „zero waste” i podkreśla, że Volvo to marka, która dąży do jak najmniejszego wpływu na środowisko.
Druga ciekawa kampania to Zalando i „Już niedługo znowu się przytulimy”, która wzbudza pozytywne emocje i jest pewnego rodzaju prezentem dla nas wszystkich – nadzieją na lepsze jutro i spotkania z naszymi najbliższymi. Ale to oczywiście moja mocno subiektywna opinia.
3 najciekawsze wydarzenia z 2020 roku wpływające na e-commerce
Nie oszukujmy się, rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii. Sklepy oferujące zakupy spożywcze online nie nadążały z realizacją zamówień. W efekcie klienci nie mogli znaleźć wolnego terminu dostawy lub był on niezwykle odległy – np. za dwa miesiące. Niektóre sklepy, jak Frisco, wprowadziły limity sztuk, np. na makaron.
Pandemia sporo namieszała również w premierze konsoli PS5, która odbyła się oczywiście online. Wiele urządzeń rozeszło się już w preorderze, co w efekcie sprawiło, że w czasie premiery tylko nielicznym osobom udało się złożyć zamówienie. Wydarzenie to wywołało wiele frustracji. Zwłaszcza, że sporo konsol trafiło na Allegro ze 100% marżą.
Trzecim najciekawszym wydarzeniem było wprowadzenie możliwości sprzedaży na Instagramie. To pierwszy tak duży krok w social commerce. I jasne, że ktoś może powiedzieć, że pierwszy był Facebook. Ale Instagram robi to po prostu lepiej.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed e-commerce w 2021 roku. Z jakimi problemami i zagadnieniami branża e-handlu będzie musiała zmierzyć się w 2021 roku?
Klienci mają coraz większe wymagania. Nie chcą czekać miesiąc na dostawę zakupów. Ba, nawet tydzień to czasem wieki. Dlatego e-commerce musi nastawić się na jeszcze szybsze dostawy – na ten sam dzień lub na następny dzień. Dobrym pomysłem mogą być również subskrypcje.
Drugim wyzwaniem jest ulepszenie systemów rekomendacyjnych i wykorzystanie big data w celu lepszego dopasowania produktów do konsumentów. Ten rok pokazał przecież, że coraz więcej osób przekonuje się do zakupów online. Dlatego jest coraz większe pole do popisu i warto je wykorzystać.
Trzecim wyraźnym trendem, który zarysował się już w 2020 roku i zyskiwał na popularności jest kupowanie produktów z drugiej ręki. To rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne ze względu na ekologię i zmniejszenie śladu węglowego. Ma przyszłość i duży potencjał, o czym świadczy chociażby sukces platformy Vinted.
Jakie nowinki technologiczne, trendy będą miały istotny wpływ na e-commerce w Polsce w 2021 roku?
Z całą pewnością będzie to AI i interfejsy głosowe, które ułatwią zamawianie produktów. Pozwolą klientom tworzyć listy zakupowe i złożyć zamówienie z dostawą na następny dzień.
Drugim trendem będzie rozwój PWA, które może zostać technologią wiodącą przy tworzeniu sklepów internetowych i wspierać sklepy w postaci aplikacji mobilnych.
No i zdecydowanie nie można zapomnieć o automatyzacji. Bo kiedy połączy się e-commerce z automatyzacją marketingu, zapewni się najwyższą jakość zakupów z jednoczesną możliwością tworzenia kampanii dostosowanych do odbiorców. Dzięki temu obsługa klientów będzie wygodna i satysfakcjonująca.