Zakładasz okulary Oculus i… spoglądasz w przyszłość. Ale czy widoki są obiecujące? Inwestycje firm technologicznych w metaświat pokazują, że wiara jest ogromna. A my sprawdzamy, co już dzieje się w metaversie.
Otwórz się na świat… wirtualny
Metaverse to, mówiąc najprościej, wirtualny świat, w którym ludzie mieszkają, robią zakupy, pracują i wchodzą w interakcje z innymi. A wszystko to ze swojej wygodnej kanapy, z realnego świata. Wirtualną przestrzeń zwiedza się za pomocą cyfrowego awatara i pośrednika między realem a wirtualem, którym są gogle VR.
Wielu specjalistów uważa, że metaświat jest kolejnym krokiem w ewolucji internetu. A to, co czyni go wyjątkowym, to przede wszystkim współczesne wynalazki – technologia wirtualna (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR), sztuczna inteligencja (AI), media społecznościowe i cyfrowa waluta.
Metawers opiera się więc na internecie, ale jest miejscem, gdzie ludzie w jakimś stopniu mogą żyć, a nie tylko przeglądać.
Nowy kanał cyfrowy, na który warto mieć oko
Obecnie metaverse wykorzystywany jest głównie jako środowisko dla gier komputerowych, ale wzmożona aktywność firm technologicznych w tym aspekcie możne przyczynić się do szybkiego wzrostu platformy.
Aż 68 proc. przedsiębiorstw inwestujących w metawersum twierdzi, że boom pojawi się w ciągu najbliższych 5 lat. Z kolei 43 proc. użytkowników oczekuje, że ich ulubione marki będą obecne w metaświecie. Nic więc dziwnego, że zarówno firmy, jak i artyści sięgają wzrokiem tam, gdzie jeszcze chwilę temu nie sięgała nawet wyobraźnia.
Przykłady marek w metaverse
- Kwiecień 2020 – wirtualny koncert Travisa Scotta w Fortnite. Widoczne tańczące postacie były prawdziwymi ludźmi, którzy w realu byli rozsiani po całym świecie. Koncert zgromadził 12,3 mln uczestników.
- Grudzień 2020 – Polskie MISBHV jako pierwsza realna marka pojawiła się w wirtualnym świecie GTA Online.
- Listopad 2021 – powstaje Nikeland, w którym można spędzać czas, bawić i ubierać awatara w wirtualne produkty Nike. Na początku 2022 Nikeland odwiedziło prawie 7 mln ludzi.
- Październik 2022 – PKO Bank Polski przeniósł jeden z najbardziej rozpoznawalnych warszawskich budynków do metaświata. Użytkownicy platformy Decentraland mogą odwiedzić wirtualną PKO Rotundę, w której udostępniona została wystawa polskiej sztuki współczesnej.
Jak widać, w metawersum można rozmawiać z innymi użytkownikami, spędzać czas, grać w gry, kupować i sprzedawać rzeczy. A ogromną zaletą tego uniwersum jest wyeliminowanie największej przeszkody w “doświadczaniu” realnego świata, jaką jest… odległość.
To z kolei sprawia, że niektórym metaverse jawi się jako najnowocześniejsza platforma społecznościowa, do której już dziś coraz chętniej puka świat marketingu. A co z tego wyniknie? Jak to zwykle bywa, czas pokaże.